امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

دریافت نشان عالی مدیر ارزش آفرین و تقدیر از عملکرد مدیریتی شرکت فولاد مبارکه

کد خبر: 1979
زمان انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۱ قبل از ظهر -
163 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد : همزمان با برگزاری اجلاس سراسری مدیران ارزش آفرین در تحول و توسعه کسب و کار کشور، از حمیدرضا عظیمیان، مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه به عنوان مدیر ارزش آفرین در تحول و توسعه کسب و کار در کشور تقدیر شد.
اجلاس سراسری مدیران ارزش آفرین در تحول و توسعه کسب و کار کشور شب گذشته در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار شد. در این مراسم که با حضور دکتر اربابی، معاون توسعه منابع انسانی سازمان برنامه و بودجه، دکتر عمرانی، معاون قضائی دادستان کل کشور، دکتر تابش، معاون وزیر صمت و مدیر عامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، مهدی اخوان بهابادی، مدیریت همراه اول و جمعی از مدیران نمونه کشوری برگزار شد، مسائل مهمی در حوزه ارزش آفرینی در حوزه مدیریتی و توجه به آن مطرح شد.

دکتر زهرا اربابی، معاون توسعه منابع انسانی سازمان برنامه و بودجه در ابتدای این اجلاس با اشاره به مسأله مدیریت ارزش گفت: در دهه اول قرن بیست و یک شاهد دو بحران اقتصادی در جهان بودیم که منجر به نابودی برخی از شرکت های بزرگ و مهم در جهان شد.

او ادامه داد: در پی آن مدیران و راهبران سازمان ها و شرکت های بزرگ به این فکر واداشته شدند که چگونه می‌توان در این شرایط بحرانی عملکرد اثربخشی داشت و با موفقیت به بقا ادامه داد.

اربابی در ادامه به تعریفی از موفقیت اشاره کرد و گفت: آیا موفقیت به معنی بالارفتن سهام شرکت ها، ارزش سهام و یا به معنای کارآمدتر بودن، آینده نگری و کار کردن به شیوه ای است که در شرایط بحرانی بقای سازمان را تضمین کند؟

او تاکید کرد: استراتژی دستیابی به موفقیت بر پایه سود یعنی اینکه توجه به اتفاقات در بلند مدت وجود ندارد و این شیوه ممکن است صدماتی به کسب و کار شما وارد کند که جبران آن سخت باشد.

معاون توسعه منابع انسانی سازمان برنامه و بودجه  با بیان اینکه برای حفظ کارکنان  ارتقاء کیفیت محصولات و توانایی در جذب مشتری های بالقوه بیشتر است گفت: سازمان باید توانایی های خود را برای بلندمدت تقویت کند و از رویکردی دیگر تحت عنوان مدیریت مبتنی بر ارزش استفاده کند که هدف کلی در آن به حداکثر رساندن ارزش سازمان و یا شرکت است و تصمیمات امروز صرفا برای دستیابی به سودکوتاه مدت نیست.

مدیریت مبتنی بر ارزش از افراد و کارکنان می خواهد همانند صاحبان شرکت فکر کنند

اربابی با تاکید بر اینکه اگر تصمیمات بلندمدت را سودآوری و پایداری سازمان در نظر داشته باشید بازتاب آن را در آینده مشاهده خواهید کرد گفت: مدیریت مبتنی بر ارزش از افراد و کارکنان می خواهد همانند صاحبان شرکت فکر کنند و تصمیمات خود را به گونه ای اتخاذ کنند که در نهایت به سودآوری شرکت بینجامد.

او اضافه کرد: مدیریت بر مبنای ارزش با این رویکرد است که نگاه مدیران به تنهایی بر سود نباشد بلکه کلیه کارشناسان و کارکنان باید این رویکرد را داشته باشند و مدیران باید به طور مداوم به دنبال رشد فرصت هایی باشند که به ارزش آفرینی منجر می شود. در نتیجه رویکرد اعتقاد به جریان نقد و رشد در آینده به عنوان منبع ارزش افزوده است.

اربابی گفت: مدیران تصمیمات خود را صرفا برپایه نیازهای مالی و شاخص های حسابداری با این رویکرد دنبال نمی کنند و هرچقدر فشارهای بیرونی و درونی بر مدیران افزایش یابد، مدیران در این رویکرد باید به دنبال تضمین ارزش بهینه برای آینده سازمان و نه امروز باشند.

او ضمن اشاره به این نکته که تصمیمات روزانه و مقطعی در ارزش سازمان می تواند نقش داشته باشدگفت: اما این تصمیم برای کوتاه مدت است و ممکن است برای آینده دور سازمان اثر منفی داشته باشد. نکته مدیریت ارزش بر این است که تصمیات روزانه معطوف به نتیجه آنها در آینده دور باشد و برای کل سازمان مشارکت در نظر گرفته می شود.

اربابی با بیان اینکه پیاده سازی این رویکرد فرایندی دارد که گام اول آن شناخت واقعی و دقیق و درک صحیح از محرک های ارزش آفرین در سازمان است گفت: سپس تدوین راهبرد و استراتژی مناسب و تامین اهداف بر مبنای استراتژی و در نهایت تامین شاخص های اندازه گیری و پیاده سازی اقدامات اصلاحی مطرح است.

او با بیان اینکه مدیریت مبتنی بر ارزش تنها برای بخش خصوصی نیست افزود: این شیوه مدیریتی شاید برای بخش دولتی کارسازتر باشد. خیلی از مدیران بخش دولتی برای بقای موقعیت خود ممکن است تصمیماتی را اتخاذ کنند که نتیجه کوتاه مدت داشته باشد و بیش از آنکه نیاز به مدیران ارزش آفرین در بخش خصوصی داشته باشیم برای روان سازی و باز کردن مدیریت کسب و کار مدیران دولتی به این رویکرد بیشتر نیاز داریم.

معاون توسعه منابع انسانی سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی کشور اگر فکر کنیم با توجه به عدم وجود منافع کافی کار مهمی را انجام دهیم اشتباه است گفت: وجود منابع محدود با مدیریت بهره وری امکان ارزش آفرینی را فراهم می کند اما باید دور دست را ببینیم و آینده را مطلوب و مناسب ترسیم کنیم و تنها به گذران امروز نیندیشیم.

او در پایان صحبت های خود تاکید کرد: فکر کردن به کوتاه مدت اشتباه است و ممکن است دچار هدر رفت منابع شود و در آینده ضرر و زیان بیشتری ببینیم.

آنچه از مدیر ارزش آفرین انتظار می رود یک اثر هنرمندانه است

در ادامه این اجلاس سراسری دکتر سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور نیز به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: مدیریت میوه تدبیر است و در کنار آن ارزش آفرینی که قرار گیرد به غنای مدیر می افزاید.

او ادامه داد: ارزش ناظر بر خصیصه ها و شاخص هایی است که شاید ۸۰ درصد ارزش معنوی و تنها ۲۰ درصد جنبه مادی داشته باشد.

عمرانی با بیان اینکه آنچه از مدیر ارزش آفرین انتظار می رود یک اثر هنرمندانه است گفت: هر مدیری در کار خود یک هنرمند است و کار خوب از مدیران به مانند یک نقاشی فوق العاده می ماند.

او تاکید کرد: امروز مدیریت ما چه در جنبه برخوردی و چه در جنبه امتیاز دادن و تعیین این شاخص ها و ارزش گذاری ها، خیلی از نقاشی های جاودانه زیباتر است.

مدیران ارزش آفرین باید در تصمیم گیری های مدیریتی حضور داشته باشند

در ادامه این اجلاس  دکتر عباس تابش معاون وزیر صمت، به ایراد سخنانی پرداخت. او با اشاره به مدیریت ارزش گفت: نگوییم که در کشور مدیران ما از نوک دماغ خود بالاتر را نمی بینند و یا در شهرک های صنعتی اطلاعات نیست، جمع نشده ایم که بگوییم اگر با همدیگر جمع نمی شدیم نمی توانستیم در حاشیه ۱۲۰ کیلومتری شهرها توسعه صنعتی را به اجرا برسانیم. ما باید به این توجه کنیم که مهندسی ارزش به معنی این است که هرچیزی که حذف و یا اضافه شدن آن هزینه ای نداشته باشد را شناسایی کنیم.

او ادامه داد: اگر موردی را در مدیریت حذف و یا اضافه کردیم باید درباره آن مطالعه کنیم و ۶ ماه بعد مشخص کنیم که آیا هزینه ای داشته است یا خیر. اینکه در زمینه ای موفق بوده ایم، به معنی مدیریت ارزش نیست بلکه باید نتیجه آنرا در دراز مدت دید و بعد به آن نسبت ارزش داد.

تابش در ادامه به ارزش کاذب در زمینه تولید و خدمات اشاره کرد و گفت که در زمینه تولید و خدمات ارزش کاذب داریم؛ در نتیجه باید ارزش را تعریف کرد.

او تاکید کرد که مدیران ارزش آفرین در تصمیم گیری های مدیریتی باید حضور داشته باشند و فرایندی که هزینه مازاد را از جامعه هدف کم می کند تعریف کنند.

در پایان این اجلاس سراسری، از مدیران برتر کشور تقدیر به عمل آمد که یکی از این مدیران مهندس حمیدرضا عظیمیان، مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه بود که به عنوان مدیر ارزش آفرین در تحول و توسعه کسب و کار در کشور مورد تقدیر قرار گرفت.

 

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات