امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

افزایش قیمت آهن و فولاد با وجود رکود فصلی/ عرضه فولاد در بورس را قبول نداریم

کد خبر: 2983
زمان انتشار: ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰ قبل از ظهر -
200 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران اظهار داشت: معمولا در پاییز و زمستان در بازار رکود ایجاد می شود ولی قیمت ها به علت شرایط موجود که مشخص نیست با چه مکانیزمی تعیین تکلیف می شود، در روزهای اخیر افزایش قیمت جزئی داشته است.

حمیدرضا رستگار در گفت وگویی در مورد آخرین وضعیت بازار آهن و فولاد اظهار کرد: در این فصل از سال نیاز واقعی بازار آهن و فولاد تامین شده است و بعد از این به علت سرمای هوا معمولا با کاهش مصرف آهن و فولاد مواجه می شویم. بنابراین در پاییز و زمستان رکودی در بازار ایجاد می شود.

وی افزود: قیمت ها هم به علت شرایط موجود که مشخص نیست قیمت با چه مکانیزمی تعیین تکلیف می شود، در روزهای اخیر افزایش قیمت جزئی داشته است.

وی افزود: به نظر می رسد افزایش قیمت جزئی آهن و فولاد در اثر نوسانات نرخ ارز یا دیگر عوامل باشد، وگرنه مصرف در بازار افزایش پیدا نکرده است تا به خاطر افزایش تقاضا و کمبود کالا با افزایش قیمت مواجه شده باشیم. نوسانات قیمتی در این بازار حدود هر کیلوگرم ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان بوده است.

رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در ادامه تصریح کرد: تا زمانی که برنامه روشنی برای موضوعات اقتصادی تعریف نکرده و به خوبی به آن عمل نکنیم، به نتیجه نمی رسیم. دولت قبل در ماه های پایانی بازار را رها کرده بود، دولت جدید برای نظم بخشی به بازار تلاش می کند اما اگر روش ها همان روش های قدیمی باشد به نتیجه نمی رسد. همه ضوابط قانونی رعایت شود و بر مبنای قانون پیش برود چون اگر شکل دستوری به خود بگیرد ما با همان مشکلات قبلی مواجه خواهیم بود.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون تاثیر طرح مجلس پیرامون عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا بر بازار این اقلام گفت: برای قضاوت در مورد طرح ساماندهی بازار فولاد و انتقال همه زنجیره به بورس کالا باید عملکرد بورس را بررسی کنیم. به عنوان نماینده چندهزار واحد صنفی می گویم که ما در اتحادیه آهن و فولاد اساسا بورس را برای عرضه این کالا قبول نداریم.

این فعال صنفی تصریح کرد: در فضای فعلی عرضه فولاد در بورس وضعیت را بهتر نخواهد کرد و اشکالات ادامه پیدا می کند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات