امروز یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲

موج ادغام در بین شرکت‌های معدنی طلا

کد خبر: 567
زمان انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۸ قبل از ظهر -
168 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: شرکت کانادایی معدنی Fortuna Silver در معامله نقدی و سهامی با ارزش معادل یک میلیارد دلار کانادا (۳۲/ ۸۸۴ میلیون دلار) شرکت معدنی Roxgold را خریداری می‌کند، زیرا قیمت طلا موجی از ادغام شرکت‌ها یا تصرف شرکتی توسط شرکت دیگر را در این صنعت ایجاد کرده است.

شرکت فورتونا مستقر در ونکوور که در کشورهای پرو، مکزیک و آرژانتین فعالیت‌هایی دارد اظهار کرد این شرکت ترکیبی جدید سالانه حدود ۴۵۰هزار اونس طلای معادل تولید خواهد کرد. سهامداران شرکت راکسگلد متمرکز بر منطقه آفریقای غربی ۲۸۳/ ۰ سهام مشترک شرکت فورتونا و ۰۰۱/ ۰ دلار کانادا برای هر سهام مشترک Roxgold دریافت خواهند کرد.

پس از ادغام، سهامداران فعلی فورتونا و راکسگلد به ترتیب هرکدام حدود ۳/ ۶۴درصد و ۷/ ۳۵درصد از سهام مالک معدن ترکیبی را خواهند داشت. بعد از انتشار این خبر سرمایه‌گذاران نسبت به این اخبار واکنش منفی نشان دادند و سهام فورتونا در معاملات صبح روز بعد در تورنتو با ۱۶ درصد کاهش به ۰۹/ ۸ دلار کانادا رسید.

خورخه آ. گانوزا، مدیر ارشد اجرایی فورتونا گفت که خرید Roxgold دسترسی شرکت وی به یک پلت‌فرم تجاری کامل را فراهم می‌کند که تولید طلای کم‌هزینه و یک پروژه امکان‌سنجی مجاز را در آفریقای غربی به ارمغان می‌آورد. وی در ادامه افزود: همچنین این اتفاق موجب ایجاد یک خط لوله اکتشافی قوی می‌شود که اعضای اصلی آن‌ یک تیم اجرایی فصلی مجرب متشکل از سازندگان، توسعه‌دهندگان و معدن‌کارانی خواهد بود که بارها آزمون خود را در این صنعت پس داده‌اند.

مدیر شرکت راکسگلد آقای جان دوروارد نیز در این خصوص اظهار کرد این معامله سهامداران شرکت را از حق بیمه فوری بهره‌مند خواهد ساخت و یک فرصت منحصربه‌فرد را برای مشارکت در خلق یک تولید‌کننده بین‌المللی فلزات گران‌بها با پتانسیل رشد قابل ‌توجه و ایجاد یک سرمایه مناسب، فراهم می‌کند. صنعت طلا در ۶ ماه گذشته شاهد هجوم ادغام‌های گسترده و خرید شرکت‌ها بوده که این اتفاق به دلیل قیمت‌های شدید این فلز و فشار برای جایگزینی ذخایر استخراج‌ شده، تقویت نیز شده است.

این در حالی است که مایکل جالونن، تحلیلگر بانک آمریکا، در اوایل سال جاری در یادداشتی، شروع روند ادغام در میان شرکت‌های معدنی فعال در زمینه طلا در اندازه‌های کوچک و متوسط را برای این صنعت در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرد. جالونن و تیم او خاطرنشان کردند درحالی‌که میزان تولید طلا ثابت مانده است، ذخایر طلا از سال ۲۰۱۲ در حال کاهش است.

آنها معتقدند بودند که یک روش موثر برای جبران ذخایر خالی‌شده، ادغام و خرید شرکت‌ها توسط یکدیگر است. شرکت یامانا گلد با خرید کلیه سهام رقیب کوچک خودGold Monarch در اواخر سال گذشته رد پای خود را در منطقه ابیتیبی در کبک کانادا که غنی از فلزات گران‌بها است، گسترش داد. شرکت معدنی Endeavour Mining که از هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده طلای آفریقای غربی است، از این روش پیروی کرده و شرکت طلای Teranga را، در یک معامله تمام سهم به ارزش ۴۴/ ۲میلیارد دلار کانادا (۸۶/ ۱ میلیارد دلار)، خریداری کرد که این معامله این شرکت را در بین ۱۰ تولیدکننده برتر طلا در دنیا قرارداد.

معدنچی دیگر کانادایی، Equinox Gold در ماه دسامبر شرکت Premier Gold Mines را خریداری کرد و شرکت معدنی جدیدی را پدید آورد. این شرکت جدید در اوایل این ماه تجارت خود را در تورنتو با نماد IAU آغاز کرد. در ماه ژانویه، شرکت معدنی Agnico Eagle با شرکت منابع معدنیTMAC  ادغام شدند و در روند ادغام خود بالغ‌ بر ۵/ ۳ میلیون اونس طلا به ذخایر خود اضافه کردند که این مقدار بیشتر از ذخایر شرکت Agnico Eagle است که در سال گذشته استخراج کرده بود؛ اما اخیرا، شرکت‌های معدنی Scottie Resources و AUX Resources خبر از ادغام احتمالی خود دادند که می‌تواند دارایی‌های طلا و نقره این دو شرکت را در کمپ معدنی استوارت استحکام بخشد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات