امروز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲

برادر رئیس جمهور افغانستان چگونه برنده قراردادهای استخراج معادن شد؟

کد خبر: 695
زمان انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰ قبل از ظهر -
230 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: یک مرکز تحقیقاتی بررسی کرد که چگونه رئیس جمهور افغانستان برادرش را در اخذ قراردادهای سودمند استخراج معدن با یک شرکت خارجی کمک کرد.

کوه ها و دره های افغانستان دستکم به ارزش یک تریلیون دلار مواد معدنی را در خود جای داده است که اولین بار در دهه ۷۰ میلادی توسط زمین شناسان شوروی نقشه برداری شد. تفنگداران محلی و قدرت های خارجی از آن زمان این ذخایر را غارت کرده اند.

طالبان و سایر گروه های مسلح برای کنترل معادن افغانستان با یکدیگر و با حکومت مرکزی جنگیده اند و از معادن برای تامین مالی خود استفاده می کنند. حتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به طلا، لیتیوم، اورانیوم و سایر ثروت های معدنی افغانستان چشم دوخته بود.

در سال ۲۰۱۷ ترامپ توسط اشرف غنی متقاعد شد که نیروهای آمریکایی را در این کشور نگهدارد. اشرف غنی با وعده سپردن قراردادهای استخراج معادن به شرکت های آمریکایی او را وسوسه کرده بود.

نیروهای آمریکایی هنوز ـ یا دستکم تا ماه سپتامبر ـ در افغانستان هستند و اشرف غنی به وعده خود عمل کرد. اواخر سال ۲۰۱۹ شرکت «اس او اس اینترنشنال» یا به اختصار «اس او اس آی» که در ویرجینیا مستقر ست و با دستگاه نظامی و اطلاعاتی آمریکا پیوندهایی دارد، دسترسی انحصاری به معادن مختلف در سراسر افغانستان یافت و به عنوان بخشی از معامله، یک چیزی هم به خانواده ی اشرف غنی رسید.

رئیس جمهور افغانستان به شرکت تابع «اس او اس آی» با نام «سوترن دولوپمنت» معروف به «اس او دوکو» حق خرید سنگ معدن استخراج شده را داد. تحقیقات پروژه جرایم سازمان یافته و فساد نشان می دهد که حشمت غنی برادر رئیس جمهور افغانستان، سهم قابل ملاحظه ای در شرکت «سوترن دولوپمنت» دارد که دفترش در افغانستان یک کارخانه فرآوری مواد معدنی را در حومه کابل اداره می کند.

این امتیازدهی اکنون هم برای رهبر افغانستان و هم برای حکومت ایالات متحده دردسر است.

به گزارش «اطلاعات روز» یک پرونده دولتی مربوط به سال ۲۰۰۵ نشان می دهد که حشمت غنی مالک اصلی شرکت «سوترن دولوپمنت» است. دقیقا معلوم نیست که این شرکت چگونه برای اولین بار با خانواده اشرف غنی ارتباط برقرار کرده است، اما «سلطان غنی»، پسر «حشمت غنی» در رزومه خود از یک دوره کوتاه کارآموزی در این شرکت در سال ۲۰۱۳ یاد کرده است.

درحال حاضر سلطان غنی «غنی گروپ» را اداره می کند. غنی گروپ یک مجتمع از شرکت های خصوصی این خانواده است که در کار معادن و قراردادهای نظامی سهم دارد.

افشای فساد تازه مالی در افغانستان؛ ۸ میلیون دلار هزینه برای هر کیلومتر جادهوزیر دارایی افغانستان: کشورهای غربی به تعهدات مالی در افغانستان عمل نکرده اند

گزارش می افزاید که خریداری کرومیت از معادن محلی بدون مجوز در افغانستان هنوز غیرقانونی است، اما رئیس جمهورشدن غنی فرصت جدیدی را در این باره ایجاد کرد. درحالیکه کارگروه ثبات و عملیات های تجاری آمریکایی و پسر خودش بارها بر قانونی شدن استخراج دستی معادن اصرار داشتند، اشرف غنی با جابجاکردن صلاحیت ها، انجام فعالیت های غیرقانونی را در خصوص استخراج معدن امکان پذیر ساخته است.

تا سال ۲۰۱۹ وزارت معادن افغانستان پیشنهادات و مجوزهای استخراج معادن را بررسی می کرد اما اکنون تمام این اسناد مستقیم توسط رئیس جمهور، کابینه وی یا شورای عالی اقتصادی تأیید می شود که تحت ریاست خود رئیس جمهور است.

یک کارمند ارشد در وزارت معادن با تجربه فراوان از روند کار در این وزارت که به دلیل مصونیت خواست نامش فاش نشود، گفت که «این وزارت خانه فقط یک نقش مجازی دارد. هیچ کاری بدون چراغ سبز رییس جمهور انجام نمی شود».

«جودی ویتوری» عضو «بنیاد کارنگی» و مشاور سابق مبارزه با فساد سازمان ناتو در افغانستان می گوید که اشرف غنی از کنترل قراردادهای سودآور استخراج معادن برای ماندن در قدرت از طریق «ایجاد توزان میان نیروهای مختلف به کمک ساخت و پاخت های سیاسی» استفاده می کند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات