امروز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲

اختلاف قیمت‌ها ناشی از سیاست اشتباه بانک مرکزی است

کد خبر: 1294
زمان انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵ قبل از ظهر -
155 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با اشاره به اینکه اختلاف قیمت شمش داخلی و صادراتی ناشی از سیاست اشتباه بانک مرکزی است، گفت: تنها راه ثبات، نزدیک شدن نرخ دلار نیما و آزاد است.
امیر صباغ در رابطه با بالاتر رفتن قیمت شمش در بازار داخلی نسبت به قیمت‌های صادراتی گفت: دلیل اصلی اختلاف قیمتی که بین شمش در بازار داخل و قیمت‌های جهانی به دلیل محاسبه قیمت‌ها بر اساس قیمت‌های مختلفی است که دلار دارد و این در حالی است که قیمت‌های دلار نیما، دلار سنا و دلار در بازار آزاد اختلاف زیادی با هم دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از تولیدکنندگان هم در حال حاضر، با وجود بالا رفتن قیمت‌ها در بورس کالا تنها در بورس کالا نمی‌فروشند و محصولات را در بازار آزاد هم عرضه می‌کنند. من فکر می‌کنم که این تفاوت قیمت، موقتی است و پس از اینکه قیمت حواله و بازار به هم نزدیک شوند، این چالش برطرف می‌شود.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با اشاره به اینکه چندین روش بازگشت ارز برای صادرکنندگان وجود دارد، تأکید کرد: یکی از این روش‌های بازگشت ارز سامانه نیما است. همه شرکت‌ها برای بازگشت ارز خود می‌توانند از روش‌های مختلف استفاده کنند و علاوه بر عرضه در سامانه نیما می‌توانند کالا یا ارز خود را تهاتر کنند و روش دیگر این است که می‌توانند به سایر واردکنندگان بفروشند و یا حتی آن را سپرده ارزی کنند.

صباغ افزود: انتخاب بازگشت ارز صادرکنندگان در اختیار شرکت است و طبیعتاً وقتی قیمت نیما پایین‌تر از قیمت اسکناس دلار در بازار آزاد است، معمولا برخی از شرکت‌ها به آوردن اسکناس روی می‌آورند و با این حرکت سود بیشتری کسب خواهند کرد چون نرخ دلاری که به ریال تبدیل می‌کنند، بالاتر است.

وی با تأکید بر اینکه نرخ‌های دلار متفاوتی می‌تواند برای محاسبه قیمت شمش در نظر گرفته شود، گفت: کسانی که داخل ایران خرید و فروش انجام می‌دهند، دستشان بسته‌تر است و تحت فشار قرار می‌گیرند، اما این مسئله ارتباط مستقیمی با تولیدکنندگان ندارد. من فکر می‌کنم این سیاست بانک مرکزی است و از طریق اصلاح ارز می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو در پایان افزود: راه حل درست این است که بانک مرکزی به گونه‌ای سیاست‌گذاری کند که نرخ اسکناسی که از طریق واردات به دست می‌آید و وارد بانک‌ها می‌شود، با نرخ نیما به هم نزدیک شوند؛ در این صورت، بازار هم چندنرخی نخواهد شد و هم تقاضا در بورس کالا منطقی می‌شود و تقاضایی که ناشی از اختلاف نرخ دلار است به وجود نمی‌آید و بازار به ثبات می‌رسد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات