امروز یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲

تعرفه واردات ورق فولادی صفر شد

کد خبر: 3040
زمان انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸ قبل از ظهر -
119 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت از بررسی موضوعات دیر رسیدن کالا به خرده فروشان، دخالت نکردن تولید کنندگان در بحث توزیع، موضوع صادرات و پایین آوردن قیمت تمام شده، در جلسه اخیر این وزارتخانه با تولیدکنندگان و توزیع کنندگان خبر داد و گفت که برای اولین بار تعرفه واردات ورق های فولادی به کشور صفر شده و کسری ورق فولادی در صنعت لوازم خانگی برطرف شده است.

کیوان گردان، مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در یک برنامه تلویزیونی درباره جزئیات جلسه امروز تولیدکنندگان لوازم خانگی با مخبر معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: در بازدیدی که چند روز پیش آقای مخبر از بازار لوازم خانگی امین حضور داشتند مشکلاتی از سوی کسبه و جوانان این صنف مطرح شده بود که در جلسه امروز نیز این مسائل طرح و پیگیری شد. دیر رسیدن کالا به خرده فروشان، دخالت نکردن تولید کنندگان در بحث توزیع، موضوع صادرات و پایین آوردن قیمت تمام شده، مهمترین موضوعاتی بود که در این جلسه به آن پرداخته شد.

وی درباره وضعیت تامین ورق فولادی و مواد پتروشیمی در این صنعت نیز گفت: بیشترین ورق فولادی مورد نیاز صنعت لوازم خانگی، ورق فولادی سرد است که در این زمینه برای اولین بار عرضه اختصاصی این نوع ورق به صنعت خودروسازی و لوازم خانگی صورت گرفته و به این ترتیب رقابت قیمتی برای ورق های فولادی نیز از بین رفته است. در مورد تأمین مواد پتروشیمی به ویژه ای بی اس نیز بر اساس تیراژ تولید کارخانه ها تامین می شود که هر سه ماه یکبار سهمیه واحدها به پتروشیمی ها اعلام می شود.

همچنین به گفته مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت برای اولین بار تعرفه واردات ورق های فولادی به کشور صفر شده و کسری ورق فولادی در صنعت لوازم خانگی برطرف شده است.

گردان در ادامه وعده داد که از آخر امسال که ظرفیت های جدید تولید لوازم خانگی در کشور فعال می شوند، کیفیت این محصولات نیز بهتر شوند.

وی با تاکید بر اینکه رشد کیفیت لازمه صادرات است، تصریح کرد: در حال حاضر حجم واردات لوازم خانگی کشورهای همسایه ایران به ۳۷ میلیارد دلار می رسد که طبق برنامه ریزی انجام شده امیدواریم طی پنج سال بتوانیم سهم خود را به یک میلیارد دلار از این رقم برسانیم. صادرات لوازم خانگی سال گذشته ۱۵۰ میلیون دلار بوده و این رقم برای امسال ۲۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده است.

مشکلات تامین ورق و پتروشیمی همچنان پابرجا

در ادامه این برنامه محمدرضا دیانی، رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی اظهار کرد: بحث تولیدکنندگان این است که مواد اولیه داخلی از جمله ورق فولادی و مواد پتروشیمی را با بالاترین نرخ های جهانی با نرخ ارز روز و نرخ رقابتی در بورس تامین می کنند. البته همه این مواد هم به تولیدکنندگان نمی رسد و بخشی را باید در نهایت از دلالان و به نرخ آزاد تهیه کنند. این موضوعات در جلسه مطرح و پیشنهاد شد قیمت مواد اولیه در زنجیره کنترل شود. همچنین درخواست کردیم که دولت این اطمینان خاطر را به تولیدکنندگان لوازم خانگی بدهد که با برنامه ای بلندمدت از سرمایه گذاری در این صنعت حمایت خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برخی کالاهای عرضه شده در کشور به اروپا نیز صادر می شوند، گفت: مهمترین دغدغه تولیدکنندگان این است که با توجه به سرمایه گذاری بالایی که انجام شده، ناگهان تحت فشار مافیای واردات سیاست دولت تغییر نکند و راه را دوباره برای شرکت هایی که خودشان از ایران رفتند، باز کند. مسلما یک شبه هیچ تولید کننده ای نمی تواند مانند شرکت های میلیارد دلاری قابل رقابت با جهان شود و این موضوع نیاز به بستر دارد. البته در جلسه امروز، تولیدکنندگان قول دادند، خدمات پس از فروش خود را بهبود دهند و افزایش قیمت نداشته باشند.

دیانی با بیان اینکه در حال حاضر ۱.۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی در بازار وجود دارد که هنوز به فروش نرسیده است، در مورد افزایش قیمت لوازم خانگی نیز گفت: ۵ یا ۱۰ شرکت از ۱۰۰ شرکت تولیدکننده لوازم خانگی در کشور، قیمت تولیداتشان را افزایش دادند که سهم عمده ای در بازار ندارند. البته ما از مردم می خواهیم به کالای ایرانی اطمینان کنند و برخی تولیدکنندگان نیز حالا این تعهد را دادند که تا یک ماه پس از خرید کالا امکان مرجوع شدن آن وجود داشته باشد

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات