امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

«شرکت فولاد مبارکه» پیشگام بومی سازی در صنعت کشور

کد خبر: 763
زمان انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۳ قبل از ظهر -
187 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: رئیس بومی سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه گفت: حدود سه دهه است که شرکت فولاد مبارکه در بومی سازی قطعات و تجهیزات، پیشگام صنعت کشور است و در این مدت با تکیه بر دانش و تخصص داخلی از تولید پشتیبانی شده است.

مهدی شهیدی در گفت وگویی اظهار کرد: سابقه  بومی سازی در فولاد مبارکه منحصر به دوران تحریم نیست بلکه با راه اندازی نواحی مختلف تولیدی، تدبیر مجموعه مدیریت فولاد مبارکه بر این امر قرار گرفت که ساخت قطعات مورد نیاز شرکت، به منظور برآورده کردن نیازهای خطوط، انتقال تکنولوژی و پرورش سازندگان توانمند بومی سازی شود.

وی افزود: در این راستا قطعات با نقشه های موجود به شرکت های سازنده ارجاع شد و پس از ساخت در خطوط تولیدی مورد استفاده قرار گرفت.

رئیس بومی سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: با نتایج مطلوب و صرفه جویی اقتصادی که از فرایند ساخت داخل حاصل شد؛ در سال ۱۳۸۰ شرکت فولاد مبارکه اقدام به ایجاد ساختار ساخت داخل قطعات و تجهیزات مورد نیاز در مجموعه مدیریت دفتر فنی تعمیرات کرد.

تقویت دو بازوی تجربه و دانش با ساخت داخلی قطعات و تجهیزات در شرکت فولاد مبارکه

وی اضافه کرد: هدف از ایجاد این ساختار تهیه مدارک فنی ساخت و اطلاعات مورد نیاز جهت ساخت داخل قطعات و تجهیزات بوده است که این حرکت باعث تسریع روند ساخت داخل قطعات شد؛ با توجه به رویکرد مثبت سازندگان و تامین کنندگان به استفاده از این مدارک، شرکت های سازنده نیاز به ایجاد و یا تقویت ساختار دفتر فنی در داخل مجموعه خود را احساس کردند و در نتیجه دو بازوی تجربه و دانش، در داخل مجموعه های سازنده تقویت شد.

شهیدی تصریح کرد: ساخت داخل قطعات با فرایند جدید باعث ارتقاء فنی و تکنولوژیک سازندگان مرتبط با شرکت فولاد مبارکه شده و بسیاری از سازندگان در رابطه با مهندسی معکوس، بهینه سازی و طراحی قطعات و تجهیزات به بلوغ کافی رسیدند و حتی در موارد بسیاری این قطعات در سبد محصولات سازندگان قرار گرفته و سایر مراکز صنعتی نیز از استفاده از این محصولات منتفع شدند.

وی افزود: حدود هفتاد درصد خرید شرکت فولاد مبارکه با استفاده از مدارک فنی که توسط واحد مهندسی قطعه و تجهیز فولاد مبارکه تهیه می کند، انجام می گیرد.

تاسیس واحد بومی سازی شرکت فولاد مبارکه

رئیس بومی سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه گفت: بهبود مستمر فرایند ها، از دیرباز یکی از مهمترین اهداف فولاد مبارکه بوده است و بومی سازی و ساخت داخل نیز از این قاعده مستثنی نیست. تجربیات سه دهه شرکت فولاد مبارکه در ساخت داخل قطعات و تجهیزات و میل به بهبود مستمر در فرایند بومی سازی باعث شد به منظور بهره گیری از دانش و تجربیات شرکت های دانش بنیان و سازنده در کل کشور، در سال ۱۳۹۰ فولاد مبارکه اقدام به تشکیل واحد بومی سازی کند.

وی توضیح داد: تشکیل این واحد باعث هم افزایی تجربیات و دانش فنی مجموعه شرکت های سازنده و نواحی تولیدی و تعمیراتی فولاد مبارکه شد. با توجه به تسهیل فرایند بومی سازی بعد از تشکیل این واحد و حمایت های بی دریغ مجموعه مدیریت فولاد مبارکه از این حرکت، خرید قطعات و تجهیزات مورد نیاز فولاد مبارکه ، با سرعتی بیش از پیش به سمت داخل کشور سوق داده شد و نتیجه آن تامین اقتصادی و با  کیفیت قابل رقابت با نمونه های خارجی مایحتاج فولاد از داخل کشور شد.

الگوبرداری سایر شرکت های فولادسازی از سیاست بومی سازی در شرکت فولاد مبارکه

شهیدی عملکرد موفق فرایند بومی سازی در شرکت فولاد مبارکه را سرآغاز الگوبرداری سایر شرکت های فولادسازی از این مهم دانست و افزود: شرکت فولاد مبارکه به عنوان پیشرو در این عرصه اقدام به انتقال تجربیات به دست آمده به منظور نشر دانش بومی سازی کرد.

وی به آثار بومی سازی شرکت فولاد مبارکه پرداخت و گفت: آثار مثبت بومی سازی در شرکت فولاد مبارکه علاوه بر بی اثر کردن تحریم ها و جلوگیری از خروج ارز موجب رشد ۹۱ درصدی تعداد قطعات و تجهیزات تهیه شده در داخل به کل قطعات خریداری شده است.

رئیس بومی سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه افزود: در سال گذشته تعداد ۱۵۸۹ قطعه و تجهیزات برای نخستین بار در شرکت فولاد مبارکه بومی سازی شد و صرفه جویی دو میلیارد و ۶۱۶ میلیون تومانی را در برداشت و مجموعه فولاد مبارکه در تلاش برای بهبود مستمر و توسعه کمی و کیفی فرایند بومی سازی در مجموعه خود است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات