امروز دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲

نگاهی به نوسانات قیمت آهن در سال ۱۴۰۰

کد خبر: 2112
زمان انتشار: ۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱ قبل از ظهر -
97 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد :  اگر اخبار روز آهن آلات و نمودار قیمت آهن ۱۴۰۰ را در ماه های اخیر پیگیری کرده باشید، حتما از احوال بازار فولاد کشور مطلع هستید.
بسیاری از رویدادهای داخلی و خارجی و نیز تغییرات شرایط حاکم بر بازار، همگی بر نوسانات قیمت آهن در سال ۱۴۰۰ تأثیر داشته است. فولاد و مقاطع ساخته شده با این آلیاژ به عنوان مواد اولیه در اغلب صنایع کوچک و بزرگ، کاربرد دارد. این ماده گاه به شکل شمش توسط کارخانه داران خریداری می شود، گاهی نیز به صورت مقاطع ثانویه در بخش های مختلف چون ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد.

گستردگی مصرف و کاربرد موجب شده تا نوسان قیمت آهن برای اغلب افراد فعال در صنعت اهمیت پیدا کند. شناسایی عوامل مؤثر بر افت و خیزهای بازار آهن، بهترین راه برای پیدا کردن بهترین زمان خرید است. هرچند که معمولاً افراد به دلیل مشغله کاری و نداشتن دانش کافی، برای انجام چنین کاری فرصت ندارند. بنابراین برخی بازرگانی ها مثل آیرومارت با در اختیار داشتن مشاوران با تجربه، کار مشتریان آهن را راحت تر کرده اند.

از دلایل نوسان قیمت آهن آلات چه می دانید؟

میلگرد، تیرآهن، انواع پروفیل و ورق فولادی مجموعه پرمتقاضی از کالاهای آهنی برشمرده می شوند. این بازار گسترده به دلایل مختلف دائماً در حال تغییر و نوسان است. پس از سال ها تجربه و فعالیت و نیز با مطالعه دقیق می توان به نقطه ای رسید که تا حد مطلوبی روند بازار را پیش بینی کرد.

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا، نرخ دلار، بورس کالا، شرایط سیاسی و اقتصادی و بسیاری دیگر از موارد در افزایش یا کاهش قیمت آهن دخالت دارند. اما معمولاً چند عامل، تأثیر بیشتری داشته و اغلب رد پای آن ها را در گزارش بازار خواهید دید.

مشتریان بازار آهن به دو دسته تقسیم می شوند؛ برخی در تمام فصل ها به این مواد اولیه نیاز دارند و برخی دیگر بسته به شرایط همواره به ماده اولیه نیاز ندارند. به طور مثال ساختمان سازی به شدت به آب و هوا وابسته است و اغلب در فصل های گرم رونق می یابد. بنابراین در این زمان تقاضاها برای تأمین مقاطع فولادی افزایش یافته و شاهد افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد خواهید بود.

شما دائماً شاهد تغییر عرضه و تقاضا در بازار آهن هستید. این نوسان گاه به دلیل تغییر در موجودی و گاه به دلیل شرایط روز بازار اتفاق می افتد. البته اتفاقات دیگر هم می تواند توازن میان عرضه و تقاضا را برهم زند. در یک جمع بندی کلی، برای پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۰ و یا هر بازه زمانی مختلف، باید به عوامل تغییر دهنده عرضه و تقاضا در بازار توجه کنید.

نوسانات دلار

قیمت گذاری سنگ آهن که پایه محصولات فولادی است به صورت جهانی بوده و بر پایه دلار تعیین می شود. به همین خاطر نوسانات نرخ دلار تأثیر فوق العاده بالایی بر بازار آهن آلات دارد. به ویژه کالاهای وارداتی چون استیل که مستقیماً از این عامل تأثیر می پذیرند. به طوری که تفاوت قیمت ورق سیاه و قیمت ورق استیل را می توان به دلیل تفاوت قیمت دلار و ریال توجیه کرد.

بازار آهن در سال ۱۴۰۰

همانند بسیاری از بازارهای اقتصادی و مالی، بازار آهن نیز همواره با فراز و فرود مواجه می شود. قیمت تیرآهن، میلگرد و سایر کالاهای ضروری فولادی در سال ۱۴۰۰ در در بازه های زمانی مختلف روند مختلفی داشتند. مثلاً در ماه اردیبهشت تقریباً کمی افت در قیمت ها وجود داشت، در حالی که در ماه اخیر با افزایش قیمت در بازار آهن مواجه بودیم. بنابراین تغییر شرایط در ماه ها و حتی روزهای مختلف می تواند موجب تغییر در بازار آهن شود و ثبات را برهم زند.

تغییر قیمت روز دلار، قطعی برق و انتخابات در کنار موارد دیگر، به عنوان علت نوسان قیمت آهن در این اواخر برشمرده می شوند. هرچند که برخی از دلایل مثل قطعی برق کارخانه ها به صورت مقطعی باعث افزایش یا کاهش بازار می گردند و ماه های بعدی با این مورد مواجه نخواهیم بود. اگر به دنبال قیمت آهن در روزهای آینده هستید، عوامل مذکور را در نظر داشته باشید و اخبار روز کشور و دنیا را رصد کنید. تحلیل های ارائه شده در وبسایت و اینستاگرام آیرومارت نیز کمک شایانی به شما خواهد کرد.

جمع بندی

در بررسی نوسانات قیمت آهن و میلگرد حتماً به این نتیجه رسیدید که برای تسلط به بازار باید از مطالعه و تجربه کافی برخوردار باشید. رسیدن به چنین مرحله ای نیازمند تلاش و صرف زمان کافی است. آیرومارت به خوبی از این نیاز مشتریان بازار آهن آگاه بوده و در جهت افزایش آگاهی افراد گام برداشته است. از جمله اقدامات مؤثر این مجموعه بازرگانی، انتشار مقالات روز در وبسایت مجموعه به آدرس www.iromart.com بوده است. در تمامی شبکه های اجتماعی نیز اگر نام آیرومارت را جستجو کنید، به راحتی می توانید از محتواهای به روز و قیمت مقاطع فولادی اطلاع پیدا کنید.

مؤثرترین راه برای اطمینان از خرید و آگاهی از خدمات ارزنده این مجموعه تماس با کارشناسان بازرگانی است. شما از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ می توانید با افراد باتجربه بازار آهن ارتباط برقرار کنید تا علاوه بر دریافت مشاوره فنی پیش از خرید، از قیمت مقاطع و خدمات ارزنده آیرومارت اطلاع پیدا کنید. تمام خدمات برشکاری، گالوانیزه کردن، پوشش دهی و زنبوری کردن تیرآهن توسط این بازرگانی قابل انجام است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات