امروز جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲

توجه به نظارت و حمایت در آزادسازی پهنه‌های معدنی

کد خبر: 1854
زمان انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱ قبل از ظهر -
121 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: به نقل از روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمدباقر درّی با بیان این‌که بهتر است در راستای آزادسازی پهنه‌ها به دو موضوع نظارت و حمایت توجه اساسی شود، گفت: پهنه‌هایی که از طریق ژئوفیزیک هوایی مورد مطالعه قرار می‌گیرند باید به گونه‌ای باشند که تناسبی بین هزینه‌ای که انجام می‌دهند و بهره‌ای که عاید سرمایه‌گذاری می‌شود، ایجاد شود.

به گفته وی، اساساً برای پهنه تعریف درستی ارائه نشده  این که پهنه‌ها با محدوده‌های اکتشافی چه تفاوتی دارد و از نظر  وسعت باید مشخص شود و چه تعاریفی شامل پهنه می‌شود و تناسبی بین وسعت پهنه و تعداد آنومالی‌های که در اختیار سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد، وجود ندارد.

درّی با تاکید بر این‌که در آزادسازی پهنه‌ها باید به دو موضوع نظارت و حمایت توجه اساسی شود، افزود: نظارت یعنی کار مطالعه اکتشافی پهنه بر اساس شرح خدماتی که برای هر کدام از زون‌های ساختاری-رسوبی تعریف شده با نظارت حوزه معاونت معدنی به درستی اجرا شود.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه با تاکید بر ضرورت حمایت از پهنه‌ها خاطرنشان کرد: در پایان مطالعه هر  پهنه پنج محدوده  در مجموع به وسعت ۲۵۰ کیلومتر مربع  در اختیار سرمایه‌گذار یا مطالعه‌کننده قرار می‌گیرد ولی امکان اخذ پروانه اکتشاف با وجود موانعی از قبیل  محیط‌زیست، منابع‌ طبیعی و… مشکل است.

وی ادامه داد: بر همین اساس واگذاری محدوده‌های معرفی شده  پهنه  باید تا زمان اخذ ۵ پروانه اکتشاف بهتر است محفوظ بماند.

درّی، با بیان اینکه تعریف درستی از پهنه‌ها ارائه نمی‌شود، تصریح کرد: این موضوع نیاز به بررسی دارد و یکی  از ایراداتی که به پهنه ها وارد می‌شود آن است که  همه پهنه‌ها با وسعت‌های مختلف به یک شکل نگاه می‌شود و برای تمامی پهنه‌ها با ابعاد مختلف، تعداد آنومالی‌های یکسانی را تعریف می‌کنند.

وی با بیان این‌که مشخص کردن پهنه‌ها با چالش‌های عدیده‌ای مواجه است، گفت: وسعت پهنه‌ها و هزینه‌کرد با تعداد آنومالی‌ها هماهنگی ندارد و پهنه‌های وسیع‌تر باید امتیاز بیشتری داشته باشد، یعنی تعداد و وسعت آنومالی که در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد، باید بیشتر شود.

معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تاکید بر این‌که مطالعه پهنه‌ها باید تکمیل ادامه کارهای قبلی باشد و از دوباره‌کاری خودداری شود، افزود: برای مثال اگر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سطحی از کشور مطالعه  پهنه‌ای را در دستور کار قرار داده، بایستی این مطالعه تکمیل کارهای قبلی باشد و مقیاس کار را افزایش دهد و اطلاعات پایه را تکمیل کند تا مطالعه جدیدی برای کشور باشد.

محمدباقر درّی با بیان این‌که در کشور اطلاعات تحت‌الارضی ضعیف است و ما نیاز به مطالعات ژئوفیزیک هوایی داریم، گفت: آنچه مورد توجه قرار می‌گیرد آن است که پهنه‌هایی که از طریق ژئوفیزیک هوایی  مورد مطالعات قرار می‌گیرند مانند پهنه‌های معمولی مورد بررسی قرار می‌گیرند، اگرچه از زمان حضور آقای کشاورز در معاونت معدنی وزارت صمت دیدگاه مثبتی نسبت به پهنه‌ها ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: پهنه‌هایی که از طریق ژئوفیزیک هوایی مورد مطالعه قرار می‌گیرند باید به گونه‌ای باشند که تناسبی بین هزینه‌ای که انجام می‌دهند و بهره‌ای که عاید سرمایه‌گذاری می‌شود وجود داشته باشد؛ به عبارتی ارتباط بین وسعتی که در اختیار مطالعه‌کننده و تعداد آنومالی‌هایی که در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد، ایجاد شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات