امروز شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

تولید فولاد ایران برای نخستین بار در دوره کرونا کاهشی شد و حفظ جایگاه دهم علی رغم کاهش

کد خبر: 3008
زمان انتشار: ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲ قبل از ظهر -
286 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  تولید فولاد ایران برای نخستین بار در دوره کرونا در ماه سپتامبر با کاهش ۵۱ درصدی مواجه شد و به ۱.۳ میلیون تن رسید، اما جایگاه خود به عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان را از دست نداد.

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با کاهش ۵۱.۴ درصدی به ۱.۳ میلیون تن رسیده است.

همچنین بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی به ۱۹.۳ میلیون تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ کاهش ۸.۶ درصدی را نشان می دهد.

تولید فولاد ایران

* ایران همچنان در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان

بر اساس این گزارش، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون و علی رغم این کاهش ۵۱ درصدی همین جایگاه را حفظ کرده است.

چین با تولید ۷۳.۸ میلیون تن، هند با ۹.۵ میلیون تن و ژاپن با ۸.۱ میلیون تن در رتبه های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند.

البته تولید چین نسبت به سپتامبر سال گذشته ۲۱.۲ درصد کاهش یافته است.

پس از این کشورها، آمریکا با تولید ۷.۳ میلیون تن، روسیه با ۵.۹ میلیون تن، کره جنوبی با ۵.۵ میلیون تن، آلمان با ۳.۳ میلیون تن، ترکیه با ۳.۳ میلیون تن، برزیل با ۳.۱ میلیون تن و ایران با ۱.۳میلیون تن، جایگاه های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.

با شروع همه گیری ویروس کرونا در جهان از دسامبر سال ۲۰۱۹، صنایع، کارخانه ها و تقریبا تمامی کشورها در تعطیلی فرو رفتند و خسارات اقتصادی بی شماری در جهان به بار آورد، اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وضعیت برخی از کشورها در حال بازیابی نسبی خود هستند.

البته ایران در تمامی این مدت به استثنای شهریور ماه روند افزایشی خوبی داشت؛ البته گفته می شود احتمال دارد این کاهش تولید به علت قطعی برق کارخانه های تولید فولاد در شرایط کمبود برق در کشور باشد.

* همچنان ۵۹ درصد تولید فولاد منطقه در دست ایران

همچنین تولید فولاد در غرب آسیا تحت تاثیر کاهش بیش از ۵۱ درصدی تولید فولاد ایران، در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵.۷ درصد کاهش یافته و به ۲.۲ میلیون تن رسیده است.

و با توجه به تولید ۱.۳ میلیون تنی ایران در این ماه، ۵۹ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران است.

بر اساس این گزارش، تولیدی فولاد ژاپن نسبت به ماه سپتامبر سال گذشته میلادی ۲۵.۶ درصد افزایش یافته است و بیشترین افزایش در میان در ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در این ماه را به خود اختصاص داده است.

پس از آن تولید فولاد آمریکا و برزیل نسبت به ماه سپتامبر سال گذشته میلادی به ترتیب ۲۲ و ۱۵.۳ درصد افزایش یافته و در جایگاه دوم و سوم افزایش تولید قرار گرفتند.

در این ماه، به جز ایران، کره جنوبی، روسیه و چین نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ کاهش تولید داشتند.

از زمان شیوع کرونا در جهان، علی رغم اینکه در دوره ای رشد تولید سایر کشورها منفی شد، رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی ماند.

ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) با ثبت رشد ۱۱.۵ درصدی تولید، بیشترین رشد را نسبت به فوریه ۲۰۲۰ در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داد.

همچنین در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸) نیز بیشترین افزایش تولید را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به خود اختصاص داده بود.

اما روند مثبت به ناگهان در ماه سپتامبر کاهشی شده است.

* کاهش تولید فولاد در جهان نسبت به سال گذشته

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸.۹ درصد کاهش یافته است و به ۱۴۴.۴ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد جهان

تولید فولاد در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر با افزایش ۱۵.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۲.۷ میلیون تن رسیده است اما این رقم در ماه پیش از آن یعنی جولای ۱۱.۶ میلیون تن بود.

کشورهای آسیا و اقیانوسیه در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ یعنی شهریور ماه امسال ۱۰۱.۹ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۱۴.۶ درصد کمتر شده است.

تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۹.۲ درصد افزایش یافته و به ۹.۸ میلیون تن رسیده است.

همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک المنافع در این بازه زمانی با یک درصد کاهش به ۸.۲ میلیون تن رسیده است.

کشورهای آمریکای جنوبی نیز با ۱۷ درصد بیشتر تولید فولاد در ماه سپتامبر، ۳.۹ میلیون تن تولید داشته اند.

 

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات