امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

زنجیره فراوری محصولات معدنی در استان سمنان شکل گیرد

کد خبر: 3167
زمان انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴ قبل از ظهر -
172 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان با بیان اینکه سمنان دارای ذخایر غنی مواد معدنی است؛ شکل گیری زنجیره فراوری محصولات معدنی در این استان را خواستار شد.

حمید علوی در گفت وگویی، اظهار داشت: گچ، سلستین، زئولیت، زغال سنگ، باریت، سولفات سدیم، سنگ آهک، سنگ لاشه، گرانیت، مرمریت، سنگ آهن، نمک، بوکسیت، طلا، مس، کائولن، کرومیت، روی و فلورینو برخی از مواد معدنی موجود در معادن استان سمنان است.

وی درباره خام فروشی مواد معدنی استان سمنان افزود: بیشتر مواد معدنی این استان به صورت خام فروشی است و این امر سبب شده تا ارزش افزوده چندانی با فروش این مواد برای استان به دست نیاید.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان با بیان اینکه حرکت به سمت فراوری مواد معدنی می تواند به توسعه اقتصادی استان سمنان و افزایش اشتغال بینجامد تصریح کرد: متأسفانه نبود زیرساخت لازم در این حوزه سبب شده تا مواد معدنی استان سمنان به صورت خام به فروش برسد.

علوی با بیان اینکه ایجاد واحدهای فرآوری نیاز به سرمایه گذاری دارد عنوان کرد: واحدهای فرآوری معدنی به دلیل اینکه صنایع سنگین هستند و بعضاً نیاز به آب و زیرساخت دارند نیاز به سرمایه گذاری سنگین داشته و جنس دستگاه ها و تجهیزات آن نیز بسیار گران است و شرایط فعلی کشور و نرخ بالای تسهیلات این نگرانی را برای سرمایه گذاری ایجاد می کند که نتواند از عهده این تعهد برآید.

وی با اشاره به برخی علل خام فروشی در معادن استان سمنان اضافه کرد: بسیاری از معدن کاران استان سمنان از دانش کافی و فنی در این زمینه برخوردار نبوده و متأسفانه فرایند واگذاری معادن به گونه ایست که معدن به دست فردی که دانش لازم را داشته باشد نیفتاده است.

معدن کاران برای اجرای طرح های زیرساختی باید حمایت شوند

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان با بیان اینکه دانش، سرمایه و توجیه پذیری اقتصادی برای حرکت به سمت فرآوری مواد معدنی نیاز است اضافه کرد: برخی از این سه رکن مهم در استان سمنان در حوزه معدن وجود ندارد که این امر سبب شده عمده مواد معدنی به صورت خام فروشی عرضه شود.

حذف خام فروشی از معادن به معنی اشتغال و ارزش افزوده بالا استامام جمعه تبریز: نهضت جلوگیری از خام فروشی در کشور ایجاد شودخام فروشی سنگ ضربه ای بر پیکره ی اقتصاد کشور

علوی با اشاره به برخی مزایای فرآوری معدن اضافه می کند نخستین مزیت بعد از حرکت از خام فروشی به سمت فرآوری، سوق به سمت کار علمی است و اینکه با فرآوری مواد معدنی دانش توسعه پیدا کرده و زنجیره تأمین و زنجیره تولید نیز ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه در خام فروشی بعضاً یک پنجاهم (۲ درصد) قیمت واقعی ارزش فرآوری است می گوید با فرآوری مواد معدنی می توان زمینه شکوفایی اقتصاد تولید و اشتغال فراهم شده و همچنین مصرف انرژی ر جهت تولید افزایش پیدا کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی صنعت و معدن و کشاورزی سمنان همچنین بر ضرورت حمایت از معدن کاران برای اجرای طرح های زیرساختی تأکید کرد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات