امروز پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲

کاهش ۲۰ درصدی تولید فولاد طی ۵ ماه

کد خبر: 2640
زمان انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۹ قبل از ظهر -
124 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد : عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: طی سه الی چهار ماه آینده به علت مشکلات کمبود گاز و افت فشاری که در میادین وجود دارد با افت فشار و کمبود گاز مواجه می شویم و رفع این مشکل به شرطی است که دولت جدید بتواند تحریم ها را مرتفع و قراردادهایی را امضا کند تا فشار میادین گازی را بالا ببرد که تولید به روند خود بازگردد.

سید رضا شهرستانی در گفت وگویی، در خصوص وضعیت تولید فولاد، گفت: وضعیت تولید فولاد خیلی کاهش پیداکرده است و باوجوداینکه در سه ماه اول سال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد تولید داشتیم، ولی متأسفانه در سه ماه تابستان نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد، تولید فولاد صورت گرفته است.

وی افزود: طی ۵ ماه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته ۱۵ الی ۲۰ درصد کاهش تولید داشتیم. عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: موضوع کمبود برق که در حال حاضر وجود دارد مربوط به وزیر و وزارتخانه نیست و مشکل اساسی که وجود دارد وضعیت گاز است که تأسف اورتر از وضعیت برق شده است.

شهرستانی بیان کرد: طی سه الی چهار ماه آینده به علت مشکلات کمبود گاز و افت فشاری که در میادین وجود دارد همچنین شرکت توتال قراردادی را قبل ریاست جمهوری ترامپ امضا کرده بود و با آمدن ترامپ این قرارداد لغو شد تمامی این موارد باعث می شود که با افت فشار و کمبود گاز مواجه شویم. عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: دوماه پیش با کمبود برق مواجه شدیم و این کمبود بر روی صنعت مخصوصاً صنعت فولاد و سیمان فشار وارد کرد درحالی که صنعت فولاد درزمینه گاز و برق انرژی بر است لذا به نظر می آید که در ماه های آتی روند کمبود برق ادامه پیدا خواهد کرد و متأسفانه شاهد کاهش تولید خواهیم بود و ضررهای جبران ناپذیری به وجود می آید.

وی اظهار کرد: نه تنها امسال این اتفاق می افتد بلکه این روند چندین سال نیز ادامه خواهد داشت و رفع این مشکل به شرطی است که دولت جدید بتواند تحریم ها را مرتفع و قراردادهایی را امضا کند تا فشار میادین گازی را بالا ببرد که تولید به روند خود بازگردد.

کاشانی در خصوص اینکه آیا تمهیداتی برای رفع مشکلات تولید فولاد در کوتاه مدت در نظر گرفته شده است، گفت:

برای کوتاه مدت پیشنهاد هایی داده ایم، ابتدا اینکه زودتر کاهش سوخت را اعلام کنند تا صنعت، خود را با شرایطی که وجود دارد سازگار کند و شرکت هایی که نیاز به توسعه و بازسازی دارند در زمان های کاهش گاز و برق بتوانند اوضاع را مدیریت کنند. عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: همچنین برای ارتقا نیروگاه هایی که فرسوده شده نیز پیشنهاد دادیم تا بخش صنعت در ارتقا بهره برداری این نیروگاه ها سرمایه گذاری کند و از نتایج آن بهره مند شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات