امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

در کشور نیازی به واردات مواد معدنی نداریم

کد خبر: 3360
زمان انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۲ قبل از ظهر -
119 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن گت: هیچ نیازی به واردات مواد معدنی در کشور نداریم و در این زمینه صادرکننده هستیم.

طبق منویات مقام معظم رهبری ” رونق اقتصادی فقط با تولید و فعال کردن ظرفیت های درونی محقق می شود. ” نمونه هایی از این ظرفیت ها در کشور ما معادن و نیرو های انسانی متخصص هستند. اقشار تخصصی بسیج با گردآوری ظرفیت های انسانی سعی دارند که در حوزه های تخصصی خود به رونق تولید، اشتغال زایی و رفع موانع تولید بپردازند.

بسیج مهندسین صنعت و معدن یکی از اقشار تخصصی و فعال بسیج در زمینه مانع زدایی تولید است.

سرهنگ علی توشه مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن گفت: از ابتدای شکل گیری انقلاب اسلامی شاهد دستور بنیانگذار انقلاب جهت تاسیس بسیج بودیم. مفهوم این دستور این است که انقلابی که برای مردم است، قطعاً حفاظت و حراست از آن مردم هم باید به خود مردم واگذار شود. شاید ارتش، کمیته یا ژاندارمری داشتیم، اما امام راحل (ره) به یک سازمان خاصی دستور و ماموریت ندادند که شما بیایید و از انقلاب حفاظت و از دستاورد های انقلاب حراست کنید. ایشان این دستور را به بسیج دادند که در واقع این مسئولیت را به مردم واگذار کردند. به امید خدا تا زمانی که پرچم انقلاب به صاحب اصلی انقلاب منتقل شود، مطمئن ترین راه حفاظت از انقلاب سپردن آن به خود مردمی که انقلاب را شکل داده اند، است.

وی افزود: در چندین سال گذشته بسیج در موضوعات و عرصه های مختلف رشد پیدا کرد و بسیج متخصصین و اقشار تشکیل شد. هدف از تشکیل بسیج متخصصین خصوصاً بسیج صنعت و معدن این است که ما در چند زمینه اقداماتی را انجام بدهیم. در چند وزارتخانه که با بسیج صنعت مرتبط هستند، در حال انجام اقدامات مشترکی هستیم.

مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن تصریح کرد: انتظار ما از بسیجیان متخصص ما که در وزارتخانه ها مشغول هستند، این است که چند کار اساسی انجام دهند. اول این که از ظرفیت بسیجیان متخصص و ظرفیت مردم استفاده کنند. برای اینکه بتوانند در آن سازمان یا وزارتخانه به کار اصلی خودشان که کار برای پیشبرد ماموریت های دولت است، برسند باید خود وزارتخانه را با استفاده از این ظرفیت ارتقا دهند.

وی افزود: ظرفیت عظیمی در بسیج صنعت داریم، ظرفیتی نزدیک به ۵۵ هزار نفر نیروی متخصص تحصیل کرده در رشته های صنعتی و فنی که می توانند به احیای واحد های صنعتی کمک کنند. با این ظرفیت بزرگ از بیکاری جلوگیری می شود و اشتغال ایجاد می شود. این امید در خانواده ها ایجاد می شود که امنیت شغلی در مردم عزیز و کارگران واحد های تولیدی ایجاد شده است. قطعاً در مقابل واردات ایستادگی می شود، چراکه ما توان این را داریم که بسیاری از محصولات را در داخل کشور تولید کنیم که این امر قطعاً در ارزآوری تاثیرگذار است.

سرهنگ علی توشه اعلام کرد: ۹۰ هزار واحد تولیدی در شهرک ها و نواحی صنعتی داریم نزدیک به ۵۵ هزار واحد ما تقریباً فعال، نیمه فعال و غیر فعال هستند. همچنین ۳۵ هزار واحد در مرحله زیرساخت متوقف شده اند.

از اواخر سال گذشته پایش، عارضه یابی و شناسایی واحد های تولیدی را در نواحی صنعتی انجام می دادیم. ما ابتدا باید می فهمیدیم که چه وضعیتی در سراسر کشور داریم. ماموریت داشتیم که تا آخر سال ۹۹ پایش و عارضه یابی واحد های تولیدی را انجام دهیم که نزدیک به ۵۶ هزار مانع تولید در سامانه ما ثبت شد. این ۵۶۰۰۰ مانع در ۵۶ گروه و کار گروه اصلی تقسیم شد که در چهار حوزه اصلی زیرساخت، قوانین و مقررات، حوزه تجارت و بازرگانی و حوزه امور مالی پراکندگی دارند. این چهار حوزه نیز توسط سه رکن اصلی تولید، توزیع و مصرف پوشش داده می شوند.

وی درباره اینکه در سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن چگونه به رفع موانع تولید پرداخته می شود؟ تاکید کرد: شاید اشتباه کار ما این است که مشکل واحد های تولیدی را از دل تولید بیرون بیاوریم. غافل از اینکه مشکل تولید در خود تولید نیست بلکه در بازار مصرف یا مشکلی در تولید و شبکه توزیع آن است. ما محاسبه کرده ایم که چقدر مشکل در حوزه تولید، توزیع و یا در عرصه مصرف داریم. نباید فقط به پایش و عارضه یابی بسنده کنیم و باید این ماموریت را ارتقا دهیم. زمانی که عوارض را شناختیم باید برای رفع موانع اقداماتی را انجام دهیم.

سرهنگ علی توشه گفت: نمی دانستیم که نامگذاری سال ۱۴۰۰ چه خواهد بود، اما یک ماه مانده به پایان سال ۹۹ رویکرد ما شناسایی موانع در تولیدی ها و برطرف سازی آن ها بود. با شروع سال و فرمایش های حضرت آقا که با بیان شیوا ایشان راهبرد استقلال و نظام برای یک سال مشخص شد، سال با نام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شد که تکلیف ما را مضاعف کرد. از طرفی تکلیف ما سنگین شد و از طرفی ما خوشحال شدیم که فهمیدیم، مسیر ما مسیر درستی است. با ذوق و شوقی برنامه تدوین کردیم و آماده شده ایم تا انشالله تا پایان سال واحد های تولیدی که دچار عارضه و موانع هستند را با رفع موانع شان به تولید حداکثری برسانیم. همچنین بتوانیم واحد هایی را که به توقف خورده اند، به چرخه تولید بازگردانیم.

وی افزود: لازمه این کار دیدن بازار مصرف بود یعنی تولید کننده قبل از تولید باید بداند که برای چه کسانی محصولاتش را تولید می کند. بازار مصرف را به دو بازار مصرف داخلی و خارجی تقسیم کرده ایم. بازار مصرف خارجی ما را دو محیط تشکیل می دهند که یکی از آن ها محیط نزدیک و بعدی محیط دور است. بازار مصرف نزدیک کشور هایی هستند که با ما مرز دارند. نزدیک با ۱۵ کشور مرز داریم. نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر جمعیت جامعه مخاطب ما برای تولید است. ما باید بازارچه های مرزی را بازسازی کنیم و با انجام دادن صادرات بتوانیم محصولات تولیدی داخل کشور را در بازارچه های مرزی به فروش برسانیم. در دولت قبلی صددرصد وارد کننده بودیم، بازارچه مرزی و مرز مشترک داشتیم، اما این مرز مشترک صددرصد وارد کننده بود. در اعداد و ارقامی که توسط خود دولت قبلی اعلام می شد آمار صادرات بسیار پایین بود. تمرکز ما بر روی بازار مصرف غیر از داخل در ۱۵ کشور اطراف است.

مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن گفت: ان شاء الله بتوانیم با برگزاری نمایشگاه های متعدد و شناسایی بازار محصولات در کشور های مختلف جهان اقدامات مفیدی را انجام دهیم. در قالب قرارگاه صنعتی خاتم الانبیاء بسیج که اجازه آن را از سردار سلیمانی گرفته ایم، در این زمینه فعالیت می کنیم. فرض کنید که ما یک محصول را در جنوب تولید می کنیم، اما مثلاً بازار این محصول در قسمت شمالی کشور و مرز شمالی کشور است. با برقراری این ارتباط این شبکه ها می توانیم به صورت فعال کنند و در کل کشور واحد های تولیدی صنعتی را احیا کنیم. هدفگیری ما تاکنون نزدیک به دوهزار واحد تولیدی است.

وی افزود: بعد از انتخابات و تغییر دولت محترم توافقنامه ای با معاون محترم وزیر نوشته شد. طبق این توافقنامه قرار شد تا دو ظرفیت سپاه و دولت در کنار همدیگر قرار بگیرند. در این دولت هدف این است که بتوانیم ظرفیت ها را یکی کنیم و تمام توان تخصصی مان را در اختیار دولت محترم و مجموعه وزارتخانه ها قرار بدهیم. ان شاء الله بتوانیم با تمام ظرفیت دولت و سپاه با همدلی، هماهنگی و همگرایی تا پایان سال این کار را به پایان برسانیم. تا امروز توانسته ایم نزدیک به دو هزار واحد را “مانع زدایی” کنیم، تاکید من بر این کلمه متفاوت با سال های گذشته است و ما امسال از مرحله پایش و عارضه یابی سطحمان بالاتر آمده و پشتیبانی از تولید را انجام می دهیم. نقش بسیج و دولت تسهیل گری است و نقش تصدی گری نیست.

سرهنگ علی توشه اعلام کرد: بسیجیان متخصص ما در وزارتخانه ها مشغول کار هستند. ۲۹ درصد از واحد های تعطیل شده در سراسر کشور مشکل زیرساخت دارند و در زیرساخت هم مشکلات آب، برق، گاز و منابع طبیعی دیده می شوند. انتظار داریم که وزارت نیرو به ما کمک کند که بتوانیم موانع تولید را از سر راه تولید برداریم.

مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن تصریح کرد: تلاش می کنیم تا موانعی که در سر راه تولید هستند را برطرف کنیم. از جمله اقدامات ما معادن هستند که ظرفیت بسیار عظیمی را در معادن کشورمان داریم. خدا هر آنچه را که در دنیاست یکجا در کشور عزیز ما به ما عنایت کرده است. به صورت قاطع عرض می کنم که در کشور ما نیازی به واردات مواد معدنی نداریم و در این زمینه صادرکننده هستیم. ما بسیاری از این ظرفیت را شناسایی کرده ایم. این فرمایش حضرت آقا که در سال ۹۴ خطاب به دولت آن موقع فرمایش کردند که معدن باید جایگزین نفت شود، نشان از ظرفیت عظیم در کشور ما دارد. یک نکته را خدمتتان عرض کنم که تاکید حضرت آقا در منابع معدنی این بود که روی گوهر سنگ ها و سنگ های تزیینی تمرکز کنیم.

وی همچنین گفت: به بنیاد تعاون و سازمان رفاه زندان های کل کشور نامه نوشتیم که با استفاده از ظرفیت خیرین برای زندانیان و خانواده های آنان ایجاد شغل کنیم. در چند ماه گذشته با ۱۵ میلیون تومان می توانستید شغل ایجاد کنید، اما در هیچ حوزه ای نداریم که بشود با این مبلغ شغل ایجاد کرد. اما، در گوهر سنگ و سنگ تراشی با توجه به ابزاری که نیاز دارد می توان این کار را انجام داد و حتی با مبلغ ۱۵ میلیون تومان هم می توان شغل ایجاد کرد.

سرهنگ علی توشه گفت: در این طرح استان های یزد، البرز، گیلان و اردبیل به عنوان نمونه انتخاب شده اند و هم اکنون نزدیک به ۲۰۰ شغل برای زندانیان ایجاد شده است. ایجاد اشتغال در زندان دغدغه ما بود و در زندان هایی که نمی توانند به گوهرسنگ دسترسی داشته باشند، می توانند در زمینه صنایع دستی کار کنند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات