امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

کد خبر: 528
زمان انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰ قبل از ظهر -
113 بازدید

در شرایط کنونی فولاد مبارکه ۲۰ درصد از سهم بازار ورق های فولادی تخت در منطقه را در اختیار دارد و با ظرفیت تولید حدود ۱۱/۴ میلیون تن آهن اسفنجی در صدر بزرگترین تولیدکننده های آهن اسفنجی در جهان قرار دارد.

شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد در ایران در سال های اخیر دستاوردهای زیادی داشته، به طوری که در شرایط کنونی فولاد مبارکه ۲۰ درصد از سهم بازار ورق های فولادی تخت در منطقه را در اختیار دارد و با ظرفیت تولید حدود ۱۱/۴ میلیون تن آهن اسفنجی صدر بزرگترین تولیدکننده های آهن اسفنجی در جهان قرار دارد که با در نظر گرفتن بازار تمام محصولات این شرکت ارزش بازار آن به بیش از ۲۵۰۰۰۰ میلیارد تومان می رسد.

در واقع شرکت فولاد مبارکه نه تنها در صنعت فولاد بلکه در اقتصاد هم نقش موثری دارد، به گونه ای که هم اکنون سهم یک درصدی در تولید ناخالص داخلی کشور و سهم ۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت دارد.

همچنین این شرکت علاوه بر اینکه برای ۳۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است با تامین مواد اولیه بیش از ۱۰۰۰ کارگاه به صورت مستقیم و ۳۰۰۰ کارگاه به صورت غیر مستقیم توانسته در تولید کشور هم نقش فعالی داشته باشد.

شرکت های گروه فولاد مبارکه
شرکت های گروه فولاد مبارکه شامل چندین شرکت فولادی و هلدینگ سرمایه گذاری و معدنی هستند که میزان سهام ها بین ۳۶ تا ۱۰۰ درصد آنها در اختیار فولاد مبارکه است. در واقع ۹۶ درصد سهم شرکت فولاد هرمزگان، ۱۰۰ درصد صنایع معدنی فولادی سنگان، ۱۰۰ درصد شرکت صنعت و معدنی فولاد سنگ مبارکه، ۶۵ درصد فولاد سپید دشت، ۹۳ درصد فولاد چهارمحال بختیاری، ۵۳ درصد فولاد امیرکبیر، ۵۳ درصد فولاد متیل، ۹۹ درصد شرکت فنی و مهندسی فولاد مبارکه، ۷۵ درصد شرکت بین المللی ایریسا، ۱۰۰ درصد شرکت فلز تدارک، ۱۰۰ درصد شرکت تارا استیل، ۳۸ درصد شرکت تامکو، ۹۵ درصد باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان، ۳۶ درصد هلدینگ سرمایه گذاری توکا فولاد و ۴۲ درصد هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در اختیار مجتمع مبارکه است.

همچنین وضعیت تولید فولاد خام در گروه مبارکه از سال ۱۳۹۰ سیر صعودی داشته به طوری که از ۵۸۳۶ هزار تن به ۹۴۵۰ هزار تن در سال ۹۹ رسیده است و امسال هم در بخش تولید گندله نسبت به سال گذشته رشدی ۱۰ درصدی، در بخش آهن اسفنجی و تختال این مجموعه رشدی ۸ درصدی داشته و تنها کمتر از ۲ درصد در تولید نورد گرم و سرد افت داشته است.

نقشه راه فولاد مبارکه
در حال حاضر هم شرکت فولاد مبارکه نقشه راهی را ترسیم کرده که بر مبنای آن در سال ۱۴۰۱ این شرکت در احداث ۱۸ واحد فولاد سازی و در سال ۱۴۰۴ در احداث ۲۵ واحد فولادسازی مشارکت می کند.

همچنین امسال برنامه این شرکت روی افزایش ظرفیت تولید فولاد سپیددشت متمرکز بوده تا رکود تولید فولاد مبارکه در سال های گذشته شکسته شود. پیش از این شرکت فولاد مبارکه توانسته با الحاق فولاد هرمزگان و فولاد صبا به مجموعه مبارکه ظرفیت تولید خود را بالا ببرد.

پروژه های در دست اجرا
در حال حاضر فولاد مبارکه چندین پروژه در دست اجرا دارد که نورد گرم ۲ با سرمایه ای ۲۵۵ میلیون یورویی و ۸۷۶۵ میلیارد ریالی تا سال ۱۴۰۲ به بهره برداری می رسد و پروژه ای فولادسازی و ریخته گری چهارمحال بختیاری با سرمایه ۹۵ میلیون یورویی و ۱۵۰۰ میلیارد تومانی سال ۱۴۰۰ به بهر برداری می رسد.

همچنین احداث واحد فولادسازی و ریخته گری مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک با سرمایه ای ۳۶/۵ میلیون یورو و ۳۸۴ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۱ راه اندازی می شود. پروژه احداث کارخانه تولید ورق عریض شرکت فولاد هرمزگان با سرمایه ۱۵۰ میلیون یورویی و ۲۱۰۰ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۳ به بهر برداری می رسد. همچنین طرح توسعه فولاد امیرکبیر کاشان با سرمایه ای ۱۲ میلیون یورویی و ۳۷۰۰ میلیارد تومانی از دیگر طرح های در دست اجرا است.

هدف مجتمع فولاد از سرمایه گذاری یک میلیارد یورویی و ۱۹ هزار میلیارد تومانی در اجرای این پروژه ها افزایش رونق اقتصادی در بخش صنعت است. این شرکت با عدم وابستگی به منابع دولتی و صندوق توسعه ملی و استفاده از توان فنی و پیمانکاری داخلی عملا توان داخلی اش را به نمایش گذاشته و دور نمای توسعه صادرات کشور پس از اجرای این پروژه ها تقویت می شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات