امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

عبور از تحریم‌ها توسط شرکت فولاد مبارکه با تولید اسلب گوره به جاسک

کد خبر: 1991
زمان انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۸ قبل از ظهر -
60 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد : بهروز نامداری در گفت و گویی با اشاره به بهره برداری خطوط انتقال نفت خام گوره به جاسک اظهار کرد: اسلب های تولیدی API توسط شرکت فولاد مبارکه مسرت بخش است چراکه برای انتقال خطوط چندین پروژه گازرسانی ناگزیر به واردات ورق های خام از کشور هند و سایر کشورها بودیم و این اقدام شرکت فولاد مبارکه مانع از خروج ارز و تکیه بر توان داخلی کشور است.

وی افزود: دستاورد تولید اسلب های API توسط شرکت فولاد مبارکه مهم و غرورآفرین است؛ چرا که برای هر پروژه ای سه معیار هزینه سرمایه گذاری، ساخت و مواد مدنظر است. در پروژه انتقال نفت خام از گوره به جاسک همین که شرکت فولاد مبارکه توانسته است اسلب های API را تولید کند باعث کاهش هزینه ها شد که قطعا تاثیر کلیدی در توسعه پروژه های انتقال نفت و گاز ترش در کشور خواهد داشت.

وی اضافه کرد: توان تولید اسلب های API توسط شرکت فولاد مبارکه در چارچوب تحریم ها را بایستی به فال نیک گرفت و با توجه به موقعیت ترانزیتی کشور می توان چشم انداز خوبی برای آن ترسیم کرد.

شایان ذکر است طرح راهبردی و ملی گوره به جاسک با هدف انتقال نفت خام از گوره به جاسک، ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغالزایی در سواحل مکران ایجاد شده است.

از مهم ترین دستاوردهای طرح انتقال نفت از گوره به پایانه جدید جاسک، می‌توان به تامین و احداث یک‌هزار کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ سازگار با نفت ترش، احداث پنج تلمبه‌خانه و سه ایستگاه بین راهی خط لوله و برق‌رسانی به آنها، احداث ایستگاه‌های دریافت و ارسال توپک و ترمینال پایانی، احداث مخازن ذخیره‌سازی به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه در منطقه جاسک و احداث تاسیسات دریایی شامل سه گوی شناور، حوضچه آرامش و تاسیسات جانبی آن در سواحل مکران اشاره کرد.

سواحل مکران نیز در محدوده آب‌های ساحلی و اقیانوسی دریای عمان از ایستگاه‌های مهم و اصلی تجارت، اقتصاد و گردشگری ایران است و این منطقه از حوزه گواتر و پسا بندر چابهار آغاز و تا منطقه جاسک هرمزگان ادامه دارد.

شهرستان جاسک دارای ۶۰ هزار نفر جمعیت، ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در فاصله ۳۰۰ کیلومتری شرق بندرعباس واقع شده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات