امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

تطبیق با اکوسیستم های جدید دنیا در دستور کار شرکت فولاد مبارکه است

کد خبر: 1518
زمان انتشار: ۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۸ قبل از ظهر -
155 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد:معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه گفت: مطابقت با اکوسیستم های جدید دنیا در دستور کار شرکت فولاد مبارکه است چرا که برای حضور در دنیای امروز چاره ای جز به روزرسانی با این تغییرات نیست و تحول دیجیتال یک باید است.
شامگاه دوشنبه، ۱۴ تیرماه، اولین آزمایشگاه صنعت ۴.۰ در کشور در قالب تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی اصفهان و شرکت ایریسا، با حمایت ویژه شرکت فولاد مبارکه افتتاح شد. در آیین امضای تفاهم نامه راه اندازی و تجهیز نخستین آزمایشگاه صنعت ۴.۰ در کشور، سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی شرکت فولادمبارکه، سید مهدی ابطحی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، رسول سرائیان، مدیرعامل شرکت ایریسا، احمدرضا تابش، رئیس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی و جمعی از اساتید و مدیران شرکت ایریسا و شرکت فولاد مبارکه حضور داشتند.

مطابقت با اکوسیستم های جدید دنیا

در این مراسم، سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی شرکت فولادمبارکه، با اشاره به آینده شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: از مدتی پیش، موضوع مطالعه و مطابقت با اکوسیستم های جدید دنیا در دستور کار شرکت فولاد مبارکه قرار گرفت و در راستای ایجاد تصویر آینده فولاد مبارکه و حضور در کلیه عرصه های تعریف و این ماموریت به مجموعه تکنولوژی این شرکت واگذار شد.

وی با بیان اینکه تغییرات شگرفی در تمامی حوزه های صنعتی و علمی دنیا در حال اتفاق است، گفت: برای حضور در دنیای امروز چاره ای جز به روزرسانی با این تغییرات نیست چراکه تنها راه بقا در جهان کنونی همانا شناخت و درک این تغییرات است.

آینده پژوهی روی میز مدیریت کلان شرکت فولاد مبارکه

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: با مرور تاریخی در عالم صنعت به شرکت های بزرگ برمی خوریم که امروز اثری از آنها باقی نیست که بر اهمیت آینده پژوهی تاکید دارد و اینکه باید چه مسیری را درپیش گرفت مهمترین مساله ای است که بر روی میز رهبران یک سازمان قرار دارد.

وی با اشاره به مطالعه بر روی اکوسیستم های تعریف شده بر مبنای دانش گفت: یافته های مطالعاتی ما را به ۴ رهیافت رسانید که آینده شرکت فولادمبارکه بر مبنای این ۴ محور تنظیم شده است. اولین محور توسعه فرایندها بود؛ فرآیندهایی که به تولید محصولی به نام فولاد منجر می شود و بر اساس تکنولوژی های موجود در عرصه فولاد ایجاد و به کار گرفته می شود.

نقوی محور دوم آینده پژوهی در شرکت فولاد مبارکه را اینگونه توضیح داد: محور دوم توسعه محصولات یک شرکت است. از آنجایی که چرخه معرفی محصولات به بازار در صنعت فولاد طولانی تر از سایر صنایع است و فرایند اجرا و دستیابی به محصول دشوار و هزینه بر است؛ بایستی این محور هم به درستی در بررسی ها مد نظر قرار می گرفت.

وی از «طرح تحول دیجیتال» به عنوان سومین موضوع الزام آور و مهم یاد کرد و گفت: محور سوم حرکت به سوی دیجیتالی شدن است که در این مطالعه به آن رسیدیم. اما چهارمین حوزه که در ایران به آن توجه نشده است و به نظر می رسد شرکت فولاد مبارکه به عنوان نخستین واحد صنعتی آن را سیاست گذاری کرده است، موضوع «اقتصاد چرخشی» (secular economy) است که می تواند تضمین کننده بقا سازمان در درازمدت باشد.

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه از تمام ظرفیت ها گروه فولادمبارکه در راستای تحقق ۴ هدف سیاست گذاری شده بهره مند شده ایم، تصریح کرد: پیش بینی آینده باعث می شود تا در بازار جهانی با تثبیت جایگاه، از رقبا پیش بیفتیم.

همکاری با پژوهشکده فولاد به منظور  توسعه محصولات شرکت فولاد مبارکه

نقوی با اشاره به ماموریت های «پژوهشکده فولاد دانشگاه صنعتی» در جهت توسعه محصولات برای گروه فولاد مبارکه و صنعت فولاد ایران، گفت: مفتخریم در سال گذشته دو اقدام مهم و استراتژیک در این پژوهشکده عملیاتی شد؛ یکی تولید «پروتزهای انسانی» بود که در صنعت پزشکی کشور مورد استفاده قرار می گیرد و کشور را در این زمینه از واردات بی نیاز کرد. دومین اقدام این پژوهشکده، تاسیس «شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری های شرکت فولادمبارکه» با هدف ایجاد یک مرکز (COE) بود تا بتوان با سرمایه گذاری، شرکت فولادمبارکه را در دو حوزه «توسعه فرایند» و «اقتصاد چرخشی» توسعه دهیم و با بهره گیری از ظرفیت ملی این موضوعات را به عنوان ماموریت پیش ببریم.

طرح تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه الزام آور و یک «باید» است

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه استفاده از «طرح تحول دیجیتال» توسط تصمیم گیران مملکت نشان می دهد که سیاست گذاری شرکت فولاد مبارکه در این مسیر موفق خواهد بود، گفت: طرح تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه الزام آور و یک «باید» است و این «باید» با شرط بقا توجیه شده است؛ چراکه در آینده نزدیک شرکت هایی که اسب تراوا را برعکس هل دهند؛ محکوم به فنا و شکست هستند.

وی افزود: طرح تحول دیجیتال در شرکت فولاد مبارکه با شعار «شرکت فولاد مبارکه هوشمند از سنگ تا رنگ» تعریف شد چراکه از سنگ آهن وارد شده به این شرکت تا محصول رنگی در این مسیر گام بر می دارد.

بال دوم تحقق طرح تحول دیجیتال تعامل سازنده با دانشگاه ها است

نقوی با اشاره به اینکه گروه فولاد مبارکه یک بال تحقق طرح تحول دیجیتال است، گفت: بلاشک بال دوم این طرح، دانشگاه ها هستند و با تعریف ماموریت ها و برنامه هایی در تعامل سازنده با دانشگاه ها برآمدیم که می توان به «مرکز تحول دیجیتال صنعت فولاد» با بهره گیری از دانش استارتاپ ها و همراهی دانشگاه تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پردیس دانشگاه تهران کلنگ زنی شد.

وی کلنگ زنی «مرکز تحول دیجیتال صنعت فولاد» را سرآغاز طرح تحول دیجیتال برشمرد و افزود: در موضوعات مربوط به آینده صنعت، با نگاه ملی و تلمیحی به توان استان اصفهان اقدام می کنیم که راه اندازی نخستین آزمایشگاه صنعت ۴ در دانشگاه صنعتی اصفهان با همین هدف دنبال شده است.

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه به دوره پرورش رهبران طرح تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه با همراهی دانشگاه اصفهان هم گریزی زد و گفت: این طرح به عنوان موردی عملیاتی برای دوره های جدید کاربردی آغاز شد و خوشبختانه ترم دوم این دوره در حال برگزاری است و اگر امروز تمام مدیران شرکت فولاد مبارکه با ترمینولوژی «طرح تحول دیجیتال» آشنا هستند و به کار می برند ماحصل تلاش شرکت ایریسا و مدیریت شرکت فولاد مبارکه است.

وی به سومین برنامه در راستای تحقق طرح تحول دیجیتال اشاره کرد و افزود: بهترین فضایی که به لحاظ فنی می تواند در خدمت احداث نخستین آزمایشگاه صنعت ۴.۰ در کشور قرار بگیرد، دانشگاه صنعتی اصفهان است چراکه همواره همکاری این دانشگاه با مجموعه گروه فولاد مبارکه می تواند به تربیت متخصصان در فضای آینده منجر شود و این محققان می توانند در آینده نزدیک طرح تحول دیجیتال در کشور را جاری سازند.

نقوی با اشاره به مطالعات موردی از دانشگاه های آلمان، فرانسه و پلی تکنیک میلان، انتخاب دانشگاه صنعتی را شایسته دانست و توضیح داد: ایجاد آزمایشگاه صنعت ۴.۰ به عنوان یکی از بایدهای دیگر است و برای طرح تحول دیجیتال اجتناب ناپذیر خواهد بود چراکه معتقدیم موضوع پژوهش و ایجاد خبرگی در نسل جدید بایستی دردانشگاه اتفاق بیفتد و شرکت فولاد مبارکه هم حامی این بخش باشد تا از نتایج آن در کشور بهره مند شویم.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات