امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

فولاد مبارکه برای ساخت یک میلیون مسکن در کنار دولت است

کد خبر: 2424
زمان انتشار: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱ قبل از ظهر -
225 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  مدیرعامل شرکت فولادمبارکه، شب گذشته در گفت وگوی زنده با اقتصاد آنلاین عملکرد گروه فولاد مبارکه را تشریح کرد.
حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در بخش دوم گفت و گوی زنده با پایگاه خبری اقتصادآنلاین که از شبکه اجتماعی اینستاگرام پخش شد، اظهار کرد: در دنیا سالانه بیش از ۲ میلیارد تن فولاد تولید می شود که بیش از یک میلیارد تن در چین و مابقی که کمتر از یک میلیارد تن است توسط مابقی کشورها از جمله ژاپن، کره، آلمان و آمریکا تولید می‌شود.وی با بیان اینکه ایران دهمین تولیدکننده فولاد دنیا است، گفت: بازیگر اصلی بلامنازع و بدون رقیب فولاد جهان، چین است و این کشور تعیین کننده قیمت سنگ آهن، گندله و کنسانتره و فولاد است.

عظیمیان اضافه کرد: براساس تحلیل کارشناسان با تسریع واکسیناسیون کرونا، بازار فولاد روند مثبتی خواهد داشت به این معنا که این بازار مجددا رونق می گیرد و افت وخیزهای ایام کرونا را شاهد نخواهیم بود و پیش فرض قیمت ورق هزار دلار در سال، در تحلیل سهام شرکت فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۱ منطقی است.

دلیل افزایش حاشیه سود فولاد مبارکه چه بود؟

مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه کنترل هزینه ها، شفافیت در تراکنش ها و فعالیت های مالی، بازدهی سرمایه گذاری در دیگر شرکت ها و رونق بازار فولاد را از دلایل مهم بالا رفتن حاشیه سود فولاد مبارکه دانست و خاطرنشان کرد: به جز موارد ذکر شده جهش نرخ ارز هم کمک ویژه ای به افزایش حاشیه سود شرکت فولاد مبارکه کرده است.

وی علت خرید ۱۵۰۰ میلیارد تومان سهام هزینه را توضیح داد و افزود: طبق قوانین هیچ شرکتی نمی تواند سهام خود را بخرد اما سازمان بورس کالا راهکاری به نام «سهام خزانه» ارائه داد و اولین مجوز را برای ما صادر کرد و برای اینکه هیجانات بازار را در بورس کنترل کند و برای جلوگیری از ریزش سهام و حفظ حقوق سهامداران،  مجوز «سهام خزانه» را به ما دادند و توانستیم حدود ۱ میلیارد و ۱۵ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۸۳۶ سهم را به مبلغ ۱۵۴۴ میلیارد تومان خرید کردیم و این در روزهای مختلف توسط صندوق سبدگردان شرکت توسعه توکا فولاد مبارکه که از زیرمجموعه های شرکت فولاد مبارکه است انجام شد.

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: صندوق سبدگردان ۴۰۳ میلیون سهم از شرکت فولاد مبارکه و ۱۶۱ میلیون سهم از فولاد هرمزگان و ۶۲ میلیون سهم از توسعه معادن، به ارزش ۱۵۴۴ میلیارد تومان خریداری کرد و همین علت باعث کاهش ریزش سهم در بازار سرمایه شد.

ارزش ۳۳۹ هزار میلیارد تومانی بازار فولاد مبارکه

به گفته وی، از سال ۹۷ تاکنون در سه مرحله، افزایش سرمایه ای واقعی داشتیم؛ به این معنا که در سال ۹۷ از ۹۷۰۰ سرمایه ثبتی فولاد مبارکه به ۱۴.۵ هزار میلیارد در سال ۹۸ رسیدیم و در مرحله سوم به ۲۰ هزار و ۳۰۰ و مدتی قبل به ۲۹ هزار و ۳۰۰ رسیده است و سرمایه واقعی را از محل سود انباشته سهام داران افزایش دادیم و اوراق سهام جدید در اختیار سهامداران قرار داده شده است.

عظیمیان با تاکید بر اینکه سرمایه سهامداران از ۹۷۰۰ میلیارد به حدود ۳۰ هزار میلیارد افزایش یافته است، گفت: هیئت مدیره و مدیران مالی شرکت فولاد مبارکه با اتخاذ تدابیر و راهکارهای مالی مانع از خسارت به سهامداران شدند و سهام این شرکت همواره در اوج است. در حال حاضر ۳۳۹ هزار میلیارد تومان ارزش بازار فولاد مبارکه است و در جایگاه دوم ارزشی شرکت های بورسی قرار داریم و این چشم انداز خوبی برای سهام داران به ارمغان می آورد.

مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه این شرکت سیاست بهره گیری از تقسیم سود و تسهیلات بانکی را پیش می برد، اظهار کرد: اکنون شرکت فولاد مبارکه چند هزار میلیارد تسهیلات بانکی استفاده می کند. یعنی به جز ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتباری که در اختیار خریداران کالا قرار دادیم در کنار آن ۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات از بانک ها گرفتیم و رانتی را آگاهانه و تعمدی به مصرف کنندگان می دهیم تا امتیازی برای مشتریان باشد.

تولید ورق روز دنیا در فولاد مبارکه برای خودروسازی

وی افزود: منشور از گذشته تاکنون در فولاد مبارکه تعریف شده که سیاست ها این شرکت بر مبنای آن تعریف می شود. به این معنا که تمام مدیران وقت این شرکت، اعضای هیئت مدیره و مسئولان در ایمیدرو بر این توافق پایبند بوده اند که سرمایه گذاری این شرکت در زنجیره فولاد محدود شود و همین سیاست موجب شده تا فولادمبارکه به سمت تکنولوژی روز حرکت کند.

عظیمیان گفت: ورقی که در خودروسازی استفاده می شود سبک و مستحکم است، پس ما باید ورق روز دنیا را تولید کنیم، در لوازم خانگی هم نیاز به ورق سبک و منعطف است؛ برای اینکه بتوانیم نیاز واقعی مصرف کنندگان را تامین کنیم تمامی سرمایه گذاری را در شرکت فولاد مبارکه انجام دادیم که باعث شده ارزش افزوده و سرمایه گذاری بیشتری برای شرکت به همراه داشته باشد و در نهایت رضایت سهامداران را موجب  شده است.

سود خالص ۵۰ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه در ۱۴۰۰

مدیرعامل فولاد مبارکه به سود خالص فولاد مبارکه در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ اشاره ای کرد و افزود: شرکت فولاد مبارکه طی پنج ماه سال جاری، نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان فولاد به فروش رساند و با احتساب گروه فولادمبارکه، کل فروش سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است؛ اگر همین روند تداوم داشته باشد و به بخش تولید خدشه ای وارد نشود، امسال به سود خالص۵۰ هزار میلیارد تومانی دست می یابیم؛ این در حالی است که سال گذشته حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان سود خالص داشتیم.

تامین بیش از ۲۰ هزار تن اکسیژن رایگان فولاد مبارکه برای مراکز درمانگر

عظیمیان در پایان گفت وگو با اقتصاد آنلاین مسئولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه را تشریح کرد و توضیح داد: با شیوع کرونا، اکسیژن به عنوان ماده پیش از درمان مطرح شد و در تمام دنیا این عنصر حیاتی با کمبود شدید مواجه شد. شرکت فولادمبارکه در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی از فروش اکسیژن مازاد چشم پوشید و بدون منت تاکنون بیش از ۲۰ هزار تن اکسیژن رایگان را در اختیار مراکز درمانگر سراسر کشور قرار داده است.

وی اضافه کرد: در سال گذشته بالغ بر ۱۳۰ میلیارد تومان برای تجهیزات بیمارستان ها هزینه کردیم و امسال هم ۱۰۰ میلیارد تومان برای کنترل کرونا اختصاص دادیم و خرسندیم که همواره در کنار مردم هستیم.

مدیرعامل شرکت فولادمبارکه از برنامه ساخت مسکن توسط دولت استقبال کرد و گفت: از همین فرصت اعلام می کنیم که آماده هرگونه همکاری برای این تامین این نیاز مهم مردم هستیم و تمامی امکانات را در این بخش بسیج می کنیم تا به این پروژه بزرگ ملی کشور یاری برسانیم.

وی با اشاره به تنش آبی موجود در فلات مرکزی کشور گفت: در راستای به حداقل رساندن مصرف آب شرکت فولاد مبارکه هم اقدامات بنیادین انجام دادیم که علاوه بر کاهش اتکا به آب خام به ارتقای به بهداشت محیط ۹ شهرستان که پساب آنها را جمع آوری و تصفیه کردیم، کمک شده است. از سوی دیگر با ایجاد تصفیه خانه در شرکت فولاد مبارکه در چندین مرحله آب را بازچرخانی می کنیم و درصدد هستیم با استفاده از تکنولوژی روز دنیا مصرف آب خام را به حداقل ممکن برسانیم این درحالی است که کل برداشت سالانه شرکت فولادمبارکه از رودخانه زاینده رود با یک درصد، حدود ۲۰ میلیون مترمکعب است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات