امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

اثرات رفع تحریم بر صنعت فولاد کشور

کد خبر: 710
زمان انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۵ قبل از ظهر -
293 بازدید

به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد: اثرات رفع تحریم بر صنعت فولاد و بازار آهن آلات کشور چیست؟ احتمالاً اگر شما هم اخبار سیاسی این روزهای کشور را دنبال کرده باشید، متوجه مذاکرات مبتنی بر رفع تحریم های آمریکا به ایران شده اید.

بنابر اعلام آهن تخفیف، کشور ما در سال های گذشته و بعد از خروج آمریکا از برجام با تحریم هایی در صنایع مختلف روبرو بوده است که صنایع فولاد و آهن آلات نیز از این امر مستثنی نبوده اند. اما حالا که قرار است برخی از این تحریم ها برداشته شود، چه آینده ای را باید برای بازارهای مختلفی مانند بازار آهن آلات متصور باشیم؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، در ادامه با ما همراه باشید. در این متن با یکی از کارشناسان قدیمی شرکت آهن تخفیف همراه شده ایم تا به صورت کاملا تخصصی این موضوع را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

چرا تحریم بر بازار آهن آلات و فولاد تاثیر می گذارد؟

قبل از اینکه اثرات رفع تحریم بر صنعت فولاد کشور و بازار آهن را مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا باید به این سوال بپردازیم که آیا اصلا تحریم ها باید روی این صنعت تاثیر داشته باشد یا خیر؟ بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید در داخل کشور از خارج وارد می‌شود. از این گذشته برخی از محصولات نیز هنوز در کشور تولید نشده و نیاز به واردات آنها خواهیم داشت. و همچنان محصولات داخلی که صنعت فولاد ایران صادر کننده این محصولات است، برای صادر شدن تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفته است. جمیع همه این جوانب نشان می دهد که رفع تحریم‌ها می تواند اثر بسیار زیادی روی این بازار داشته و رونق قاب توجهی برای آن ایجاد نماید.

چرا باید به آینده بازار آهن آلات کشور و صنعت فولاد بعد از رفع تحریم ها امیدوار باشیم؟

در سال‌های اخیر صنعت فولاد کشور تحت تاثیر عوامل تحریمی قرار گرفته و از پتانسیل های واقعی خود دور بوده است. با رفع تحریم ها بسیاری از موانع پیش روی این بازار از بین رفته و امکان رسیدن به حداکثر پتانسیل ها در بازار آهن آلات و صنعت فولاد کشور وجود خواهد داشت. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، در ادامه عواملی را با هم مرور خواهیم کرد که تحریم ها مانعی برای آنها بوده و رفع تحریم ها می تواند شرایط ایده آل تری را برای بازار ایران در عرصه آهن رقم بزند. این عوامل همگی از مهم ترین عوامل موثر در صنعت فولاد کشور هستند.

راه های تجارت بین المللی باز می شود

هر چند در سال های گذشته وجود بعضی از  شرکت ها باعث شده تا کاربران ایرانی بدون هیچ دغدغه ای نیازمندی های خود را در بازار آهن آلات تامین نمانید، اما با این حال عدم حضور ایران در بازار جهانی فولاد می توانست تاثیر منفی را در دراز مدت روی این صنعت بگذارد. رفع تحریم ها درب های تجارت بین المللی را هم برای واردات محصولات مورد نیاز و هم برای صادرات تولیدات داخلی فراهم می آورد. این موضوع هم باعث افزایش کیفیت محصولات داخلی خواهد شد و هم ارز آوری قابل توجهی برای کشور ما به دنبال خواهد داشت.

شرایط حمل و نقلی ایمن و راحت تر

یکی دیگر از مشکلات بزرگی که مسیر ارائه خدمات بهتر شرکت های مربوط به آهن آلات و فولاد را سخت نموده و کیفیت عرضه محصولات آنها را به بازارهای جهانی با مشکل روبرو کرده بود، حمل و نقل است. رفع تحریم ها باعث می شود تا از این پس امکان استفاده از خدمات بیمه های بین المللی برای حمل و نقل های آهن آلات وجود داشته باشد. از این رو دیگر نگرانی از این بابت برای بازار داخل وجود نخواهد داشت.

کاهش هزینه ها در تجارت بین المللی

هر چند در حال حاضر بسیاری از شرکت ها با استفاده از شرایط خاصی به دنبال تامین نیازهای خود از بازار بین المللی رفته و به اصطلاح از روش های دور زدن تحریم ها استفاده می نمایند، اما این شرایط باعث شده تا هزینه های این دست از شرکت ها بسیار بالا رفته و عملا روی هزینه و نرخ محصولات مربوط به آهن آلات در داخل کشور نیز شود. با رفع تحریم ها و امکان مبادلات تجاری ساده تر این نگرانی را نیز دیگر برای این بازار شاهد نخواهیم بود.  شرکت های فعال در این عرصه می توانند با هزینه های کمتری نیازهای خود را برطرف نمایند.

رونق بازار آهن آلات

میزان عرضه و تقاضا در بازار آهن آلات و صنعت فولاد کشور نیز تحت تاثیر تحریم های خارجی قرار داشته و بسیاری از صنایع به دلیل ناکارآمد بودن سیستم درآمد زایی به دلیل همین تحریم ها کارهای خود را به تعویق انداخته بودند. اکنون با رفع احتمالی تحریم ها دیگر نگرانی از این بابت برای فعالان این بازار وجود نخواهد داشت.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات