ابراهیمی‌‌‌نسب در ادامه گفت: شرکت توسعه معادن و صنایع مس جانجا در ابتدای سال ۱۴۰۱ با ابلاغ قرارداد احداث و فعالیت خود را با جذب نیروهای متخصص برای ساخت کارخانه و زیرساخت آغاز کرده است.

او با اشاره به وسعت محدوده گفت: منطقه‌‌‌ای به وسعت ۸ کیلومترمربع در اختیار مس جانجاست که با درنظر گرفتن مساحتی برای احداث ملزومات تولید از قبیل زیرساخت دامپ باطله، کارخانه، تاسیسات و…، توپوگرافی پهپادی محدوده ۱۹۵ کیلومترمربع با دقت بالا به مدت دو ماه با تراکم نقاط بالا برداشت شده و با ساخت مدل سه‌‌‌بعدی توپوگرافی، جانمایی سایت و قرارداد حفاری استریل انجام شده.

به گفته وی، یکی از مشکلات معادن در حال کار، نبود حفاری استریل در معادن است که به این واسطه، ممکن است بخشی از ماده معدنی در محدوده سایت و تاسیسات کارخانه واقع شده باشد که موجب از دست رفتن آن می‌شود یا شرکت‌ها با پرداخت هزینه گزافی ناچار به دامپ مجدد باطله برای برداشت ماده‌‌‌معدنی مذکور می‌‌‌شوند اما در محدوده مس جانجا برای اولین‌‌‌بار در کشور در وسعت ۱۳‌هزار و ۵۰۰ متر حفاری استریل انجام شده است. بر اساس آخرین اطلاعات مشاور ذخیره معدن بالغ‌‌‌بر یک میلیارد تن با عیار حد ۰.۲‌درصد ذخیره زمین‌‌‌شناسی گزارش شده است که از این میزان، بالغ ‌‌‌بر ۳۰۰ میلیون تن آن ماینبل (ذخیره قطعی قابل استخراج برای معدن‌کاری) با عیار ۰.۲۶درصد است.

ابراهیمی نسب با اشاره به ساخت کارخانه با تولید ۱۳۰‌ هزار تن کنسانتره در سال با عیار ۲۶‌ درصد و با ظرفیت خوراک ورودی ۱۶ میلیون تن، افزود: ساخت کارخانه در یک فاز با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورو به مدت زمان ۵سال از ابتدای پروژه، پیش‌بینی شده است که طبق برنامه، ابتدای سال ۱۴۰۶ به بهره‌‌‌برداری خواهد رسید و از این رهگذر میزان اشتغال‌زایی کارخانه و معدن بیش از‌ هزار نفر به صورت مستقیم خواهد بود.

مدیرعامل شرکت توسعه معادن و صنایع مس جانجا تامین ماشین‌‌‌آلات معدنی را از جمله مشکلات معادن برشمرد و با اشاره به تصمیم‌‌‌های رو به جلویی که در خصوص واردات ماشین‌‌‌آلات معدنی در دو سال گذشته گرفته شده، ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک، معادن کشور از مزیت استفاده از ماشین‌‌‌آلات به‌روز دنیا بهره‌‌‌مند شوند. او با بیان اینکه مس جانجا از معادن بزرگ پورفیری کشور با ذخیره بالا و عیار نسبتا پایین است که مستلزم هزینه بیشتر و تکنولوژی پیشرفته‌‌‌تری برای پرعیارسازی آن است، افزود: تاکنون کارخانه‌‌‌ای برای فرآوری این حد از عیار احداث نشده و سایر معادن مس کشور با عیار کمینه ۰.۳۵‌ درصد مشغول به کار هستند، اما امید است با راه‌‌‌اندازی کارخانه مس جانجا، مسیر فرآوری سایر ذخایر با عیار پایین در کشور که رها شده یا دپو شده‌‌‌اند، نیز هموار شود.

گفتنی است، معادن با عیار بالا در دنیا رو به اتمام است و فرآوری معادن با عیار پایین در دنیا در حال حاضر صورت می‌گیرد، اما در ایران موضوع نسبتا جدیدی است که پیش‌بینی می‌شود با راه‌‌‌اندازی معدن مس جانجا، سایر معادن کشور نیز وارد مدار شوند.