امروز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲

شمش سنگین ۹۵ تن فولادی در مجتمع صنعتی اسفراین ریخته گری شد

کد خبر: 2455
زمان انتشار: ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۵ قبل از ظهر -
99 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  معاون مهندسی و کیفیت مجتمع صنعتی اسفراین گفت: تولید شمش فوق سنگین ۹۵ تُن با استفاده از کوکیل یکپارچه و به روش ریخته گری دو پاتیله برای نخستین بار در کشور به همت متخصصان داخلی و با بکارگیری دانش روز فولادسازی در این مجتمع ریخته گری شد.
محمود نظام دوست اظهار داشت: در تولید این شمش به منظور ارتقای توان تکنولوژیکی مجتمع و برای اولین بار در ایران پس از شبیه سازی و طراحی کوکیل و متعلقات، تمامی مراحل مدلسازی، قالب گیری، ریخته گری و در نهایت ماشین کاری و عملیات حرارتی آنها در مجتمع صنعتی اسفراین انجام شده است.

معاون مهندسی و کیفیت مجتمع صنعتی اسفراین افزود: در این روش به منظور ارتقای کیفی هرچه بیشتر شمش تولیدی، برای اولین بار در طی فرایند ریخته گری، دمش آرگون از طریق پرژین پلاک به داخل پاتیل شماره ۲ انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: پس از رعایت ملزومات فولادسازی و متالورژی ثانویه با توجه به اینکه ظرفیت کوره و پاتیل های مجتمع ۵۰ تنی است در این روش از تکنیک دو پاتیله یا ریخته گری تحت خلاء(VSD) استفاده کردیم که کاری بسیار ارزشمند است و کارشناسان و مهندسان این مجتمع تمامی مراحل ساخت و طراحی قالب چدنی را انجام دادند.

معاون مهندسی و کیفیت مجتمع صنعتی اسفراین با بیان اینکه در گذشته نیز شمش فوق سنگین ۱۱۰ تن در مجتمع صنعتی اسفراین با استفاده از کوکیل دو تکه و دارای expantion تولید شده است افزود: مزیت روش جدید استفاده از کوکیل یکپارچه است که این روش باعث ارتقای کیفی هرچه بیشتر شمش تولیدی می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به نیازمندی کشور به قطعات حجیم مورد استفاده در صنایع استراتژیک و همچنین با رویکرد متنوع سازی سبد محصولات مجتمع، برنامه تولید شمش ۹۵ تنی در دستور تولید این مجتمع عظیم صنعتی قرار گرفت.

نظام دوست افزود: تولید این شمش، نقطه عطفی در صنعت فولادسازی و شمش ریزی قطعات سنگین در کشور خواهد بود و نیاز صنایع بزرگ کشور به واردات محصولات استراتژیک در صنایع مختلف خصوصاً در شرایط تحریم موجود برطرف و از خروج مقدار قابل توجهی ارز جلوگیری خواهد شد.

مجتمع صنعتی فولاد اسفراین از شرکت های زیر پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بزرگترین تولید کننده قطعات و مقاطع فولاد آلیاژی در خاورمیانه است که امکان ساخت بیش از ۱۴۰ گرید فولاد آلیاژی را دارد.

این مجتمع عظیم صنعتی به عنوان بزرگترین تولید کننده قطعات و مقاطع فورج و ریخته گری سنگین و فوق سنگین فولاد آلیاژی، با داشتن متخصصان توانمند و فناوری پیشرفته، توانایی رفع نیازهای راهبردی صنایع کشور در بخش های نفت و گاز، نیروگاهی، کشتی سازی و ماشین سازی، ریلی و صنایع معدن و فولاد را دارد.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد با دارابودن صنایع بزرگ فولاد و لوله گستر قطب صنعتی خراسان شمالی محسوب می شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات