امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

لزوم حمایت ویژه از توسعه صنعت سازه های فولادی در یزد

کد خبر: 971
زمان انتشار: ۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱ قبل از ظهر -
234 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: صنعت سازه های فولادی از جمله صنایع پاک با اشتغال و ثروت آفرینی بالایی است که حفظ توسعه یاتگی آن در یزد مستلزم همراهی مسئولان استانی و کشوری است.
صنایع همگن سازه های فولادی با تولید و ارائه خدماتی شامل سالن های سوله، جرثقیل های صنعتی و دروازه ای، سیلوها، تجهیزات نیروگاهی و نمایشگاهی، پل های فلزی، پلتفرم ها، اسکلت های پیچ ومهره ای و انواع متعدد دیگری از تجهیزات فولادی کارخانه ها به عنوان قلب صنعت شناخته شده و در حال فعالیت اند.

به عبارتی تمامی کارخانه ها ابتدا باید با صنعت سازه های فولادی همکاری کنند تا بتوانند مقدمات تولید را در مجموعه خود فراهم کنند. در حقیقت بدون حضور این صنعت، صنعت دیگری شکل نمی گیرد.

از طرفی این صنعت، در زمره صنایع پاکی قرار می گیرد که مصرف آب در آن صفر بوده و هیچ گونه آلودگی زیست محیطی در آن مشاهده نمی شود. این صنعت عاری از هرگونه پساب صنعتی بوده و نکته قابل تأمل دیگر ظرفیت تأمین مواد اولیه آن در داخل کشور و بدون نیاز به هرگونه بهره مندی از ظرفیت های سایر کشورهاست. اشتغال زایی به ویژه برای نیروهای متخصص و کارشناس بومی از دیگر نکات قابل توجه رونق و فعالیت صنعت سازه های فولادی است.

حال وضعیت این صنعت در یزد نسبت به دهه های گذشته، توسعه و رشد کمی و کیفی مطلوبی داشته، به بلوغ رسیده و تقریباً به غایت خودکفایی دست پیدا کرده است به نحوی که ما قادریم در استان هرگونه سازه فلزی موردنیاز صنایع را تأمین کنیم.

اما صاحبان این صنعت نیز مانند سایر صنایع در گیر و دار مشکلات عدیده ای، روزگار سختی را در عرصه تولید می گذرانند، حال آنکه کلید مشکلات این صنعت صرفا در دست مسئولان کشوری نبوده و در استان نیز قابل پیگیری و حل است.

سایه سنگین پیمانکاران غیریزدی بر پروژه های سرمایه گذاری صنعت سازه های فولادی یزد

علی اصغر خلیلی در گفت وگو با خبرنگار فارس از یزد در تشریح مشکلات صنعت سازه های فولادی استان، عنوان داشت: هم اکنون استان یزد ظرفیت کامل رفع نیاز استان را داراست اما همچنان مشاهده می کنیم که حجم عظیمی از پروژه های دولتی و خصوصی استان به صنایع سازه های فولادی مستقر در یزد داده نمی شود و بسیاری از مجموعه ها تمایل دارند تا این پروژه ها از استان خارج شده که طی این اقدام، خروج سرمایه از استان اتفاق می افتد.

فرآیند واگذاری پروژه های بومی به یزدی ها در پیچ و خم مناقصات

رئیس انجمن سازه های فولادی خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد با انتقاد از فرایند واگذاری پروژه های استان در مناقصات، اظهار داشت: یکی از عمده مشکلات صنایع همگن سازه های فولادی یزد عدم اطلاع از برگزاری مناقصات است به نحوی که یا مناقصه ای برگزار شده و ما را مطلع نکرده اند یا اگر هم مطلع شدیم از ما دعوت به عمل نیامده است. تنها در موارد محدودی موفق به حضور در این مناقصات شده ایم.

خلیلی گواهی صلاحیت ایمنی جهت شرکت در مناقصات را از خلأهای قانونی این صنعت دانست و عنوان کرد: در استان یزد تاکنون هیچ شرکتی موفق به اخذ گواهینامه نشده است چراکه برای دریافت این گواهینامه زیرساخت صنایع ما مورد بررسی قرار می گیرد.

در این مهم باتوجه به زیرساخت گسترده و بهره مندی از دستگاه های عدیده، احتمال داشتن خطا بالاتر می رود، مواردی که ما در آن هیچ نقشی نداشته و مربوط به صنایعی است که دستگاه ها را تولید می کنند.

خرید دستگاه و تجهیزات از شرکت های معتبر تنها کاری است که ما می توانیم برای حل این مشکل در دستور کار قرار دهیم که با تحقق آن نیز بازهم بر دستگاه ها خلل هایی عنوان می شود که مانع از اخذ گواهی صلاحیت ایمنی شرکت و به تبع حضور در بسیاری از مناقصات می شود.

وی در ادامه افزود: این مهم در حالی است که شرکت های تازه تأسیس به دلیل بهره مندی از تجهیزات محدود و بدون سبقه کاری به راحتی می توانند این گواهینامه را اخذ کنند ولی شرکت های بزرگ، توانمند و معتبر به دلیل زیرساخت گسترده خود در اخذ این گواهینامه ناتوان بوده و بسیاری از مناقصات را از دست می دهند.

از همکاری فولاد مبارکه گلایه مندیم

خلیلی تخصیص عادلانه سهمیه مواد اولیه ورق از فولاد مبارکه را از دیگر مطالبات صنایع همگن سازه های فولادی استان یزد عنوان و تشریح کرد: فولاد مبارکه اصفهان ماهانه ۴۵۰ هزار تن تولید دارند که از این میزان تنها ۲۲۰ تن به انجمن صنایع سازه های فولادی می رسد. به عبارتی تنها ۰/۰۴ از تولیدات فولاد مبارکه اصفهان سهم یزدی هاییست که مواد اولیه شرکتشان را هم تأمین می کنند! بررسی و حل این موضوع به دفعات پیگیری شده اما نتیجه ای حاصل نشده است.

بانک ها یاری گر صنایع سازه های فولادی در نوسانات نرخ آهن باشند

رئیس انجمن سازه های فولادی خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد افزایش شدید قیمت و نرخ آهن آلات و ماشین آلات را از موانعی دانست که سبب شده بسیاری از صنایع همگن سازه های فولادی در سطح کشور با ورشکستگی مواجه شوند.
وی در این راستا بیان داشت: بسیاری از صنایع فعال این حوزه در استان یزد نیز در تنگنای اقتصادی قرار دارند که همراهی و نجات این صنایع مستلزم همکاری بانک ها جهت ارائه وام و تسهیلات سرمایه در گردش است.
خلیلی مشکلات حوزه تأمین مواد اولیه، ارزیابی شرکت های یزدی توسط مشاورین استان های رقیب این صنایع در یزد و مسائل مرتبط با مالیات و دارایی را دیگر مشکلات این صنعت عنوان داشت.
طرح مشکلات صنایع همگن سازه های فولادی و امکان حل برخی از این مشکلات در مدیریت استان سبب شد تا در همین راستا با استاندار یزد به گفتگو بپردازیم.

رویه درست توسعه فولاد در یزد با تامین مواد اولیه صنایع بومی

محمدعلی طالبی در گفت وگو با خبرنگار فارس در یزد، رویه توسعه فولاد در استان را به دلیل نیاز سایر صنایع بومی، درست ارزیابی کرد و اظهار کرد: از نظر علمی، صنعتی و آموزشی هنوز ضعف هایی در حوزه تولید فولاد وجود دارد ولی در استانی که تعداد قابل توجهی از مجموعه های صنعتی و ساختمانی فعال بوده و سازه های فولادی موردنیاز این صنایع عمدتاً از خارج استان تأمین می شود و صنایع این حوزه با مشکل تأمین مواد اولیه مواجه اند، توسعه درست صنایع فولادی موردتوجه است.

لزوم اجرای پروژه های استان با مشارکت بخش دولتی و خصوصی

استاندار یزد با بیان این که اولویت اجرای طرح های استان با شرکت های بومی است، تأکید کرد: این موضوع حتی در شورای تأمین نیز موردتوجه است و در مواردی بر واگذاری طرح ها به شرکت های بومی تأکید شده است.
طالبی خواستار معرفی ظرفیت ها و توانمندی های بخش های خصوصی برای اجرای طرح های استان شد و تصریح کرد: البته اولویت ستاد اقتصاد مقاومتی استان در اجرای سازه های فولادی با شرکت های بومی است اما کیفیت کار و قیمت تمام شده و برخی از شاخص ها دیگر نیز مورد اهتمام است. انتظار می رود انجمن صنایع همگن سازه های فولادی نیز بتوانند معرفی خوبی را با ارائه سطح کیفی و کمی خود به جامعه هدفشان داشته باشند.

لزوم همکاری مضاعف بانک ها با صنایع

وی همچنین با اشاره به این که میزان بهره مندی استان از تولیدات فولاد مبارکه رضایت بخش نیست، خواستار پیگیری جدی این موضوع در مذاکره با وزارت صمت و مدیران این مجموعه شد.

طالبی در خصوص حمایت بانک ها نیز خاطرنشان کرد: بانک های استان باید با درنظرگرفتن افق سال های آینده و نیازهای موجود در خصوص توسعه تکنولوژی، در زمینه سرمایه در گردش و سرمایه ثابت اقدام کنند. انتظار می رود بانک ها در تداوم سیاست های حمایتی خود از صنایع، به نحو شایسته تری همراه و یاری گر صنعتگران به ویژه در استان یزد باشند.

بهره مندی از پتانسیل صنایع سازه های فولادی یزد در ساخت صنایع استان نه تنها به دلیل کمتر بودن نرخ حمل ونقل مقرون به صرفه است، بلکه متقاضیان و نهادهای متولی می توانند با حضور و بازدید مداوم از مراحل ساخت، با نظارت خود از سطح کیفی سازه ها نیز اطمینان حاصل کنند. مهمی که هرگز در ارتباط با صنایع سازه های فولادی استان های دیگر محقق نخواهد شد.

از طرفی ایجاد و توسعه اشتغال زایی در استان یزد و بهره مندی از مالیات تولیدی صنایع سازه های فولادی یزد برای استان، از دیگر مزایای همکاری مضاعف مدیران، شرکت های دولتی و صنایع استان با صنایع سازه های فولادی یزد برای ساخت یا ترمیم زیرساخت های خود است.

به عبارتی حفظ توسعه یافتگی این صنعت، حراست از صدها فرصت شغلی و میلیون ها دلار سرمایه ای است که خروج آن از استان، تبعات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات