امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

عرضه ۵۰ هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب «کشف پریمیوم»

کد خبر: 3466
زمان انتشار: ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۸ قبل از ظهر -
155 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد : طرح ویژه وزارت صمت از طریق قراردادهای کشف پریمیوم محصولات صنعتی و معدنی که از روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه با معامله ۱۷۵هزار تن شمش بلوم و ۱۲۰ تن مس کاتد آغاز شد و هفته گذشته نیز با معامله ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی و ۳۰ هزار تن شمش بلوم شرکت آهن و فولاد ارفع ادامه یافت، فردا نیز با عرضه ۵۰ هزار تن شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان در قالب یک قرارداد کشف پریمیوم تداوم می یابد.

تاریخ معامله نهایی این قرارداد، ۱۱ اسفند ماه بوده و تاریخ تحویل تنها قرارداد کشف پریمیوم محصول مذکور، ۱۱ فروردین ماه سال ۱۴۰۱ اعلام شده است.

نوع تسویه معامله نهایی در این قرارداد به صورت نقدی بوده و مهلت تسویه کشف پریمیوم ۳ روز کاری بعد از معامله نهایی اعلام شده و طبق روال سایر عرضه ها در این روش، فرمول محاسبه قیمت پایانی، قیمت مبنا به اضافه پریمیوم خواهد بود.

مرجع قیمت مبنا در معاملات شمش بلوم، میانگین موزون هفتگی معاملات ۳ هفته آخر شمش بلوم در بورس کالا قبل از معامله نهایی در نظر گرفته شده است.

گفتنی است، وزارت صمت نخستین گام اجرایی این طرح را که در راستای مدیریت هوشمند بازار و رفع دغدغه تولیدکنندگان از طریق قراردادهای کشف پریمیوم صورت گرفت، روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه برداشت و مصرف کنندگان استقبال ویژه ای از عرضه های شمش فولاد شرکت های جهان فولاد سیرجان، چادرملو و فولاد کاوه جنوب کیش داشتند و در مجموع ۱۷۵ هزار تن شمش بلوم در قالب ۲۷ قرارداد و ۱۲۰ تن مس شرکت ملی مس ایران در قالب ۶ قرارداد مورد معامله قرار گرفت.

همچنین در روز شنبه ۲۹ آبان ماه ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی ایمیدرو در قالب ۱۰ قرارداد ۲ هزار تنی به فروش رسید و در روز چهارشنبه ۳ آذر ماه نیز ۳۰ هزار تن شمش بلوم شرکت آهن و فولاد ارفع در قالب ۶ قرارداد ۵ هزار تنی با استقبال خوب صنایع، مورد معامله قرار گرفت.

قرارداد کشف پریمیوم

کشف پریمیوم قراردادی است که در بازار فیزیکی بورس کالای ایران معامله می شود و به موجب آن، طرفین متعهد می شوند که در زمان مشخصی در آینده (تحویل، حمل یا بارگیری) کالا را براساس قیمت نهایی (قیمت مبنا به علاوه مابه التفاوت توافق شده) معامله کنند.

خریدار بخشی از بهای معامله را در زمان توافق به فروشنده پرداخت و تسویه مابقی وجه متعاقباً و براساس شرایطی انجام می شود که در زمان عقد قرارداد مشخص می گردد. مکانیسم این قرارداد به گونه ای است که در ابتدای انجام توافق، طرفین باید قسمتی از ارزش حدودی معامله (حدود ۶ درصد ارزش علی الحساب معامله) را نزد اتاق پایاپای به عنوان وجه الضمان تودیع کنند.

در این قرارداد، ﭘﺮﻳﻤﻴﻮم ﻣﺒﻠﻎ ﻳﺎ درﺻﺪی اﺳﺖ ﻛﻪ ﺟﻬﺖ ﻣﺤﺎسبه ﻗﻴﻤﺖ ﻧﻬﺎﻳﻲ ﺑﻪ ﻗﻴﻤﺖ ﻣﺒﻨﺎ اﺿﺎﻓﻪ ﻳﺎ از ﻗﻴﻤﺖ ﻣﺒﻨﺎ ﻛﺴﺮ می ﺷﻮد و قیمت مبنا ﻗﻴﻤﺘﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ در زﻣﺎن ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺷﺪه در اﻃﻼﻋﻴﻪ ﻋﺮﺿﻪ، ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺮﺟﻊ ﻣﻮرد ﻗﺒﻮل ﺑﻮرس اﻋﻼم می شود. به این ترتیب، ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ ﻧﻬﺎﻳﻲ زمانی بین طرفین منعقد می شود ﻛﻪ در ﻗﺮارداد ﻛﺸﻒ ﭘﺮﻳﻤﻴﻮم ﻃﺮﻓﻴﻦ ﻣﺘﻌﻬﺪ ﺑﻪ اﻧﺠﺎم آن ﻃﺒﻖ ﺿﻮاﺑﻂ بورس شده اند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات