امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

وجود بخشنامه های دست وپاگیر در بخش معادن آذربایجان غربی

کد خبر: 3295
زمان انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۹ قبل از ظهر -
322 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد : رئیس خانه معدن آذربایجان غربی با اشاره به مشکلات مربوط به معادن گفت: موانعی از قبیل عدم هماهنگی سایر دستگاه های ذیربط و نبود امکانات مثل ماشین آلات، تسهیلات و بخشنامه های دست و پاگیر سبب مشکلاتی در این زمینه شده است.

جمال کسیانی در گفت وگویی، اظهار داشت: اگر سیاست کل نظام با این امر موافق است که بخش معدن به دلایل مختلف یکی از مهمترین بخش ها به شمار می رود، کشور از تک محصولی نفتی رهایی می یابد و بنابراین باید تمامی قوانین و دستورالعمل ها و سیاست دستگاه های ذیربط نیز با این بخش همسو باشند و در غیر این صورت یک دستگاه به تنهایی قادر نیست از عهده امور برآید.

وی با اشاره به اینکه رکود بخش معدن جدا از رکود اقتصادی کل کشور نیست گفت: در صورت مساعد شدن شرایط کسب و کار و حل مسئله اقتصادی کلان کشور، در نتیجه بخش معدن نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و بخش معدن به دلیل ماهیت تولیدات و نیز نوع مصرف آن شرایط فعال شدن منوط به فعال سازی بخش های ذیربط دارد.

رئیس خانه معدن آذربایجان غربی افزود: به عنوان مثال در بخش معادن، سنگهای تزئینی متاثر از رشد یا رکود مسکن و بخشی نیز مربوط صادرات بوده و عواملی مثل بخشنامه های غیر کارشناسی، مالیات، حمل و نقل و مقررات گمرکی، فرسودگی ماشین آلات و به روز نبودن فناوری استخراج و اکتشاف و فرآوری و تحریم بانکی را شامل می شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل مشکلات هر کدام از موارد فوق الذکر، میزان صادرات مواد معدنی به خصوص سنگ های تزئینی نسبت به سالهای گذشته کاسته شده و در زمینه معادن فلزات و محصولات آنها نیز شرایط عادی حاکم نیست.

کسیانی با اشاره به اینکه یکی از اهداف وزارت متبوعه راه اندازی معادن راکد و غیرفعال تحت عنوان طرح احیاء معادن کوچک مقیاس است بیان کرد: در این صورت ضمن ایجاد اشتغال، باعث افزایش تولیدات و رشد این بخش شده اما متاسفانه با وجود تلاش در این زمینه به دلیل موانعی از قبیل عدم هماهنگی سایر دستگاه های ذیربط و نبود امکانات مثل ماشین آلات،تسهیلات و بخشنامه های دست و پاگیر و مغایر با تولید این طرح، به غیر از معادن فلزی که نیاز واحدهای فلزی موجود بوده، آن چنان پیشرفتی نداشته است.

وی افزود: به عنوان مثال تأمین ماشین آلات به دلیل فرسوده بودن ماشین آلات معادن یکی از ضروریات های این بخش بوده که خود به دلایل متعددی یکی از مشکلات به شمار می رود.

رئیس خانه معدن آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در استان چند طرح از طریق طرح احیاء معادن کوچک مقیاس مصوب شده است بیان کرد: طرح احیای معادن در حال بررسی بوده و یک مورد نیز توسط خود بخش خصوصی در حال فعال شدن است.

گزارش تسنیم از رکود در معادن آذربایجان غربی/ قوانین خلق الساعه سرعت تولید ثروت را گرفته اندرئیس مجمع نمایندگان یزد: معادن و صنایع استان مسئولیت های اجتماعی خود را انجام دهندارزش افزوده ای از دل معادن یزد برای ساکنان استان ایجاد نمی شودمعادن زنجان با ماشین آلات فرسوده زمین گیر شده است

وی در ادامه با اشاره به اینکه شفافیت واگذاری پهنه ها نیاز به تدوین دستورالعمل و مصوبه های و آیین نامه ها است افزود: در این راستا تنها افراد و یا شرکت هایی که دارای توان فنی و مالی واقعی و تجهیزات هستند را شامل می شود نه اینکه هر کس با حداقل سپرده بانکی بدون امکانات فنی و تجهیزات و یا مجوز نظام مهندسی را داشته و محدوده را بگیرد و بدون داشتن توان مالی واقعی و امکانات محدود راکد، به کس دیگری بفروشد.

کسیانی بیان کرد: یکی از راه حلها جلوگیری از رکود معادن، بازنگری در آئین نامه صلاحیت فنی و مالی است که باید دستوالعمل آن تغییر و بازنگری شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون ۳۰۰ معدن فعال در استان وجود دارد افزود: همچنین ۲۰۶ معدن نیز غیرفعال است و تعداد پنج هزار و ۱۷۷ نفر نیز در آنها مشغول به کار هستند.

رئیس خانه معدن آذربایجان غربی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین معادن طلای استان به نام های«زره شوران» و «آقدره» بوده و امسال تاکنون زره شوران با ۷۵۷ هزار و ۵۶۱ تن کان سنگ باعیار ۴-۵ ppmدر تن و آق دره در سال گذشته میزان ۲۱۸ هزار و ۶۵۸ تن کانسنگ باعیار ۱۸/۱ ppm تن طلا و ۲۵/۲ ppmدر تن نقره و۱۷/۹ppmدر آن جیوه تولید داشته اند.

وی در ادامه گفت: فی نفسه خود معدن اشتغال زایی بسیاری در تمام دنیا ندارد و صنایع و روند تولیدات و مصرف محصولات معدنی است که ضمن ایجاد اشتغال پایدار باعث توسعه هر کشوری می شود و به همین سبب این صنایع یکی از مهمترین شاخص های توسعه محسوب می شوند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات