امروز یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

توقف یک خط تولید تیرآهن در گروه ملی فولاد برای کاهش مصرف برق

کد خبر: 965
زمان انتشار: ۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۲ قبل از ظهر -
164 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: معاون فنی و بهره برداری گروه ملی صنعتی فولاد ایران با اشاره به تلاش برای کاهش مصرف برق گفت: در حال حاضر با اورهال کردن یک بخش، ۱۰ مگاوات کاهش مصرف داشته ایم. یک خط تولید تیرآهن نیز خاموش شده که در پی آن نیز ۵ مگاوات کاهش مصرف داشته ایم.
شهرام خطیبی در جلسه اضطراری بررسی وضعیت شبکه برق که امروز (۵ خردادماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: همه به مشکلات و سختی امرار معاش این مجموعه آگاه هستند. در دو سال اخیر، گروه ملی فولاد ایران با ۳۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت است و نتوانسته دخل و خرج خود را دربیاورد.

وی افزود: با حمایت های بانک ملی، سرمایه در گردشی داریم تا کارخانجات این مجموعه فعال باشند و نخوابند.

معاون فنی و بهره برداری گروه ملی صنعتی فولاد ایران گفت: با توجه به اتفاقاتی که در بورس در خصوص تامین شمش برای گروه ملی ایران رخ داده است، خرید شمش از فولاد خوزستان سخت شده است و حاشیه سود کمی نیز روی میلگرد دارد. اختلاف قیمت میلگرد و شمش ۳ تا ۴ درصد است در صورتی که پرتی کارخانه ۵.۵ درصد است.

وی افزود: وضعیت گروه ملی فولاد ایران در آمار و ارقام، منفی و کاملا زیان ده است یعنی آخر ماه هیچ سودی ته کاسه نمی ماند تا یک طرح توسعه یا به روز رسانی انجام شود.

خطیبی گفت: بنابراین تنها راه برای گروه ملی ایران این است که از پلنت فولادسازی خود استفاده و خودش شمش تولید کند تا در تولید محصول آن ۳ تا ۴ درصد هزینه ها را پوشش دهد.

وی افزود: فولادسازی با مصرف روزانه حدود ۴۵ تا ۵۰ مگاوات، پر مصرف ترین بخش گروه ملی فولاد ایران است؛ تمام نوردهای این مجموعه، حدود ۲۵ مگاوات برق مصرف می کنند.

معاون فنی و بهره برداری گروه ملی صنعتی فولاد ایران بیان کرد: در حال حاضر با اورهال کردن یک بخش، ۱۰ مگاوات کاهش مصرف داشته ایم. یک خط تولید تیرآهن نیز خاموش شده که در پی آن نیز ۵ مگاوات کاهش مصرف داشته ایم. در بخش هایی نیز شیفت ها را شب کار کرده ایم تا بار شبکه برق کاهش یابد.

خطیبی گفت: با توجه به بنیه ضعیف مالی گروه ملی فولاد ایران، امیدواریم این مجموعه در اولویت برق داشتن قرار بگیرد. ما ردیف بودجه یا پولی نداریم و باید در خاموشی ها به گروه ملی ایران که دست به عصا است، کمک شود.

معاون فنی و بهره برداری گروه ملی صنعتی فولاد ایران بیان کرد: روز گذشته حین تولید، دوستان اخطار دادند اما در آن زمان امکان متوقف کردن تولید نبود. زمانی که در حال تولید هستیم نمی توانیم در مدت ۵ دقیقه شات دان کنیم بنابراین قطع ناگهانی برق، حدود یک میلیارد تومان خسارت وارد می کند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات