امروز یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲

کاهش۹۰درصدی تولید فولاد میانی

کد خبر: 2087
زمان انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷ قبل از ظهر -
119 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  عضو انجمن فولاد با بیان اینکه همچنان با محدودیت های تامین برق مواجهیم، گفت: در مرداد ماه از میانگین ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تولید ماهیانه فولاد میانی ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن تولید داشتیم.
وحید یعقوبی در گفت و گویی در مورد وضعیت قطعی برق در صنعت فولاد، اظهار داشت: همچنان در صنعت فولاد شاهد قطعی برق هستیم. دیماند مصرفی شرکت ها از ساعت ۱۲ شب تا ۸ صبح است و روزها مشکل داشتند؛ البته چند روزی است که وضعیت در برخی از استان ها بهبود یافته و تولید رو به افزایش بوده است. اما در کل اینطور نیست که به روال قبل برگردیم. همچنان محدودیت ها وجود دارد. متأسفانه برنامه ای که انجمن فولاد در شرایط اضطراری برق تدوین کرده بود به نتیجه ای نرسیده است. علی رغم موافقت در جلسات اما هیچ اتفاقی نیفتاده است و ما همچنان با محدودیت های تأمین برق برای تولید مواجه هستیم.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: مضاف بر اینکه این ۵۰ درصد دیماند مصرفی که برای ساعات شب می دهند و ۱۰ درصد دیماند مصرفی که برای ساعات روز می دهند، هیچ دردی را از تولیدکنندگان دوا نمی کند و حتی به لحاظ محدودیت های فنی، برخی از شرکت ها امکان قطع و وصل کردن برق و خاموش کردن کوره ها را ندارند. اینکه از دیماند ۵۰ درصدی در شب به ۱۰ درصدی در روز برگردند به هیچ وجه برایشان صرفه ندارد و ترجیح می دهند کلاً تولید را انجام ندهند.

وی ادامه داد: راهکار بلندمدت این است که وضعیت برق کشور به لحاظ تولید بالاتر برود اما در کوتاه مدت با در نظر گرفتن وضعیت محدودیت های فنی هر حلقه از تولید زنجیره فولاد و همینطور بازار فولاد و نیاز به محصولات مختلف و تعهدات صادراتی، برنامه ای تدوین کردیم که با ۲ هزار مگاوات برق، تولید را انجام دهیم؛ پیش از این در جلسات مختلف وزیر نیرو قول دادند که ۲ هزار مگاوات را برای ما تأمین می کنند اما با گذشت یک ماه هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

کاهش ۹۰ درصدی تولید فولاد میانی در مرداد ماه

یعقوبی در مورد وضعیت تولید گفت: بر اساس آمار غیررسمی به لحاظ تولید در مرداد ماه، به دلیل قطعی برق و محدودیت های تأمین برقی که داشتیم، حدود ۱۰ درصد شرایط عادی تولید داشتیم. در واقع میزان تولید فولاد میانی در مردادماه، از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به حدود ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار تن کاهش یافت.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: در تیر ماه نیز در همه محصولات کاهش تولید داشتیم و به طور میانگین حدود ۴۵ درصد تولید را از دست داده بودیم و ۵۵ درصد شرایط عادی توانسته بودیم تولید کنیم.

رقبا بازارهای صادراتی را از ما گرفتند

وی در مورد وضعیت صادرات، گفت: از اول سال پیش بینی این بود که ۶.۵ تا ۷ میلیون تن صادرات فولاد میانی و در کل زنجیره ۱۲ میلیون تن صادرات انجام شود؛ زیرا فرض این بود که محدودیت های تأمین برق و صادرات نخواهیم داشت. اما با توجه به محدودیت های تأمین برق، از این ۱۲ میلیون تن صادرات زنجیره فولاد که ارزشش حدود ۸ میلیارد دلار در کل زنجیره و ۵.۵ تا ۶ میلیارد دلار در بخش آهن اسفنجی به بعد بود، محقق نخواهد شد.

یعقوبی اظهار داشت: بازارهای صادراتی فولاد به شدت حساس هستند و در این بازارها باید دائم حضور داشت آن را حفظ کرد؛ حتی در دوره محدودیت های صادراتی مطرح می کردیم که صادرات کار یک شبه نیست و کار بلند مدت است و شرکت ها باید برای حضور مستمر به صورت دائم برنامه ریزی کنند؛ متأسفانه در این مدت رقبا برخی از این بازارها را در عراق، شرق آسیا و افغانستان از ما گرفتند.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: در دولت جدید باید تقویت صادرات بیشتری صورت بگیرد؛ البته دولت برنامه توسعه صادرات را داشته است منتهی به دلیل عقب افتادن از برنامه بیش از پیش باید به توسعه صادرات بپردازد؛ رفع محدودیت های تولید، رفع محدودیت های صادرات، تسهیل صادرات، ارائه مشوق های لازم و … از جمله الزامات است.

دولت از قیمت گذاری دستوری پرهیز کند

وی افزود: یکی از مهم ترین انتظارات فولادسازان از دولت سیزدهم توسعه صادرت است؛ اینکه صادرات را از قید وبند بخشنامه ها آزاد کند. همچنین ایجاد توازن در زنجیره فولاد نکته بعدی است زیرا ما در بحث اکتشاف و استخراج عقب هستیم که نیازمند منابع مالی، ایجاد کنسرسیوم و واگذاری امور به بخش خصوصی است.

یعقوبی گفت: همچنین در بحث تنظیم بازار دولت باید از قیمت گذاری دستوری پرهیز کند؛ سازوکار بورس کالا مناسب است، منتهی اما و اگرهایی وجود دارد. اینکه همه شرکت ها ملزم به ارائه محصولات در بورس کالا شوند، کار غیرعملی است. هر چقدر در دولت دوازدهم گفتیم گوش نکردند.

وی افزود: سیاست عرضه در بورس کالا درست است اما سیاست عرضه کامل محصولات و همه شرکت ها در بورس به دلیل فرایند فروش شرکت ها، فرایند اداری و مالی شرکت ها و فرایند بورس و… غیرعملی و غیراجرایی است. اگر این کار الزام شود در بعد نظارتی و تنظیم بازار به مشکل خواهیم خورد.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: استفاده همزمان از بورس کالا و مکانیزم سامانه جامع تجارت برای رصد بازار داخلی و قید و بند برداشتن از مسیر صادرات باید در دستور کار قرار گیرد. همچنین تولیدکنندگان از دولت سیزدهم انتظارات مالیاتی، تأمین اجتماعی، رفع محدودیت های تولید و بروکراسی های اداری دارند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات