امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

دانشگاه صنعتی اصفهان با حمایت فولاد مبارکه به قلب قطب انقلاب چهارم صنعتی تبدیل می شود

کد خبر: 1515
زمان انتشار: ۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۴ قبل از ظهر -
95 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد:مدیرعامل شرکت ایریسا در آیین امضای تفاهم نامه راه اندازی و تجهیز نخستین آزمایشگاه صنعت ۴.۰ در کشور گفت: دانشگاه صنعتی اصفهان با حمایت فولاد مبارکه به قلب قطب انقلاب چهارم صنعتی تبدیل خواهد شد.
شامگاه دوشنبه، ۱۴ تیرماه، اولین آزمایشگاه صنعت ۴.۰ در کشور در قالب تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی اصفهان و شرکت ایریسا، با حمایت ویژه شرکت فولاد مبارکه افتتاح شد. در آیین امضای تفاهم نامه راه اندازی و تجهیز نخستین آزمایشگاه صنعت ۴.۰ در کشور، سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی شرکت فولادمبارکه، سید مهدی ابطحی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، رسول سرائیان، مدیرعامل شرکت ایریسا، احمدرضا تابش، رئیس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی و جمعی از اساتید و مدیران شرکت ایریسا و شرکت فولاد مبارکه حضور داشتند.

استفاده از تجارب بین المللی در پیشبرد طرح دیجیتال فولاد مبارکه

در این مراسم، رسول سرائیان، با اشاره به اینکه در اواخر فروردین ماه گذشته مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ماموریت جدیدی به شرکت ایریسا واگذار کرد، اظهار داشت: سرمایه انسانی پاشنه آشیل هر بنگاه اقتصادی و صنعتی است و انتظار می رود استفاده ازتجارب بین المللی و همکاری با دانشگاه های بین المللی در پیشبرد اهداف طرح دیجیتال فولاد مبارکه سازنده باشد تا این مسیر با کمترین خطا پیش برود.

وی با معرفی و گذر از تاریخچه شرکت ایریسا اظهار کرد: این شرکت با هدف انتقال فناوری اتوماسیون صنعتی و سیستم های اطلاعات از شرکت های اروپایی کارگزار در ساخت فولاد نظیر simens، ILVA، GTI و …در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد.

وی افزود: این شرکت تاکنون هزار و ۱۸۰ پروژه را با ۵۴۴ پرسنل به سرانجام رسانیده است و ۵ رکن اصلی کسب و کار اعم از سیستم های اطلاعاتی، اتوماسیون صنعتی، شبکه و زیرساخت، تحول دیجیتال و کسب و کارهای کوچک و متوسط را دنبال می کند.

مدیرعامل شرکت ایریسا به برخی از افتخارات شرکت ایریسا اشاره ای کرد و توضیح داد: اخذ مجوز دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۸ محصول، ارتقای رتبه شرکت در بین ۵۰۰ شرکت برتر (از ۴۱۶ به ۳۵۷)، اولین شرکت ایرانی دارای تمام سطوح اتوماسیون بخشی از افتخارات این شرکت است.

کسب رتبه یک شورای عالی انفورماتیک و انجام بیش از هزار و ۱۰۰ پروژه توسط ایریسا

وی به فعالیت بیش از ربع قرن این شرکت در صنعت کشور اشاره ای کرد و گفت: بیش از ۵۵۰ نفر نیروی انسانی متخصص در این شرکت به فعالیت مشغولند که کسب رتبه یک شورای عالی انفورماتیک و انجام بیش از هزار و ۱۰۰ پروژه در حوزه فعالیت شرکت به همراه کسب جایزه دو ستاره تعالی سازمانی از سازمان مدیریت صنعتی ایران و قرارگرفتن در میان ۵۰۰ شرکت برتر اقتصادی کشور از اهم افتخارات شرکت ایریسا محسوب می شود.

سرائیان ترکیب سهامداران شرکت ایریسا را به دو بخش تقسیم کرد و گفت: تا قبل از تیرماه سال گذشته سهامدار ۷۵ درصد این شرکت، فولاد مبارکه بود و ۲۵درصد دیگر را کارکنان وسایر افراد تشکیل می دادند که امروزه سهامدار ۴۹صدم درصد شرکت ایریسا، شرکت فولاد هرمزگان است.

وی با بیان اینکه ۵.۹ درصد از ۵۴۴ پرسنل فعال در این شرکت فارغ التحصیل رشته فن آوری اطلاعات هستند، گفت: ۸۹.۲ درصد از نیروهای انسانی این شرکت در بخش عملیاتی و ۱۰.۸ درصد هم در بخش پشتیبانی و ستاد به فعالیت مشغولند.

مدیرعامل شرکت ایریسا، با اعلام اینکه ۴۰ نفر از کارکنان فعلی این شرکت از دانشگاه صنعتی اصفهان فارغ التحصیل شده اند، تصریح کرد: ۳۶۴ نفر از نیروی انسانی این شرکت مدرک تحصیلی کارشناسی و ۱۲۰ نفر هم کارشناسی ارشد دارند و بیشترین بازه سنی بین ۳۴ تا ۴۰ سال هستند.

عملکرد شرکت ایریسا در سال جهش تولید

وی ۵ مشتری کلیدی شرکت ایریسا را شرکت فولادمبارکه، فولادهرمزگان، فولاد خوزستان، فولادامیرکبیر کاشان و فولاد سنگان معرفی کرد و توضیح داد: بر اساس نقشه مشتریان این شرکت تمام کشور را تحت پوشش خدمات خود قرار می دهد.

سرائیان در ادامه به عملکرد شرکت ایریسا در سال جهش تولید پرداخت و گفت: در سال گذشته، مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد کلنگ زنی شد و سامانه آموزش مجازی ایریسا، LMS، راه اندازی گردید و از طرح تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه رونمایی شد.

وی گفت: همچنین طرح نهضت مهارت افزایی ایریسا (نما) سال گذشته آغاز به کار کرد و اولین رویداد از سلسله رویدادهای smart steel manufacturing startup event معروف به ۳s برگزار شد.

مدیرعامل شرکت ایریسا با اشاره به افتتاحیه طرح پرورش رهبران تحول دیجیتال فولاد مبارکه اظهار کرد: طرح جامع منابع انسانی شرکت در اول آبان ماه آغاز شد و در اولین رویداد ریورس پیج، شرکت های منتخب بازدید میدانی داشتند.

وی به برگزاری دومین رویداد از رویدادهای ۳s هم اشاره ای کرد و افزود: کسب تقدیرنامه دو ستاره تعالی سازمانی از سازمان مدیریت صنعتی و ارتقای رتبه شرکت در بین ۵۰۰ شرکت برتر بخشی از افتخارات این شرکت در سال جهش تولید بوده است.

سرائیان به برگزاری کارگاه تدوین پروژه های طرح تحول دیجیتال ایریسا هم گریزی زد وگفت: رونمایی از ۲۲ پروژه تحول دیجیتال فولادمبارکه، اولین گردهمایی مدیران پروژه شرکت ایریسا، اولین گردهمایی گروه های تخصصی این شرکت و نخستین رویداد ارائه برنامه و بودجه سال ۱۴۰۰ بخشی از اقدامات سال گذشته شرکت ایریسا است.

ره نگاشت تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه

وی از رونمایی طرح تحول دیجیتال ایریسا موسوم به ایریسا پلاس هم خبر داد و تصریح کرد: ره نگاشت تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه در چند بخش فولاد مبارکه هوشمند ۲، فولاد مبارکه هوشمند ۳، فولاد مبارکه هوشمند ۴ و چشم انداز ۱۴۰۴ و فولاد مبارکه هوشمند در سطح کلاس جهانی قابل ارزیابی است.

مدیرعامل شرکت ایریسا فولاد مبارکه دیجتیال و هوشمند ۲ را با اولویت نگهداری و تعمیرات هوشمند، مدیریت انرژی هوشمند، کنترل کیفیت هوشمند، بهره برداری و زنجیره ارزش هوشمند معرفی کرد و افزود: برای رسیدن به این اهداف بهینه سازی برنامه های تعمیر و نگهداری با هوش مصنوعی، ساخت قطعات یدکی با استفاده از چاپ سه بعدی، تحلیل توان مصرف دستگاه ها با هدف کاهش مصرف انرژی برق و گاز، دستیابی به انرژی های سبز و افزایش دقت برنامه ریزی تولید صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: در مسیر هوشمندسازی و نوآوری فرایندها اولویت های هدف گذاری شده نظیر بهینه سازی فرایندهای زنجیره تامین، لجستیک هوشمند، محیط هوشمند و هوشمندسازی سرمایه های انسانی و راهکارهای مالی هوشمند در نظر گرفته شده است.

سرائیان اولویت های مدیریت، پایش و تحلیل کلان داده ها را در مرکز عملیات یکپارچه و واسط های هوشمند یکپارچه، تشکیل دوقلوهای دیجیتال و توسعه ی سیستم های اطلاعاتی و نرم افزاری نسل چهارم برشمرد و گفت: برای رسیدن به این اهداف ایجاد اتاق های کنترل مرکزی توزیع شده، پایش و کنترل مجازی کل کارخانه با استفاده از VR و شناسایی و تبیین منابع داده ی داخل و خارج سازمان و انطباق آن ها با موازین و استانداردهای دو قلوی دیجیتال در نظر گرفته شده است.

وی اولویت های فولاد مبارکه متصل را اینگونه تبیین کرد که ارزیابی و هدف گذاری، فرهنگ سازی، نواوری و آموزش نیروی انسانی، پلتفرم کارخانه هوشمند، توسعه زیرساخت ارتباطات، توسعه زیرساخت رایانش و ذخیره سازی و امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات لحاظ شده است و اضافه کرد: در این مسیر بهینه کاوی، انتخاب ناحیه هدف، تدوین و توسعه مدل بلوغ بومی و راه اندازی پلتفرم کارخانه هوشمند به صورت توزیع شده در کل گروه فولاد مبارکه بخشی از چگونگی رسیدن به این اهداف است.

ایریسا سال ۱۴۰۴ به مرجع زیست بوم تحول دیجیتال صنعت فولاد تبدیل می شود

وی با تاکید بر نگاه راهبردی و هوشمندانه مدیریت ارشد فولاد مبارکه و حمایت های مجموعه مدیریت این شرکت و راهبری توسط شرکت ایریسا در تحقق طرح تحول دیجیتال گفت: ایریسا با شعار نماد نوآوری و تحول در صنعت قصد دارد در ۱۴۰۴ به مرجع زیست بوم تحول دیجیتال و هوشمندسازی با اولویت صنعت فولاد تبدیل شود.

سرائیان ارزش های سازمانی شرکت ایریسا درافق ۱۴۰۴ را برشمرد و توضیح داد: مشتری مداری، تکریم کارکنان وذی نفعان، خلاقیت، نوآوری و بهبود مستمر، صداقت، رازداری و حفظ دارایی های اطلاعاتی مشتریان و توجه به کیفیت خوشنامی حرفه ای و پایبندی به تعهدات از ارزش های سازمانی این شرکت است تا به ماموریت توانمندسازی صنعت با اولویت صنعت فولاد در جهت تولید، بهره وری و مدیریت کارآمد دست یابد.

وی چارچوب تحول دیجیتال ایریسا را در توسعه توانمندی و مهارتی جاری کارکنان و ایجاد مخازن استعداد دیجیتال این شرکت برشمرد و گفت: توسعه محصولات و خدمات دیجیتال و نوآورانه با قابلیت رقابتی، بهره مندی از فناوری های نوظهور در محصولات و خدمات در چارچوب تحول دیجیتال ایریسا هدف گذاری شده است.

مدیرعامل شرکت ایریسا مهمترین چالش امروز را سرمایه انسانی دانست و گفت: در مسیر تحقق و پیاده سازی تحول دیجیتال سرمایه گذاری برای حفظ ونگهداشت نیروی موجود، جذب نیروهای جدید و ایجاد انگیزه و مشوق های مادی و معنوی می تواند در عبور از این چالش مهم تلقی شود.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری بر روی سرمایه انسانی زیربنای موفقیت در طرح تحول دیجیتال و پیاده سازی موفق انقلاب صنعت نسل ۴ درکشور است، اظهار کرد: برنامه توسعه استعداد دیجیتال شرکت ایریسا در ابعاد کوتاه مدت با هدف تربیت رهبران دیجیتال، تشکیل مخازن استعدادها، میان مدت، با برنامه راه اندازی لابراتورهای صنعت نسل ۴ و بلند مدت با هدف راه اندازی باشگاه دانش آموزی رباتیک برنامه ریزی شده است.

هدف آزمایشگاه های صنعت ۴.۰ افزایش نوآوری مبتنی بر تکنولوژی های نوظهور است

سرائیان کاربردهای آزمایشگاه انقلاب چهارم صنعتی را هم برشمرد و گفت: آزمایشگاه های صنعت ۴.۰ در نظر دارد به افزایش نوآوری مبتنی بر تکنولوژی های نوظهور بیانجامد و از دانش افزایی در تکنولوژی های روز و آینده حمایت کرده و پروژه های در محیط آزمایشگاهی شبیه سازی کند و با تامین نیروی انسانی متخصص در تکنولوژی های نوظهوربه ارائه راهکارهای تکنولوژی محور برای صنعت دست یابد.

حمایت فولاد مبارکه قلب قطب انقلاب چهارم صنعتی

وی در پایان با درخواست از حمایت مادی و معنوی از اساتید و دانشجویان نخبه جهت شکل گیری و توسعه آزمایشگاه گفت: دانشگاه صنعتی اصفهان با حمایت فولاد مبارکه به قلب قطب انقلاب چهارم صنعتی تبدیل خواهد شد. فراهم کردن زمینه حضور اساتید و پژوهشگران در آزمایشگاه، هدایت پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه مهندس برق و الکترونیک، کامپیوتر، صنایع، متالوژی و تعریف دروس تخصص انقلاب صنعتی نسل ۴ در مقاطع مختلف تحصیلی ضروری است و از حمایت مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه و رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان تشکر و قدردانی کرد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات