امروز شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

اجرای موفقیت آمیز تعمیرات اساسی کنورتور شماره ۲ بخش فولادسازی

کد خبر: 1369
زمان انتشار: ۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۲ قبل از ظهر -
230 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: ‌‌همزمان با تعمیرات اساسی ایستگاه ریخته گری شماره پنج، نصب برج های خنک کننده هیبریدی ایستگاه ریخته گری شماره پنج، تعمیرات اساسی آگلوماشین شماره چهار و تعمیرات اساسی کوره بلند شماره دو، عملیات تعویض لوله های اکران دیگ کنورتور شماره دو نیز با موفقیت انجام شد.
محمدرضا یزدان پناه مدیر برنامه ریزی و نظارت برنگهداری و تعمیرات شرکت با اعلام این خبر گفت: در تعمیرات کنورتور شماره دو با توجه به گذشت بیش از ۵ سال از تعویض کلی لوله های اکران دیگ، لایه داخلی لوله های دیگ از ارتفاع ۱۴ تا ۲۲ متری تعویض و کلیه عیوب مرتبط، کلکتورها و فیلترهای اکران ها اصلاح شد. با این کار علاوه بر افزایش راندمان انتقال حرارت کنورتور، توقفات مکرر ناشی از اشکالات کاهش و تولید فولاد نیز افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در تعمیرات اخیر باتوجه به دفورمگی و فرسودگی و آبریزی شدید لوله­های اکران، برنامه ریزی­ لازم جهت توقف ۲۱ روزه کنورتور شماره دو بر مبنای تعویض ردیف داخلی لوله­ های اکران دیگ از ۱۴ تا ۲۲ متری به صورت سه شیفت و جهت راه اندازی هرچه سریعتر کنورتور انجام گرفت. لازم به توضیح است که پیش از این نیز با محوریت فعالیت تعمیراتی لوله­های دیگ در سال ۱۳۹۵ چهار وجه اکران­ها از ۱۴ تا ۲۵ متری (شامل دو ردیف داخلی و خارجی دیگ طی ۲۴ روز) و در سال ۱۳۹۹ به مدت شانزده شبانه روز ردیف­های بیرونی لوله ها تا ارتفاع ۶ متری اکران عقب از بالای رینگی تعویض شده است.

یزدان پناه در ادامه افزود: کنورتور شماره دو از ساعت بیست مورخ ۲۶ اردیبهشت ماه متوقف و پس از تخریب نسوز، فعالیت­های مکانیکی از بامداد ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز شد. با اتمام فعالیت های مهم مکانیکی مانند تعویض دوازده شاخه ریل فولادبر، دوازده شاخه دامکار، ده صفحه ریلی زیر کنورتور و دمونتاژ تجهیزات مکنده شماره دو (جهت نقشه برداری از تجهیزات آن و مونتاژ مجدد)، عملیات نسوز چینی از ۹ خردادماه آغاز شده و تا ۱۱ خردادماه به اتمام رسید. در ادامه و پس از تست و آبگیری دیگ، این کنورتور، ۱۶ خردادماه به مدار تولید پیوست.

محمود شفیعی معاون برنامه ریزی و تعمیر تجهیزات مکانیک مهندسی نت در رابطه با این تعمیرات گفت: کلیه فعالیت های آمادگی تعمیرات مانند خم کاری، ساخت شاسی پنل ها، نصب، فیتاپ و جوشکاری لوله ها روی شاسی ها و همچنین عملیات تنش زدایی از لوله ها پس از کنترل، اندازه برداری و بررسی دیگ در توقفات مختلف کوتاه قبل از آغاز تعمیرات اساسی انجام و مورد بررسی دقیق قرار گرفت. با این کار کلیه فعالیت های حین توقف کنورتور در کمترین زمان ممکن نسبت به سوابق تعمیرات مشابه و در ۲۱ روز به اتمام رسید.

محمدرضا اسماعیل زاده معاون تجهیزات انرژتیک فولادسازی نیز گفت: علاوه بر تعویض لوله های اکران دیگ ۲ به علت نفوذ آب و فرسودگی زیاد لوله ها و در نتیجه افزایش راندمان تولید، بازسازی کلکتورهای ۱۸ متری، بازکردن درپوش درام و تعویض اتصالات، بازسازی بیلی پارت تصفیه گاز، سرویس و آچارکشی فیلترهای اکران، سرویس و تعویض والوهای پمپ خانه سیرکولاسیون و اجرای عملیات نقشه برداری از مجموعه کیسینگ مکنده ۲ جهت ساخت و تعویض، در دستورکار قرار گرفت. با توجه به اجرای موفق تعمیرات اساسی کنورتور شماره ۲، عملیات مشابهی نیز در دیگ های ۲ و ۳ با برنامه ریزی دقیق تر و استفاده از تجربیات این تعمیرات انجام خواهد شد.

جعفر امیدی مدیرعامل شرکت توسعه صنعت لنجان با اشاره به ضرورت اتمام هرچه سریع تر فعالیت های مرتبط با دیگ۲ گفت: برنامه ریزی لازم جهت تامین نیروهای انسانی متخصص با پوشش دهی ۲۴ ساعته فعالیت های داخل دیگ در طول تعمیرات توسط شرکت توسعه صنعت لنجان انجام شد. وی با اشاره به چالش های متعدد پیش رو در این تعمیرات گفت: با توجه به تعویض تنها یک لایه از لوله های اکران، ضروری بود تا در کلیه مراحل برشکاری، از لوله های لایه دوم حفاظت کامل به عمل آید. لذا علاوه بر اجرای سریع فعالیت ها، کلیه نظارت های لازم جهت اجرای دقیق و با کیفیت آن ها نیز در کل ۲۱ شبانه روز تعمیرات لحاظ شده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات