امروز یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

«گل گهر» پیشتاز حفظ محیط زیست می شود

کد خبر: 2130
زمان انتشار: ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷ بعد از ظهر -
321 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  امروز واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی به این باور رسیده اند که توسعه پایدار در گرو حفظ محیط زیست است، در این راستا شرکت معدنی و صنعتی گل گهر که در تلاش برای دستیابی به سهم بیشتر از زنجیره ارزش فولاد است، حفظ محیط زیست را در اولویت برنامه های اجرایی خود قرار داده است.
شرکت معدنی و صنعتی گل گهر برای دستیابی به توسعه پایدار، صیانت از محیط زیست را جزو برنامه های اصلی خود قرار داده است. این برنامه شامل تمامی حوزه های مرتبط با محیط زیست اعم از حفظ حیات وحش تا کاهش آلایندگی ها می شود.
اما چرا گل گهر پیشتاز طرح جامع محیط زیست شده است؟ شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در حال توسعه معدن تا محصول نهایی فولاد است و تلاش می کند سهم خود در زنجیره ارزش را افزایش دهد. این برنامه به صورتی است که در سال های اخیر مجموعه گل گهر در تمامی بخش ها در جهت توسعه پایدار وارد سرمایه گذاری شده تا نقش ۳۰ درصدی خود در زنجیره ارزش فولاد را افزایش داده و به عنوان یک مجموعه معدنی یکه تاز بازار شود.
این موضوع را می توان در بررسی نماد «کگل» نیز به خوبی مشاهده کرد. توسعه فعالیت های گل گهر استقبال سهامداران از این نماد را افزایش داده و همین موضوع باعث می شود تامین نقدینگی برای طرح های توسعه با دغدغه کمتری انجام شود.
حال در راستای توسعه فعالیت ها، اجرای طرح جامع محیط زیست می تواند به رشد هرچه بیشتر گل گهر بیانجامد.
گل گهر در حوزه آب با اجرای طرح های تصفیه فاضلاب و بازیابی آب و در کنار این موضوع ابر پروژه انتقال آب خلیج فارس سعی بر آن داشت تا گام های اصلی در حوزه آب را برداشته تا در پی ایجاد بحران آب در بخش تولید با مشکل همراه نشود.
در کنار موارد یاد شده در حوزه های هوا و خاک نیز این مجموعه با ارتقای سطح واحد تحقیق و توسعه سعی بر آن دارد با کمترین سطح ایجاد آلایندگی به بهره برداری از معادن بپردازد. به هر حال موضوع ریزگرد ها از مواردی است که می تواند منجر به آلودگی هوا شود.
استخراج مهندسی شده در چارچوب قوانین محیط زیست نیز می تواند آسیب به محیط را کاهش دهد. اتفاقی که سال ها موضوعی برای تقابل بخش معدن و محیط زیست بود، اما امروز طرح جامع محیط زیستی گل گهر می تواند نقطه اتصال معدن به محیط زیست را بیش از گذشته پررنگ کرده و تقابل را به تعامل هرچه بیشتر تبدیل کند.
اما دلیل اصلی ورود گل گهر به طرح های زیست محیطی و اجرای طرح جامع در این بخش را باید در تغییر نگاه مدیریتی مشاهده کرد.
برنامه مدیریتی جدید گل گهر به این دیدگاه رسیده است که افزایش بهره وری از مسیر حفظ و توسعه محیط زیست می گذرد. هرچند ارتقای دانش فنی در افزایش بهره وری بسیار مهم است و گل گهر در این زمینه با توسعه دانش فنی در حوزه بومی سازی به موفقیت های بسیاری دست یافته، اما این مجموعه به این نقطه رسیده است که افزایش بهره وری با ارتقای استاندارد های زیست محیطی میسر می شود.
درواقع دلیل اصلی گل گهر برای اجرای طرح جامع محیط زیست می تواند دستیابی به بهره وری را سرعت بخشد. اتفاقی که با افزایش تولید منجر به افزایش درآمد نیز می شود.
اما فراموش نکنیم کاهش مصرف انرژی و استفاده از انرژی های پاک نیز می تواند در این برنامه جامع قرار گیرد. موضوعی که در یکسال اخیر بسیار مهم و امروز با وجود قطعی های برق و کاهش مصرف در واحدهای فولاد سازی می تواند به دغدغه ای مهم تبدیل شود.
توجه ویژه به تامین انرژی و کاهش مصرف می تواند بخشی از نگرانی ها درباره کاهش تولید را بر طرف کند.
درواقع برنامه جامع محیط زیست زمانی موفق خواهد بود که تمامی این موارد را در برگرفته و اهداف پیش بینی شده را محقق کند.
با اجرایی شدن این طرح می توان شاهد کاهش تخریب های زیست محیطی در هنگام استخراج و همچنین حفظ گونه های حیات وحش در منطقه بود، موضوعی که از سوی فعالان زیست محیطی بارها مورد انتقاد قرار گرفته است اما با اجرای طرحی کارشناسی شده می توان در کنار معدنکاری شاهد حفظ محیط زیست بود.
اما در سویی دیگر و در بخش آب و انرژی نیز علاوه بر کاهش مصرف، گل گهر به صرفه جویی اقتصادی در حوزه های یاد شده دست پیدا می کند.
مجموعه های بزرگ معدنی جهان امروز به موازات فعالیت های خود، برنامه های زیست محیطی را اجرا می کنند تا کمترین آسیب به محیط وارد شود. از سویی دیگر در حوزه صنایع معدنی به ویژه فولاد نیز، بزرگان این صنعت به دنبال تولید فولاد سبز هستند تا برنامه کربن صفر را محقق کنند. گل گهر نیز با اجرای این طرح جامع می تواند پا به پای بزرگان معدن جهان در مسیر توسعه گام بردارد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات