امروز شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

۲ دلیل جذب نشدن سرمایه ها در بخش معدن

کد خبر: 3089
زمان انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷ قبل از ظهر -
170 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  رییس خانه معدن ایران با بیان اینکه تاکنون به معنای واقعی سرمایه گذاری بزرگ و کوچک جذب بخش معدن نشده است، گفت: دلیل این مساله ترس سرمایه گذاران از حضور در این بخش یا نداشتن شناخت کافی است.

 «محمدرضا بهرامن» امروز (پنجشنبه) در جریان سومین روز از دهمین نمایشگاه بین المللی ماینکس ۲۰۲۱ گفت : توسعه سرمایه گذاری نیاز به فضای باز و امن دارد و بخش معدن از جذابیت لازم برای سرمایه گذاری برخوردار است. در ایران با وجود ساختار زمین شناسی مطلوب، اما سرمایه گذاری های کوچک و بزرگ تاکنون به معنای واقعی در بخش معدن جذب نشده است، سرمایه گذاری هایی که کوچکترین آنها حدود ۴۰ میلیارد تومان است.

وی گفت: گرچه امروز برخلاف سال های گذشته، بخش معدن از حاشیه درآمده و در متن فعالیت های اقتصادی جامعه قرار دارد، اما تاکنون نتوانسته سهم و نقش واقعی واقعی خود را ایفا کند.

رییس خانه معدن ایران تاکید کرد: در جهان بخش معدن به طور دائم در حال تغییرات تکنولوژیک است و اگر این تغییرات در کشورمان به خوبی دیده نشود آسیب پذیری مان در موضوع جذب سرمایه زیاد خواهد شد.

وی ادامه داد: در موضوع فناوری، از اکتشافات مقدماتی تا اکتشافات تکمیلی، تجهیز کارگاه ها تا استفاده از انرژی های نو در فرآوری و غیره، زنجیره ای است که باید به طور کامل وجود داشته باشد.

بهرامن معتقد است: یکی از ضعف های ما در این بخش حضور کم رنگ مسوولان در همایش های بین المللی است که سبب می شود فضاسازی های بزرگ برای سرمایه گذاران و بخش های سرمایه گذار در بخش معدن و صنایع معدنی شکل نگیرد و این مساله حتی ارتباطی به تحریم ها ندارد.

وی اضافه کرد: در حالی که جهان برای سال های ۲۰۳۵ تا ۲۰۵۰ دگرگونی در تکنولوژی را متصور است، اما در کشورمان نگاه به این مقوله ضعیف است.

رییس خانه معدن ایران گفت: مصرف مواد معدنی در اقتصاد رو به توسعه امروز جهان روز به روز در حال افزایش است که این مساله فرصتی برای کشورهای دارنده این مواد فراهم کرده است، با این حال تاکنون نتوانسته ایم از این فرصت در کشورمان به خوبی استفاده کنیم.

وی یادآوری کرد: مطابق آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، عملکرد خوبی در سال های گذشته در جذب سرمایه در بخش معدن نداشته ایم و در این راستا باید قوانین مشکل دار و بازدارنده اصلاح شود.

بهرامن به طور نمونه اظهار داشت: به تازگی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی برای «اختصاص پنج درصد از درآمد فروش معادن واگذار شده بخش خصوصی به شهرستان محل معدن» پیشنهاد کرده اند؛ پیشنهادی که در ورای ظاهر زیبای خود عقب گرد سرمایه گذاران را به دنبال خواهد داشت، این در حالی است که بیشتر معادن کشور همجوار مناطق محروم هستند و علاوه بر تامین مواد اولیه مورد نیاز زنجیره صنایع وابسته، پتانسیل اشتغال زایی را به دنبال دارند.

وی با اشاره به برگزاری رویداد اکسپوی ۲۰۲۰ دبی، افزود: به طور حتم معرفی و حضور آخرین دستاوردها و یافته ها در بخش معدن ایران توسط نخبگان و خبرگان این صنعت، نتایج مطلوبی را برای اقتصاد معدنی ایران به همراه خواهد داشت و صنعت معدن کاری ایران در اکسپو دبی خواهد درخشید.

رییس خانه معدن ایران خاطرنشان کرد: نقش ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه ای باید نگاه به ساخت آینده در بخش معدن باشد و ما می توانیم ساخت آینده را بر مبنای ساختار زمین شناسی مان به کشورهای منطقه و همسایه معرفی کرده و در این راستا با استفاده از سرمایه ایرانیان خارج از کشور و سرمایه های سرگردان مردمی به جلب و جذب سرمایه بپردازیم.

دهمین نمایشگاه بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی (ماینکس ۲۰۲۱) روز سه شنبه (۱۱ آبان ماه) با شرکت ۳۵ شرکت خارجی در محل مصلای امام خمینی(ره) تهران آغاز به کار کرد.

این دوره از نمایشگاه با مشارکت ۲۱۵ شرکت داخلی و ۳۵ شرکت خارجی از ۲۲ کشور از جمله ایتالیا، ژاپن، آلمان، هلند، چین، روسیه و ترکیه از ۱۱ تا ۱۳ آبان ماه در حال برگزاری است.

این نمایشگاه فرصتی برای گردهمایی متخصصان و سرمایه گذاران است تا ضمن معرفی پتانسیل ها و توانمندی های خود، زمینه سرمایه گذاری لازم را در این حوزه ها فراهم کنند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات