امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

اجرای نسخه پیچی دستوری ، بازار فولاد را متشنج می کند

کد خبر: 2502
زمان انتشار: ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۴ قبل از ظهر -
246 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  در پی هشدار فعالان بازار سرمایه نسبت به ادامه روند قیمت گذاری دستوری در بازار فولاد و سیمان و ایجاد بساط رانت، یک عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد معتقد است که بحث ها و نسخه پیچی هایی که برخی نمایندگان مجلس مطرح می کنند، به معنای بازگشت به قیمت گذاری دستوری است و نتیجه گریزناپذیر آن، ایجاد تشنج در بازار است.
نادر سلیمانی در گفت وگویی، ضمن اشاره به تجربه قیمت گذاری دستوری در بسیاری از کالاها طی دهه های اخیر، اظهار کرد: تعیین دستوری قیمت، نه تنها شفافیت را از بین می برد بلکه باعث بهم ریختگی بازار و رونق رانت خواری می شود. تجربه ثابت کرده است که قیمت گذاری دستوری، محکوم به شکست بوده و هست. زمانی قیمت گذاری دستوری به طریق توزیع حواله ها صورت می گرفت؛ اما در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که ظاهر رویکرد این قیمت گذاری دستوری تغییر کند و در ظاهر بورس کالا و فشار بر مکانیزم عرضه و تقاضا، واقع شود و قیمت های پایه را تحت تاثیر قرار دهد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ضمن یادآوری اینکه روند قیمت گذاری های دستوری نشان می دهد که حتی در سال هایی همچون سال ۱۳۹۷ که دستورالعمل تنظیم بازار فولاد (علیرغم همه مخالفت های انجمن تولیدکنندگان فولاد و فولادسازان) تصویب شد، بیشتر از ۵۰ روز دوام نیاورد، تصریح کرد: در همان ۵۰ روز (بازه اول مرداد ماه تا ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۷) حدود ۵۲۰۰ میلیارد تومان، رانت ایجاد شد که همان موقع معاون وزیر صمت وقت، طی نامه ای از فولادسازان خواست که مابه التفاوت قیمت را از خریداران دریافت کنند؛ اما با توجه به اینکه معاملات در بورس کالا قطعی انجام شده بود، دریافت این مابه التفاوت بسیار دشوار بود؛ لذا همچنان تعدادی پرونده مفتوح در شرکت های فولادی وجود دارد و ایجاد مشکل کرده است؛ ضمن اینکه سهامداران این شرکت ها هم از این حیث، متضرر شدند.

وی خاطرنشان کرد: نگرانی از قیمت گذاری دستوری و بازگشت دخالت دولت در قیمت ها، با توجه به صحبت های اخیر نایب رئیس مجلس، موجب شد که چند روزی شاهد ریزش بازار بورس اوراق بهادار باشیم که پیامد این موضوع این است که می بینیم روزانه از سرمایه های مردم در بورس اوراق بهادار، کم و کمتر و سهامداران متضرر می شوند. قیمت گذاری دستوری زمینه ساز توزیع رانت است و از قضا، رانت خواران هم به دنبال چنین فرصت هایی هستند تا در پوشش این دستورالعمل ها و شیوه نامه ها کار خود را انجام دهند؛ لذا بایستی بسیار هوشمندانه عمل کرد که دولت، خود مسبب توزیع رانت نباشد.

سلیمانی ضمن تاکید براینکه این نوع نگاه به قیمت گذاری، برخلاف تصور کسانی که آن را مطرح می کنند، موجب کاهش قیمت نمی شود و تنها قیمت را سرکوب می کند، گفت: زمانی که قیمت کالایی پایین تراز نرخ واقعی آن تعیین می شود، علاوه بر تولیدکننده، مصرف کننده نهایی نیز متضرر می شود و در این میان، فقط دلالان و واسطه ها که هیچ نقشی در تولید ندارند، از سود کلانی بهره مند می شوند.

این فعال صنعتی با بیان اینکه اقتصاد کشور با دخالت ها و دستورها نتوانسته است، راه جدیدی در پیش گیرد، افزود: با وجود اینکه طی چهار سال گذشته، مازاد تولید فولادر کشور داشتیم و به تبع در کالایی که مازاد تولید وجود دارد، نظام عرضه و تقاضا به راحتی تعادل جدید قیمت را به نفع مصرف کننده نهایی ایجاد می کند و مصرف کنندگان و عامه مردم هم در کنار تولیدکننده که در یک بازار شفاف و مبتنی بر عرضه و تقاضا، معامله کرده است، متفع می شوند؛ اما به سبب دخالت های متعدد دولتی در قیمت و دستورها در نظام عرضه و تقاضا که سبب برهم خوردن تعادل شده است، قیمت فولاد رشد بالایی داشته است.

وی تاکید کرد: درست است که بخشی از رشد قیمت ناشی از تورم، نرخ ارز و… بوده اما بخش عمده آن به دلیل دخالت های دولتی بوده است؛ بنابراین به نظر می رسد همانطور که وزیر صمت نیز اشاره داشته و معتقد است، رویکرد دولت بایستی از قیمت گذاری دستوری خارج شود؛ لذا به نظر نمی رسد که دولت جدید وارد قیمت گذاری دستوری شود. با استفاده از مکانیزم بورس کالا در کنار سامانه جامع تجارت، بازار فولاد به راحتی قابل تنظیم است.

راه کاهش قیمت، حمایت از تولید است

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، ضمن تاکید براینکه تنها راه برای کاهش قیمت کالا، حمایت از تولیدکننده و شفاف کردن قیمت هاست، گفت: چراکه حمایت از تولید باعث افزایش عرضه کالا و درنتیجه کاهش قیمت خواهد شد. نمی توان هزینه های تولید شامل قیمت حامل های انرژی را برای صنعت افزایش داد اما در مقابل، خواستار کاهش قیمت سیمان و فولاد شد. اما ارقام اعلامی برخی نمایندگان مجلس گویای این است که فولاد بایستی حداقل ۴۰ درصد زیر قیمت تمام شده، عرضه شود.

سلیمانی با بیان اینکه حرف زدن در خصوص کاهش قیمت ها، خوب به نظر می رسد، اما در عمل باید امکان اجرا هم داشته باشد، تصریح کرد: هر قیمت گذاری، بدون در نظر گرفتن قیمت تمام شده و هزینه های تولید، قابلیت اجرا ندارد؛ تصمیم هایی همچون تعیین قیمت دستوری، همه سرمایه گذاران را تحت تأثیر قرار می دهد و تورم شدیدی نیز به دنبال خواهد داشت.

ضربه قیمت دستوری به برنامه جهش تولید مسکن

وی افزود: هرگونه تعیین دستوری قیمت به معنای زیان تولیدکننده است. زمانی که قیمت دستوری و پایین تراز نرخ واقعی باشد، تولید تحت تأثیر آن افت کرده و بدین ترتیب، دسترسی مصرف کننده به کالا نیز محدود خواهد شد. در واقع، قیمت گذاری دستوری نتیجه عکس می دهد و به جای کاهش باعث افزایش قیمت می شود. این نوع نگاه به مقوله قیمت سیمان و فولاد، به طورقطع در اجرای برنامه دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی نیز مشکل ایجاد خواهد کرد.

این فعال صنعت فولاد،در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازوکار شفافی برای عرضه فولاد و سیمان در بورس کالا ایجاد شده که دامنه آن به شفافیت قیمت ها نیز رسیده است. اگر صبور باشند، به تدریج، قیمت ها نیز به تعادل خواهد رسید، اما متأسفانه، اظهارنظرهایی از این جنس که قیمت باید به قیمت مشخصی کاهش یابد، باعث تزریق شوک به بازار می شود و آن را از تعادل خارج می کند.

علی نیکزاد -نائب رئیس مجلس شورای اسلامی- در تشریح نشستی که دو هفته پیش (۱۶ شهریورماه جاری) با وزیر صنعت، معدن و تجارت با موضوع ساماندهی وضعیت بازار فولاد و سیمان داشت، اعلام کرد: ظرفیت تولید فولاد و سیمان در کشور نسبت به مصرف آن بیشتر است، لذا بایستی هر پاکت سیمان که در بازار ۲۷ هزار تومان است، ظرف ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد. همچنین قیمت هر کیلوگرم میلگرد نیز ساماندهی شده و به ثبات برسد.

در پی این دستور ضربتی، گروهی از فعالان بازار سرمایه در نامه ای خطاب به رئیس جمهور کشور، ضمن تاکید بر اینکه آثار ناشی از حذف قیمت گذاری دستوری، بیش از رفع تحریم هاست، نسبت به عواقب بازگشت قیمت گذاری دستوری کالاهایی همچون فولاد و سیمان هشدار دادند و خواستار حذف قیمت گذاری دستوری شدند.

به اعتقاد این فعالان، قیمت گذاری دستوری در حوزه های مختلف اقتصادی ضربات سنگینی به نظام تولید وارد کرده و منافع مصرف کننده ها را به خطر انداخته است و واسطه گران در پوشش حمایت از مردم، در پی قیمت گذاری دستوری کالاها هستند که این آدرس غلط در شرایط سخت تحریم ، امید تولیدکنندگان را ناامید خواهد کرد.

در این نامه ضمن اشاره به تجربه شکست خورده دولت دوازدهم، آدرس های اشتباهی که در رابطه با قیمت میلگرد و سیمان داده شد و سبب التهاب بازار و به ویژه بازار مسکن شد، یادآوری شد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات