امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

ازسر گیری صادرات فولاد ایران به افغانستان تا چند هفته دیگر

کد خبر: 2506
زمان انتشار: ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۱ قبل از ظهر -
380 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  منابع آگاه در گفتگو با آژانس رتبه بندی «اس اندپی گلوبال پلاتس» اعلام کردند که صادرات فولاد ایران به افغانستان در بحبوحه آشفتگی های سیاسی فعلی در این کشور متوقف شده است و احتمالاً تا چند هفته دیگر از سر گرفته می شود.
ایران بزرگترین تأمین کننده فولاد افغانستان است که معمولاً سالانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تن به این کشور صادر می کند که این رقم حدود ۲۵ درصد از کل واردات فولاد افغانستان را تشکیل می دهد.

صادرات ایران عمدتاً میلگرد های فولادی ساختمانی است که توسط شرکت فولاد اصفهان (ESCO) و شرکت فولاد خراسان، که نزدیک استان هرات در غرب افغانستان است، تولید می شود. اوایل سال جاری میلادی شرکت فولاد اصفهان توافقنامه ای را با افغانستان برای تامین ریل های فولادی امضا کرد.

بر اساس این گزارش، سقوط شهر هرات به دست طالبان در تاریخ ۱۲ اوت در حمله این گروه برای تصرف این کشور از دولت اشرف غنی، ضربه ای به فولادسازان ایرانی محسوب می شود.

فولادسازان ترکیه، پاکستان، چین و کشور های مستقل مشترک المنافع نیز افغانستان را تامین می کنند. این کشور همچنین دارای تولیدات داخلی شمش و میلگرد ساخته شده از قراضه است.

صادرات فولاد ایران به افغانستان از چند هفته قبل کاهش یافت و در نهایت متوقف شد، اما منابع آگاه پیش بینی می کنند که این تجارت به دلیل اهمیت بازار فولاد و نزدیکی برخی از کارخانه های فولادسازی ایران به افغانستان، که باعث می شود ایران به یک تامین کننده اصلی تبدیل شود، ظرف چند هفته از سر گرفته شود.

یک تاجر مستقر در تهران در تاریخ ۱ سپتامبر به پلاتس گفت: صادرات به افغانستان، که یک بازار هدف مهم برای کارخانه های میلگرد بود، حدود یک ماه پیش متوقف شده است و در حال حاضر تجارت فولاد با این کشور انجام نمی شود.

وی افزود که صادرات سوخت ایران به افغانستان آغاز شده، اما فولاد در حال حاضر اولویت اصلی این کشور نیست.

این در حالی است که صادرات فولاد ایران به دیگر کشور ها طی چهار ماه نخست سال جاری ۱۰۱ درصد افزایش داشته است.

علیرغم توقف صادرات به افغانستان و کاهش تولید فولاد در ایران در هفته های اخیر به دلیل کمبود آب که باعث عدم تأمین برق کارخانه ها شد، صادرات فولاد ایران همچنان در حال رشد است.

آمار های سازمان ایمیدرو نشان می دهد که تولیدکنندگان اصلی فولاد ایران، به استثنای کارخانه های کوچک بخش خصوصی، ۲.۸۵ میلیون تن فولاد پرداخته و نیمه پرداخته را در چار ماه نخست سال جاری (۲۱ مارس تا ۲۲ ژوئیه) صادر کرده اند.

این رقم افزایش ۱۰۱ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد. به گفته ایمیدرو، تنها در ماه گذشته ۷۷۴ هزار تن صادرات وجود داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۲ درصد افزایش نشان می دهد.

بزرگترین تولید کننده فولاد کشور یعنی شرکت فولاد مبارکه صادرات خود را به ۴۳۶ هزار تن در این دوره چهار ماهه رساند که ۲۴۱ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است. تنها در ماه گذشته، صادرات این شرکت بالغ بر ۱۶۹۰۰۰ تن بوده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات