امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

استاندار: ۶۵ درصد وسعت استان کرمانشاه ظرفیت بهره برداری معدنی را دارد

کد خبر: 2362
زمان انتشار: ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲ قبل از ظهر -
121 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد : تاستاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه از ۲۴ هزار کیلومتر مربع وسعت استان حدود ۱۶ هزار کیلومتر مربع آن ظرفیت بهره برداری معدنی را دارد،گفت: این یک ظرفیت و ثروت بسیار بزرگ برای توسعه و اشتغال کرمانشاه است که باید موانع سر راه بهره برداری از این معادن برداشته شود.
« هوشنگ بازوند» روز پنجشنبه در دومین جلسه شورای معادن استان در سرسرای تدبیر استانداری، افزود: بعد از سالها پیگیری و تلاش توانستیم بلاخره مجوز بهره برداری از پنج پهنه از معادن استان را از شورای عالی معادن کشور بگیریم اما اکنون موانع و معارضان محلی به سرمایه گذاران اجازه نمی دهند از این ظرفیت بزرگ که علاج بیکاری و توسعه استان است، استفاده کنند.

او گفت: جالب است همین پنج پهنه با نامه شورای تامین و دادستانی شهرستان های استان به خاطر وجود معارض محلی و همچنین یکی به خاطر نامه سازمان هوانوردی که نیروهای مسلح از آنها خواسته اند فعالیت معدنی در آنها متوقف شده است.

بازوند، احیای معادن را مانند احیای دیگر بنگاه های اقتصادی یکی از اصول ۲۴گانه سیاست مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری دانست و گفت: استان های کویری مانند کرمان و یزد با استفاده از ظرفیت معادن توانسته اند به اشتغال و توسعه در کشور پیدا کنند زیرا موانع را به راحتی از سر راه برمی دارند، اما اینجا با معارضان و موانع متعددی بر می خوریم.

وی وظیفه مدیران و فرمانداران استان دانست که هر طور شده با مذاکره، کدخدا منشی، دادگستری و دیگر راه حل ها؛ موانع سر راه احیای معادن را بردارند و از این ظرفیت بسیار عظیم برای توسعه و اشتغال استفاده کنند، زیرا ایجاد اشتغال و تحقق شعار سال؛ موانع زدایی، پشتیبانی از تولید هم مورد تایید و تاکید رییس قوه قضاییه و هم رییس جمهور است و دادستانی هم باید با در این راه با فرمانداری ها همکاری کنند.

وی همچنین از فرمانداران استان خواست، به منظور استفاده از ظرفیت معادن برای توسعه و اشتغال شهرستان بیشتر به حل مشکلات پروژه های معدنی توجه کنند و اشتغال را خط قرمز خود قرار دهند.

استاندار کرمانشاه همچنین عدم موانع زدایی برای احیای معادن استان را مصداق بارز فرصت سوزی برای ایجاد اشتغال افراد بیکار استان دانست و گفت: ما مدیران و فرمانداران حق چنین فرصت سوزی را در حق مردم نداریم.

بازوند همچنین از کسانی که در تهران با یک نامه بهره برداری از پهنه گیلانغرب به بهانه مسائل مرزی و امنیتی معادن قیر متوقف کرده اند، بدون اینکه در جریان مسائل اشتغال و توسعه این شهرستان باشند گفت: خودشان باید بیایند جوابگو مردم منطقه باشند و از دستگاه های مسئول و نمایندگان مجلس خواست این موضوع را در سطح ملی پیگیری کنند.

۲۷۰ واحد معدن در سطح استان وجود دارد که ۱۵۵ واحد آن فعال و ۹۵ واحد این معادن استخراج سنگ لاشه و بقیه سنگ تزئینی و قیر است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات