امروز جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲

سرمایه گذاری ۸ هزار میلیارد ریالی در سال ۱۴۰۰

کد خبر: 1444
زمان انتشار: ۱۰ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۵ قبل از ظهر -
193 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد:شرکت “تهیه و تولید مواد معدنی ایران” در راستای سیاست‏ های سازمان ایمیدرو و استراتژی‏ های خود و با در نظر گرفتن وضعیت صنعت و سایر عوامل تاثیرگذار در اقتصاد کشور، نسبت به تدوین برنامه‏ های عملیاتی خود به ‏صورت سالانه اقدام می کند.
شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو، با هدف تبدیل شدن به یک شرکت مرجع و نوآور، تهیه و تولید انواع مواد معدنی را از طریق اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی بر عهده دارد که یک وظیفه استراتژیک در تامین مواد اولیه معدنی کشور محسوب می‏ شود و در سال‏ های اخیر و با برنامه ‏ریزی مدون حداکثر استفاده از توان بخش‏ خصوصی در دستور کار قرار گرفته و فرصت‏ های سرمایه ‏گذاری در تمام حوزه ‏های فعالیت این شرکت فراهم شده است.  بر این اساس جایگاه شرکت تهیه‌ و تولید مواد معدنی ایران در زنجیره تولید صنایع معدنی کشور بسیار حائز اهمیت بوده و به عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو و اختیارات قانونی که در بدو تاسیس این سازمان توسعه‏ ای مد نظر قرارگرفته شده است و رفع برخی موانع و محدودیت ‏های ایجاد شده طی سال‏ های اخیر، می‏ تواند تاثیر ارزشمندی در این وضعیت داشته باشد.

این در حالی است که می توان حمایت از گسترش فعالیت‏ های اکتشافی، مشارکت بخش‏ خصوصی در توسعه طرح‏ های معدنی، تامین زیرساخت‏ها درخصوص واحدهای مرتبط برای ترغیب به مشارکت بنگاه‏ های کوچک در معادن و صنایع معدنی، انتقال تکنولوژی مناسب و به‏ روز برای معادن کشور و فراهم آوردن زمینه سرمایه‏ گذاری‏ های داخلی و خارجی در معادن کشور را از جمله برنامه‌ها و اقدامات موثر در رفع موانع تولید در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برشمرد.

استفاده از توان بخش ‏خصوصی همچنان از رویکردهای اصلی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است و در سال ‏های اخیر با واگذاری یا برون‏ سپاری فعالیت ‏ها توانسته هزینه‏ ها را کاهش دهد، ضمن آن‏که عمده دلایل افزایش تولید به واسطه افزایش حجم سرمایه ‏گذاری و اصلاح خطوط تولید بوده است.

در همین حال طرح احیاء، فعال‏سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با هدف فعال‏ سازی معادن کشور است که در راستای افزایش تولید و اشتغال بویژه در مناطق محروم با محوریت توسعه و حمایت از اکتشاف و بهره ‏برداری از ظرفیت معادن غیرفعال و قابل توسعه در کشور با استفاده از توان سرمایه بخش ‏خصوصی در دستور کار این شرکت بزرگ قرار دارد.

از سوی دیگر آمایش جامع از معادن کوچک مقیاس کشور به تفکیک استانی، فراهم شدن بستر هم افزایی و همسویی مسوولان و مدیران در ارگان ‏ها و نهادهای دولتی در سطوح مختلف ، ایجاد شفافیت و اطلاع‏ رسانی گسترده تمامی ‏فعالیت ‏ها به منظور ایجاد فرصت برابر برای تمامی ‏بنگاه ‏های تولیدی بخش معدن، ایجاد زیرساخت مناسب و اطلاع رسانی برای فرهنگ‏ سازی و نحوه پذیرش و مراجعه ذی‏نفعان و رسیدگی به درخواست ‏ها از جمله اقدامات صورت گرفته طرح احیا ، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس برشمرده می شوند.

همچنین فراهم شدن زمینه جذب سرمایه بخش‏ خصوصی و سهیم شدن بیش از پیش این بخش در حوزه معدن و صنایع معدنی، ایجاد فرصت مناسب برای توسعه استارت ‏آپ‏ ها و شرکت‏ های دانش ‏بنیان به ‏منظور معرفی نوآوری و تکنولوژی‏ های نوین در حوزه معدن و صنایع معدنی، ایجاد فرصت تامین سرمایه مورد نیاز برای معادنی که امکان تسهیلات بانکی به دلیل بوروکراسی اداری برایشان میسر نمی‏ شود، امکان استفاده از فرصت توسعه برای احیای معادن در مناطق کمتر توسعه یافته، شناسایی فرصت ‏های کوچک معدنی برای سرمایه‏ گذاران بمنظور توسعه و ایجاد اشتغال به‏ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته و ایجاد و افزایش ارزش افزوده مواد معدنی و توسعه شبکه ‏های تخصصی معدن آخرین اقدامات صورت گرفته طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس است.

“ایمپاسکو” در سال ۱۴۰۰ برنامه‏ هایی در بخش‏ های مختلف از جمله اکتشاف، تولید مواد معدنی و جذب سرمایه ‏گذار در طرح ‏ها و پروژه‏ های خود تدوین کرده است.

با توجه به پیشران بودن بخش اکتشاف در توسعه معدن و صنایع معدنی کشور و ایجاد توسعه پایدار، ۸۰ هزار متر حفاری در بخش های سنگ آهن، زغال سنگ و پلی متال، ۱۵ هزار کیلومترمربع تهیه نقشه های زمین شناسی از جمله  اهم برنامه های اکتشافی ایمپاسکو در سال ۱۴۰۰ است به گونه ای که دریافت ۳۶ فقره پروانه اکتشاف را می‌توان از دیگر برنامه های سال ۱۴۰۰ شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برشمرد.

همچنین ایمپاسکو در بخش تولید مواد معدنی، بیش از ۱/۷ میلیون تن محصول و نیز واگذاری راهبری معدن و طرح به بخش ‏خصوصی را در دستور کار خود دارد. همچنین چندین طرح توسعه ‏ای در نقاط مختلف کشور از جمله معدن طلای هیرد، کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم، راه اندازی معدن طلای دره ‏اشکی، احداث واحد تولید ۴۰ هزار تنی نفلین‏ سینیت و … در سال ۱۴۰۰ به بهره ‏برداری خواهد رسید. بر اساس این گزارش، بهره‌برداری از این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری بیش از ۸ هزار میلیارد ریال را برای شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۱۴۰۰ به همراه داشته است. یادآور می شود ، احداث راه دسترسی معدن سرب  نخلک در استان اصفهان، احداث کارخانه های تولید کود فسفاته با ظرفیت ۶۰۰۰ و ۲۰۰۰۰ تن، احداث واحد تولید سیلیکو متال در مجتمع فروکروم جغتای و پروژه ساخت کارگاه تصفیه شمش (اتاق طلا) از جمله دیگر طرح‌هایی است که از سوی ایمپاسکو در سال ۱۴۰۰ قابل بهره‌برداری است.  بر اساس این گزارش با بهره برداری از طرح‌های ذکر شده، شاهد اشتغال مستقیم ۵۲۰ نفر و اشتغال غیر مستقیم ۱۱۳۲ نفر خواهیم بود.

هدف از بهره برداری طرح های ذکر شده تولید کاغذ، تولید کنسانتره نفلین سینیت، تولید کود فسفاته، تولید سیلیکو متال و نیز تولید شمش طلا است.

ایمپاسکو به دنبال برنامه ۶۷ هزار مترحفاری شرکت در سال گذشته توانست به میزان ۱۱۷ درصد حفاری اکتشافی ( ۷۷ هزار متر) را در پایان سال ۹۹ محقق کند.

بیشترین میزان حفاری اکتشافی توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال گذشته مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که انجام بیش از ۳۸ هزار متر حفاری اکتشافی در این استان نشان از توجه دولت به توسعه اشتغال و افزایش تولید در مناطق کمترتوسعه یافته دارد.

احیاء، فعال‏ سازی و توسعه ۲۵۳ معدن ،  اقدام به منظور صدور جواز تاسیس و افزایش ظرفیت و تامین مواد اولیه برای ۱۵ واحد فرآوری از اهم اقدامات اجرایی انجام شده در سال ۹۹ بود. مجموع دستاوردهای کمی ‏طرح یادشده از ابتدا تاکنون شامل شناسایی و اولویت‏ بندی ۳۱۲۰ معدن، انجام اقدام کلینیکی روی ۱۴۶۳ معدن و احیاء، فعال‏ سازی و توسعه ۳۹۹ معدن بوده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات