امروز شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

توسعه فولاد سبز عامل تحول در زنجیره تامین آهن وفولاد

کد خبر: 2388
زمان انتشار: ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۳ قبل از ظهر -
111 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  موسسه تحقیقاتی فیچ سولوشنز اعلام کرد: توسعه فولاد سبز زنجیره تامین آهن و فولاد را متحول می کند.
به نقل از وب سایت mining weekly یکی از پژوهشگران موسسه تحقیقاتی فیچ سولوشنز گفت: ما بر این باوریم که توسعه فولاد کم کربن دردهه های آینده منجر به تغییراتی در زنجیره تامین آهن و فولاد خواهد شد.

اولین تغییر این است که می تواند تحولی در بازار فولاد کشورهای توسعه یافته ایجاد کند. زیرا با وجود تقاضای بالای تولیدکنندگان صنایع پایین دستی برای فولاد سبزو نیز قوانین سخت گیرانه در خصوص کربن زدایی تغییراتی در روندهای تجارت سنگ آهن خالص ایجاد می شود.

دومین تاثیر برزنجیره تامین این است که افزایش تولید فولاد سبز به مواد اولیه با کیفیت بالاتر از جمله آهن اسفنجی تولیدشده با هیدروژن سبز نیاز دارد.این فرصتی برای شرکت های بزرگ سنگ آهن که دسترسی به هیدروژن سبز دارند به شمار می رود چرا که هیدروژن سبز با قیمت تمام شده پایین تر به افزایش بهره وری و تولید آهن سبز کمک می کند.این به معنی بازسازی بخشی از فرآیند تولید فولاد است.

پذیرش هیدروژن سبز در تولید فولاد می تواند تقاضای زغال سنگ را طی دهه های آینده بسیار تحت تاثیر قرار دهد. پذیرش و استفاده از هیدروژن سبز در بخش معدن احتمالا در کشورهایی که بخش معدن بزرگترو نیز شرکت های معدنی بزرگ درآنجا حضور دارند روی خواهد داد.

کشورهای استرالیا، کانادا و برزیل در انتظار سود بازارفولاد سبز هستند. فولاد سبز یکی از اولویت های اغلب فولادسازان بازارهای توسعه یافته به ویژه در اروپا به شمار می رود.

این پژوهشگر افزود:ما معتقدیم که پذریرش هیدروژن سبز در بخش معدن فرصت های بیشتری را در چین،ایالات متحده آمریکا،استرالیا، کانادا و تا حدودی در شیلی، روسیه و لهستان در پی خواهد داشت.

همچنین بازارهای معدنی بسیاری وجود دارد که از نظر شاخص مناسب برای تولید هیدروژن سبز مشکل دارند که نشان می دهد پذیرش احتمالی هیدروژن سبز در بخش معدن با چالش های زیادی از جمله دسترسی کمتربه ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر، ظرفیت های کمتر تولید هیدروژن سبز، پایین بودن کارشناسان در این حوزه و.. مواجه خواهد شد. این کشور ها شامل آفریقای جنوبی، پرو، ترکیه،اندونزی،هند و برزیل هستند.

البته این به معنی عدم پذیرش هیدورژن سبز در بخش معدن این کشورها نیست بلکه نشان دهنده چالش های پیش روی آنها در این حوزه است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات