امروز یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲

عقب‌نشینی قیمتی شمش فولاد

کد خبر: 2227
زمان انتشار: ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۰ قبل از ظهر -
310 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  تعدیل انتظارات تورمی میان اهالی بازار باعث شد، متقاضیان شمش فولاد برای خرید این محصول از رینگ معاملاتی بورس کالا رقابت جدی نداشته باشند.
این موضوع نشانه‌ای جدی برای بازار شمش و مقاطع طویل فولادی بود و باعث شد بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تا نرخ ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان عقب‌نشینی کند. قیمت پایه عرضه فولاد در رینگ دیروز برابر ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شد که این رقم ۱۳۰ تومان کمتر از کف قیمت پایه در نظر گرفته‌شده در عرضه هفته قبل، برابر روز سه‌شنبه دوم شهریورماه بود. این کاهش نرخ پایه درحالی از سوی بورس کالا اجرایی شد که هفته گذشته، متقاضیان استقبال خوبی از عرضه‌های شمش فولاد داشتند و بنابر آخرین شیوه‌نامه بورس کالا، تولیدکنندگانی که محصول آنها در رینگ به فروش رفته بود، باید اجازه پیدا می‌کردند قیمت پایه عرضه محصول خود را ۳ درصد افزایش دهند.

بورس کالا برای جلوگیری از رشد غیرمنطقی قیمت‌ها در این بازار مداخله کرد و بهای پایه عرضه شمش در معاملات دیروز را نسبت به نرخ عرضه هفته قبل کاهش داد.  زنگ خطر تعمیق رکود در بازار مصرف باعث شد که نوردکاران با وجود حضور پررنگ در رینگ معاملاتی شمش فولاد در عرضه‌های دیروز، حاضر به رقابت قیمتی قابل توجهی برای خرید محصول نشوند. در رینگ دیروز بالغ بر ۱۰۷ هزار تن شمش فولاد در بازار عرضه شد که خریداران تقاضایی بالغ بر ۱۶۳ هزار تن را در این بازار به ثبت رساندند. این برتری تقاضا نسبت به عرضه باعث نشد رقابت قیمتی سنگینی در بازار اتفاق بیفتد، به‌گونه‌ای که در نهایت میانگین نرخ معامله هر کیلوگرم شمش فولاد در این بازار به ۱۳ هزار و ۵۶۰ تومان رسید. این در حالی بود که در هفته قبل یعنی سه‌شنبه دوم شهریور، رقابت نوردکاران برای خرید شمش فولاد باعث شده بود میانگین بهای معامله شمش فولاد در این بازار به ۱۴هزار و ۸۳۰تومان برسد.  افت نرخ معامله شمش فولاد در رینگ دیروز آلارمی قوی برای کاهش قیمت میلگرد در بازار آزاد ظرف روز گذشته بود، به‌گونه‌ای که به گفته فعالان بازار آزاد، بهای میلگرد در بازار آزاد روز گذشته به کانال ۱۶ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران با نرخ ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان مورد دادوستد قرار گرفت.  کف قیمت پایه میلگرد برابر ۱۵ هزار و ۱۵۶تومان و کف نرخ تیرآهن برابر ۱۴ هزار و ۷۶۰ تومان برای عرضه امروز تعیین شده است. با توجه به عقب‌نشینی نرخ ارز در بازار آزاد و کاهش میانگین نرخ معامله شمش فولاد، بعید به نظر می‌رسد که تقاضای جدی برای خرید میلگرد و تیرآهن در رینگ معاملاتی امروز بورس کالا با این قیمت‌های پایه وجود داشته باشد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات