امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

افزایش سرمایه ۱۱ برابری بیمه فعالیت‎ های بخش معدن و توسعه اکتشافات

کد خبر: 2057
زمان انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱ قبل از ظهر -
234 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد : مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: با تحقق افزایش سرمایه ۱۱ برابری صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، توسعه اکتشافات پایه معادن کوچک مقیاس در دستور کار قرار خواهد گرفت.
«فرید دهقانی» در گفت وگویی افزود: یکی از برنامه های اساسی افزایش نقش صندوق در توسعه بخش معدن به ویژه معادن کوچک مقیاس در همه زنجیره های آن است.

وی بیان داشت: بررسی ها نشان می دهد با توجه به افزایش تورم داخلی و نرخ ارز، با سرمایه ۱۴۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی تا سال ۹۸ کارکرد حمایتی این صندوق روز به روز ضعیف تر شد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی ادامه داد: به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در سه مرحله، سرمایه صندوق را به بیش از یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.

وی گفت: در همین راستا اقدام های عملی آغاز و تامین نقدی این سرمایه از محل سهام سهامداران در دستور کار قرار گرفت که منجر به تثبیت سرمایه به ۵۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته شد.

دهقانی اضافه کرد: برای سال جاری با تلاش ایمیدرو و همکاران این صندوق در تلاشیم تا سرمایه آن را به بیش از یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم و اصرار کردیم که این رقم، حداقل نیاز برای بخش معدن است که مورد موافقت رییس هیات عامل ایمیدرو قرار گرفت.

وی یادآور شد: اکنون پیش پرداخت های لازم برای این افزایش سرمایه دریافت شده و افزایش سرمایه به صورت علی الحساب اتفاق افتاده است، همچنین گزارش توجیهی در این زمینه برای ارائه به سازمان بازرسی کل کشور در حال نهایی شدن است.

این مسوول خاطرنشان کرد: با تحقق این رقم، سرمایه صندوق نسبت به سال ۹۸ رشد حدود ۱۱ برابری را تجربه خواهد کرد که می تواند نویدبخش تحول خوبی در بخش معدن باشد.

وی گفت: کمک به اکتشافات تکمیلی و اکتشافات پایه از حیث مالی، ریسک و مدیریت ریسک، از جمله اساسی ترین برنامه های آینده صندوق با افزایش سرمایه خواهد بود.

دهقانی بیان داشت: در ادوار گذشته، کمک مالی این صندوق به اکتشافات از محل وجوه اداره شده و کمک های مالی و اعتباری سازمان برنامه و بودجه انجام می شد که تغییرات تخصیص بودجه بر میزان اعتبار تخصیصی برای اکتشافات تاثیرگذار می شد، اما اکنون برای نخستین بار، به طور مستقیم به دنبال کمک به موضوع اکتشاف هستیم.

وی یادآور شد: با تخصیص بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه، منابع مالی که پیش از این برای موضوع اکتشاف تخصیص می یافت درون زا نبود و توسط بخش معدن برای آن تصمیم گیری نمی شد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: سال گذشته به همین شیوه کمتر از ۲۰ میلیارد تومان برای موضوع اکتشافات تخصیص داده شد، اما امسال تصمیم داریم که در صورت تامین منابع مالی افزایش سرمایه، بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان (با احتساب منابع بانکی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان) برای اکتشافات پایه معادن کوچک مقیاس تخصیص دهیم.

وی تصریح کرد: تخصیص چنین رقمی می تواند موتور محرکه ای برای معادن کوچک مقیاس برای ادامه مسیر باشد.

دهقانی همچنین با اشاره به برگزاری مزایده ۶ هزار معدن و محدوده معدنی بلاتکلیف در ماه های گذشته، خاطرنشان کرد: به معدن کارانی که نیازمند منابع مالی برای استخراج، فرآوری و اکتشاف هستند، اعلام می کنیم که هیچ محدودیتی برای تامین منابع آنها نداریم و تصمیم ایمیدرو و این صندوق این است که نیازهای مالی معادن کوچک مقیاس را تامین کنند.

وی تاکید کرد: هیچ محدودیتی از حیث سقف پرداخت برای توسعه بخش وجود ندارد و با مراجعه معدن کاران، در حداقل زمان ممکن از امکانات صندوق بهره مند خواهند شد.

سال گذشته در مجموع ۴۰ ضمانت نامه و بیمه نامه به ارزش چهار هزار و ۷۸۶ میلیارد ریال از سوی این صندوق صادر شد که سهم ضمانت نامه ها (بیمه های اعتباری بهره برداری) ۳۱ فقره به ارزش چهار هزار و ۷۴۴ میلیارد ریال و سهم بیمه نامه سرمایه گذاری ۹ فقره به ارزش ۴۲ میلیارد ریال بود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات