امروز پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲

روند تصاعدی قیمت فولاد و آهن در بازار ایران

کد خبر: 1277
زمان انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۲ قبل از ظهر -
147 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: روند تصاعدی قیمت فولاد و آهن در بازار ایران ادامه دارد و پیش بینی می شود پس از انتخابات با رشد بازار مسکن قیمت افزایشی میلگرد تداوم یابد.
طبق گزارش منتشر شده از سوی انجمن تولید کنندگان فولاد ایران تولید میلگرد در ماه های اخیر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد ۱۸ درصدی را تجربه کرده است و تولید بیلیت و بلوم نیز ۱۷ درصد رشد داشته است.

تولید فولاد میانی کشور در دو ماهه نخست سال ۱۴۰۰، با رشد ۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۵ میلیون و ۶۰۵ هزار تن رسیده است که از این میان، سهم بیلت و بلوم، ۳ میلیون و ۳۴۱ هزار تن و سهم اسلب، ۲ میلیون و ۲۶۴ هزار تن بوده است.

در این مدت تولید بیلت و بلوم در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۱۷ درصدی و تولید اسلب، رشد ۱۳ درصدی داشته است.

قیمت جهانی آهن و فولاد بر مبنای عوامل بنیادی متغیر از عرضه و تقاضای داخلی کشورها، عرضه و تقاضای صادراتی، تعرفه صادراتی، کیفیت و رقابت با یکدیگر، قیمت مواد اولیه از جمله سنگ آهن، قراضه و متعاقبا شمش حاصل می شود. افزایش قیمت جهانی فولاد بر قیمت محصولات فولادی در ایران نیز تاثیرگذار خواهد بود و به نظر می رسد طی چند هفته آینده قیمت فولاد در بازارهای خارجی و داخلی روند رو به رشدی را تجربه خواهد کرد.

عطش بازار بین المللی در جذب ورق های باکیفیت

در همین رابطه، رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تحلیل قیمت فولاد در بازارهای داخلی و خارجی به خبرنگار ایراسین گفت: قیمت های بین المللی روند افزایشی دارد چرا که تولید ورق های با ارزش افزوده در کشور چین، حذف تعرفه واردات در این کشور عطش بازار بین المللی در جذب ورق های باکیفیت را افزایش داده است.

وی افزود: از طرف دیگر واکسیناسیون کرونا فعالیت اقتصادی را در جهان رونق بخشیده است و قیمت ورق در کشور چین به بیش از ۱۱۰۰ دلار رسیده است و با توجه به سوددهی ورق های با کیفیت و ارزش افزوده بالا نیاز است که محصولات شرکت فولاد مبارکه که از استانداردهای جهانی برخوردار است در مسیر صادرات و پاسخ به نیاز صنایع خودروسازی قرار گیرد و مابقی تولیدات فولاد در بازار داخلی مصرف شود.

شهرستانی کارشکنی های موجود در توسعه نورد گرم ۲ را در شرکت فولاد مبارکه اینگونه توضیح داد که اگر مقدار حجم تولیدات با کیفیت شرکت فولاد مبارکه افزایش یابد اختلاف قیمت بازار آزاد و بورس افزایش می یابد و دیگر نیازی به قیمت های دستوری نیست و عده ای در این میان متضرر می شوند و منافع آنها به خطر می افتد.

افزایش ۳ تا ۵ درصدی قیمت گندله
وی افزود: از طرفی قیمت آهن اسفنجی همچنان افزایشی است و قیمت گندله (گندله ماده اولیه برای تولید فولاد سنگ‌آهن است که سنگ‌ آهن پس از تبدیل به کنسانتره و سپس گندله، به فولاد تبدیل می‌شود) بین ۳ تا ۵ درصد افزایش می یابد. علت این است که معادن سنگ آهن محدود است وهنوز تعدادی از ماشین آلات استخراج آهن در گمرک مسکوت مانده است و با فشار فعالان حوزه معدن و افزایش چند برابری قیمت برق کل زنجیره از نظر قیمت روند افزایشی دارد.

اولین برونداد در فرآیند فولاد سازی یا فرآیند استخراج آهن و تولید فولاد خام، شمش فولادی است که به صورت جامد و درسایزهای قابل حمل تولید می‌شود. شمش فولاد یک محصول پیش ساخته است که بعد از تبدیل سنگ آهن به فولاد خام یا آهن اسفنجی، پس از فولادسازی و تهیه مذاب فولاد در کوره‌ی القایی و یا کنورتور تولید می‌شود و بیلت، بلوم و اسلب انواع شمش فولادی شامل می شود.

شهرستانی بیان کرد: کمبود عرضه ورق گرم نیز عطش بازار را بیشتر کرده است به طوری که قیمت ورق جهش زیادی کرده و کف بازار هم اکنون قیمت آن بین ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان در هر کیلوگرم است.

قیمت هر تن کنسانتره آهن در بازارهای جهانی به ۲۵۰ دلار
به گفته وی، قیمت هر تن کنسانتره آهن در بازارهای جهانی به ۲۵۰ دلار رسیده است و قیمت میلگرد نیز ۹۰۰ دلار در هر تن در این بازارها برای فروش ارزش گذاری شده است.

کنسانتره پودری است که از سنگ آهن استحصال می‌کنند. این محصول کاملا سیاه و در صنایع ذوب آهن کاربرد دارد و برای تولید انواع گندله آهن، آهن اسفنجی و یا سایر محصولات فلزی استفاده می‌شود، کنسانتره آهن به دلیل اینکه مواد مضر و زائد ندارد، از جهت صرفه‌جویی در هزینه و زمان در تولیدات صنایع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان کرد: اگر کاهش عرضه و افزایش تقاضا برای خرید فولاد در بازارهای جهانی ادامه یابد قیمت فولاد همچنان صعود خود را حفظ خواهد کرد به طوری که هم اکنون قیمت ورق گرم نیز در بازارهای جهانی به ۱۱۰۰ دلار در هر تن رسیده است.

قیمت فولاد از جمله ورق و شمش همچنان صعودی خواهد بود
این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش بینی کرد که اگر همین روند ادامه پیدا کند، تحت تاثیر بازارهای جهانی، قیمت فولاد نیز در ایران افزایش خواهد یافت و قیمت فولاد از جمله ورق و شمش در چند هفته آینده در داخل همچنان صعودی خواهد بود.

شهرستانی با بیان اینکه با کاهش تولید و افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی صعودی خواهد بود، گفت: قیمت میلگرد در این حدود باقی خواهد ماند اما ممکن است یک ماه دیگر قیمت آن جهشی افزایش یابد.

هم اکنون قیمت هر کیلوگرم میلگرد در بازار ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت شمش ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان و هر کیلوگرم  ورق گرم و یا سرد بین ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان قیمت دارد

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان کرد: هم اکنون قیمت هر کیلوگرم میلگرد در بازار ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت شمش۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان و هر کیلوگرم  ورق گرم و یا سرد با ارزش افزوده بین ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان قیمت دارد.

در این مدت تولید بیلت و بلوم در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۱۷ درصدی و تولید اسلب، رشد ۱۳ درصدی داشته است.

قیمت جهانی آهن و فولاد بر مبنای عوامل بنیادی متغیر از عرضه و تقاضای داخلی کشورها، عرضه و تقاضای صادراتی، تعرفه صادراتی، کیفیت و رقابت با یکدیگر، قیمت مواد اولیه از جمله سنگ آهن، قراضه و متعاقبا شمش حاصل می شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات