امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

گواهی سپرده شمش طلا چه مزایایی دارد؟

به گفته کارشناسان نقدشوندگی بالا، عدم ریسک نگهداری طلا، کارمزد کم نسبت به بازار فیزیکی و معافیت مالیاتی از جمله مزایای خرید گواهی سپرده شمش طلا است.
کد خبر: 21640
زمان انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱ بعد از ظهر -
64 بازدید

به گزارش تجارت معدن و فولاد : به گفته کارشناسان نقدشوندگی بالا، عدم ریسک نگهداری طلا، کارمزد کم نسبت به بازار فیزیکی و معافیت مالیاتی از جمله مزایای خرید گواهی سپرده شمش طلا است.

پنجشنبه ۱۱ اسفند بود که مدیر بازار های مالی بورس کالا، آقای جواد فلاح بالاخره خبر از آغاز معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا در هفته های پیش رو داد؛ معاملاتی که صحبت در خصوص آن از سال گذشته مطرح بود.

گواهی سپرده کالایی که فلاح در رابطه با آن می گوید:گواهی سپرده کالایی به عنوان یکی از اوراق بهادار مورد تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار، ابزار مالی است که از سال ۱۳۹۴ در بورس کالای ایران راه اندازی شده و معاملات دارایی های پایه مختلفی از جمله سکه طلا، ربع سکه طلا، زعفران، زیره سبز، برنج، پسته، شیشه جام، سیمان و … در این بازار انجام می شود. شمش طلا جدیدترین دارایی پایه این بازار است که با توجه به ویژگی های خاص به نظر می رسد دارایی پایه جذابی برای سرمایه گذاران باشد.

فلاح در ادامه در رابطه با جزئیات گواهی سپرده شمش طلا بیان کرد: در راه اندازی این معاملات (گواهی شمش طلا)، دارایی پایه، شمش طلای حدوداً یک کیلوگرمی با حداقل عیار ۹۹۵ قسمت در هزار، تولید یکی از شرکت ها است. به عبارت دیگر عیار شمش های طلای سپرده شده در خزانه قطعا برابر یا بیشتر از ۹۹۵ خواهد بود.

هر گواهی سپرده کالایی معادل ۰.۱ گرم شمش طلا است

او افزود: هر گواهی سپرده کالایی معادل ۰.۱ گرم یا ۱۰۰ میلی گرم یا ۱۰۰ سوت از شمش طلای ذکر شده است، یعنی سرمایه گذاران قادرند در این بازار، طلا را در قالب اوراق با پشتوانه ۱۰۰سوت طلا مورد معامله قرار دهند.

عدم ریسک نگهداری طلا از جمله مزیت های گواهی سپرده شمش است

اما حضور گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا چه مزیت هایی را برای خریداران آن به همراه دارد؟ خانم الهه نعمتی کارشناس حوزه بورس کالا در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این سوال گفت: نقدشوندگی بالا، عدم ریسک نگهداری در منزل و خطرات جانبی آن، کارمزد کم نسبت به بازار فیزیکی، معافیت مالیاتی از جمله مزایای خرید گواهی سپرده شمش طلا است.

دیگر کارشناس حوزه بورس کالا آقای مهدی بیات منش نیز با اشاره به دیگر مزیت های گواهی شمش طلا بیان کرد: برای گواهی سپرده کالا به ویژه گواهی بر پایه شمش طلا آن هم با ابعادی که افراد می توانند با سرمایه های خرد خود اقدام به خرید کنند، می توان ویژگی و مزیت های زیادی را نام برد که برخی از آن ها عبارت اند از:

این اقدام (گواهی سپرده شمش طلا) موجب تقویت منابع ارزی کشور و جذب سرمایه های سرگردان می شود.

کمک به پوشش نوسانات نرخ ارز خواهد کرد.

مشتریان گواهی سپرده کالایی شمش طلا باید کد معاملاتی بازار مالی را اخذ کنند

به گفته مسئولان بورس کالا افراد برای خرید و فروش گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا باید اقدام به اخذ کد معاملاتی بازار مالی از بورس کالا کنند. آقای جواد فلاح با تاکید بر این موضوع گفت: معاملات گواهی سپرده شمش طلا در سامانه معاملات ابزار های نوین مالی بورس کالا انجام خواهد شد به این منظور مشتریان باید اقدام به اخذ کد معاملاتی بازار مالی از بورس کالا کنند.

او افزود: البته اخذ کد بازار مالی برای اشخاص حقیقی فرآیند ساده ای دارد و مشتریان می توانند با مراجعه به درگاه آنلاین شرکت‎ های کارگزاری دارای مجوز معاملات مشتقه مبتنی بر کالا، در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به دریافت کد بازار مالی بورس کالا کنند. مشتریان حقوقی نیز از طریق شرکت کارگزاری خود می بایست اقدام به اخذ کد معاملاتی کنند.

چه شرطی برای دریافت فیزیکی شمش طلای خریداری شده از بورس کالا وجود دارد؟

نکته دیگر در خصوص دریافت فیزیکی شمش طلا است که برای آن شروطی وجود دارد؛ آقای فلاح در این زمینه نیز می گوید: همانطور که بیان شد، هر گواهی سپرده کالایی معادل ۱۰۰ سوت (۱۰۰ میلی گرم یا ۰.۱ گرم) از یک شمش طلای حدوداً یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ سپرده شده در خزانه است بنابراین اگر شخصی متقاضی دریافت شمش طلا ‎باشد، با توجه به تلورانس عیار (۹۹۵ تا ۹۹۹) و وزن شمش های سپرده شده در انبار، او باید مالک حداقل ۱۱ هزار گواهی سپرده شمش طلا باشد که بتواند درخواست تحویل ارائه دهد. در صورت دارا بودن کمتر از این میزان، مشتری می بایست در نماد معاملاتی شمش طلا، نسبت به خرید حداقل تا آستانه مجاز برای تحویل اقدام کند.

جهش اساسی در بازار مالی و مشتقه بورس کالا با گواهی سپرده شمش طلا

آقای رحمان آراسته مدیر بازار های مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای نیز در ادامه با اشاره به راه اندازی گواهی سپرده کالایی می گوید: راه اندازی معاملات گواهی سپرده و در ادامه قرارداد آتی شمش طلا می تواند بازار مالی و مشتقه بورس کالا را جهش اساسی دهد.

او افزود: پیش بینی ما این است با راه اندازی زنجیره ای از ابزار های مالی و مشتقه بر پایه دارایی شمش طلا، ارزش این بازار به بالای ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان در روز برسد.

به گفته مسئولان همانند سایر نماد های گواهی سپرده کالایی، معاملات در نماد گواهی سپرده کالایی شمش طلا نیز با محدودیت دامنه نوسان انجام خواهد شد که تمامی موارد مربوطه در اطلاعیه گشایش نماد معاملاتی در سایت بورس کالای ایران به آدرس www.ime.co.ir اطلاع رسانی می شود. حالا باید منتظر ماند و دید با اعلام زمان دقیق راه اندازی و معاملات این گواهی با توجه به مزیت های مطرح شده استقبال از آن چگونه خواهد بود؟

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
تبلیغات