امروز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲

سبقت فروش ۷ ماهه فولاد مبارکه از کل سال ۹۹

کد خبر: 3271
زمان انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۶ قبل از ظهر -
121 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد : شرکت فولاد مبارکه در ۷ ماه نخست سال جاری کل فروش سال ۹۹ را پشت سر گذاشت. فولاد مبارکه در مدت ۷ ماه ۱۴۰۰ بیش از ۷۸۷.۳۲۲ میلیارد ریال از فروش محصولات خود نظیر تختال، کلاف گرم، کلاف سرد،کلاف قلع اندود، کلاف گالوانیزه و کلاف رنگی درآمد شناسایی کرد. تولید کلاف سرد، قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی در نیمه نخست امسال از برنامه این شرکت پیشی گرفته است.

این در حالی است که مطابق گزارش تفسیری، فولادمبارکه تا نیمه نخست سال جاری از فروش داخلی محصولات معادل ۵۶۵.۹۶۰میلیارد ریال درآمد داشت  که نسبت به دوره مشابه سال قبل، به میزان ۲۵۳.۶۴۹میلیارد ریال، معادل ۹۶درصد، افزایش نشان می‌دهد.

از سوی دیگر این شرکت شاهد رکورد چشمگیر در بخش فروش صادراتی خود در دوره ۶ ماه نخست امسال بود. ارزآوری این شرکت (با توجه به رشد قیمت ارز در ماه‌های اخیر) در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۰ معادل ۹۴.۸۸۷میلیارد ریال بود و در مقایسه با مدت مشابه  سال قبل که معادل ۱۹.۹۶۹میلیارد ریال بود، با رشد ۳۷۵درصدی همراه است.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نظر دارد در سال ۱۴۰۰ با هدف تامین حداکثری نیاز بازار داخل بیش از ۶میلیون و ۲۰۰هزار تن در بازار داخلی و یک میلیون و۳۰۰هزارتن انواع محصولات تخت را در بازار‌های صادراتی به فروش برساند.

از آنجا که در شرکت فولاد مبارکه اصفهان؛ محصولاتی همچون، گندله، آهن اسفنجی، تختال، کلاف گرم، کلاف سخت سرد،کلاف  قلع اندود، کلاف گالوانیزه و کلاف رنگی تولید می‌شود، وضعیت تولید در سال۱۴۰۰ در مقایسه با تولید کل کشور و سهم شرکت رشدی بیش از ۴۵ درصد را نشان می‌دهد. سهم این شرکت از تولید گندله در نیمه نخست امسال برابر با ۳ میلیون و ۵۹۸ هزار تن بوده است .

یادآور می‌شود نرخ خرید کنسانتره سنگ‌آهن، گندله و آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۰ براساس توافق شرکت‌های فولادی و معدنی به صورت ضریبی از قیمت شمش فولاد خوزستان که در دوره‌های سه ماهه اعلام می‌شود محاسبه می‌شود.

بر اساس توافق صورت گرفته سقف قیمت کنسانتره سنگ آهن در سال ۱۴۰۰ بر مبنای ۱۹درصد شمش فولاد خوزستان، سقف نرخ گندله بر مبنای ۲۶درصد شمش فولاد خوزستان و آهن‌اسفنجی بر مبنای ۵۸درصد شمش فولاد خوزستان است.

۱۱پروژه توسعه‌ای با سرمایه‌گذاری ۱۵۵هزار میلیارد تومانی

شرکت فولادمبارکه اصفهان در راستای دستیابی به توازن در زنجیره ارزش سرمایه‌گذاری‌های گروه فولاد مبارکه، پروژه احداث نورد گرم شهید سپهبد سلیمانی را در دست اجرا دارد. هدف اصلی از اجرای این طرح تبدیل کردن تختال تولیدی در طرح توسعه زیرسقف ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری به ورق فولادی و همچنین تولید محصولات ویژه و کیفی است که تاکنون در کشور قابلیت تولید نداشته‌اند.

از سال ۸۹ ابرپروژه نورد گرم۲ را به ظرفیت ۴میلیون و ۲۰۰هزار تن را در شرایطی آغاز کرد،  که در داخل مجموعه مبارکه ۷میلیون تن فولاد و در بخش نورد گرم ۴میلیون تن تولید می‌شود، یعنی ۳میلیون تن محصول به صورت خام فروخته می‌شود.

فولاد مبارکه  ۱۱ سال است که به دنبال ساخت نورد گرم ۲ است  تا بتواند تمام  فولاد تولیدی خود را به نورد تبدیل کرده و ارزش افزوده بیشتری کسب کند.

ارزش سرمایه‌گذاری طرح نورد گرم ۲ به میزان  ۱۶هزار میلیارد تومان است که برای  یک‌هزار نفر اشتغال مستقیم و ۹هزار نفر اشتغال غیرمستقیم به همراه دارد و این طرح  به نام سردار شهید سلیمانی نام‌گذاری شده و در سه سال آینده اجرایی خواهد شد. با اجرای این طرح کشور از واردات ورق بی‌نیاز خواهد شد.

در گروه فولاد مبارکه، پروژه فولادسازی و ریخته‌گری شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری نیز دنبال می‌شود. فعالیت اجرایی این پروژه با سرمایه‌گذاری و حمایت شرکت فولاد مبارکه با هدف تولید ۸۰۰ هزار تن تختال از سال ۱۳۹۵ آغاز شده و تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۰ معادل ۴۹/ ۸۸درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

راهبرد شرکت فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۰، تولید ایمن و پایدار و توسعه دانش‌محور است. این شرکت علاوه بر پیشبرد طرح‌های توسعه در گروه بزرگ فولاد مبارکه، اجرای تحول دیجیتال را نیز دنبال می‌کند.

این پروژه که از جمله طرح‌های مهم توسعه‌ای فولاد مبارکه  امحسوب می‌شود در تاریخ پنجم مردادسال ۹۹ آغاز به کار کرده است و در یک فرآیند چهار ساله تا سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری می‌رسد که نتیجه اجرای این طرح تحول اداره هوشمند کل فولاد مبارکه خواهد بود و همچنین برای سهامداران بهره‌وری ۶ تا ۸‌درصدی را به دنبال خواهد داشت.

ابن شرکت همچنین  دو خط ۳۰هزار تنی الکترود گرافیتی را در دست راه‌اندازی دارد که نیاز کشور به ۵۰هزار تن مصرف که نیمی‌‌از آن را فولادمبارکه استفاده می‌کند، برطرف خواهد کرد.

همچنین طرح ۳میلیون و ۷۰۰هزار تنی افزایش ظرفیت فولاد خام را در دست اجرا دارد که با افزایش ظرفیت واحد هرمزگان به ۲میلیون تن، واحد صبا به ۲میلیون تن، واحد سفیددشت به یک میلیون تن و افزایش ظرفیت یک میلیون و ۷۰۰‌هزار تنی در خود مبارکه اجرایی خواهد شد.

از جمله طرح‌های توسعه فولاد مبارکه پیش‌بینی دو مگامدول احیای مستقیم با سرمایه‌گذاری ۱۱میلیارد تومان برای مبارکه را می‌توان نام برد که با هماهنگی وزارتخانه‌های صمت و نیرو پروژه نیروگاهی در مجموع به ظرفیت ۱۵۰۰ مگاوات (یک نیروگاه در اصفهان، یک نیروگاه در چهارمحال و یک نیروگاه در هرمزگان) را در دستور کار خود قرار داده است.

راه‌اندازی دوخط نورد ۳۰۰‌هزار تنی در کاشان و ۴۰۰‌هزار تنی در شهرکرد، همچنین کارخانه فولادسازی ریخته‌گری بیلت در اندیمشک به ظرفیت ۴۰۰‌هزار تن در دستور کار فولاد مبارکه است.  همچنین این شرکت در سه طرح انتقال آب مشارکت دارد که یکی سد کوهرنگ ۳ و انتقال آب به فلات مرکزی، دیگری انتقال آب جنوب به اصفهان با مشارکت ۴۰درصدی و همچنین خط انتقال آب به سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی با ۲۰‌درصد مشارکت است.

در مجموع  ۱۱ پروژه توسعه‌ای یاد شده با سرمایه‌گذاری ۱۵۵‌هزار میلیارد تومانی اجرایی خواهد شد که ۶۰‌هزار نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم به دنبال دارد و بین یک تا چهار سال آینده این پروژه‌ها به بهره‌برداری و سوددهی خواهند رسید.

تغییرات پرتفوی سرمایه‌گذاری‌های شرکت

مهم‌ترین تغییرات ایجاد شده در پرتفوی سرمایه‌گذاری شرکت فولاد مبارکه طی نیمه سال ۱۴۰۰ شامل مشارکت در افزایش سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد برای ایفای تعهد پذیره‌نویسی حق تقدم‌های استفاده نشده به میزان ۴۰۶ میلیارد ریال، واگذاری سهام آتیه فولاد نقش جهان به مبلغ ۳۶۸میلیارد ریال، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت فولاد زاگرس اندیمشک به مبلغ ۲۲۳ میلیارد ریال، تاسیس شرکت تامین آب صنایع و معادن به مبلغ یک‌هزار و ۵۰ میلیارد ریال است. همچنین مشارکت در افزایش سرمایه شرکت فولاد امیرکبیر کاشان به تعداد ۸۴۱ میلیون و ۱۱۱هزار و ۴۴۴ سهم از محل سود انباشته، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت آتیه فولاد نقش جهان به تعداد یک‌میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۲۷۲ سهم از محل سود انباشته، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت بورس کالای ایران به تعداد ۱۶میلیون و ۸۲۴ هزار و ۹۹۵ سهم از محل سود انباشته اندوخته احتیاطی، خرید تعداد ۹۰۸هزار سهم شرکت فولاد متیل به مبلغ ۴هزار میلیارد ریال در فهرست سرمایه‌گذاری‌های این شرکت جای دارد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات