امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

شوک جدید قیمت مسکن در راه است؟/قیمت آهن و میلگرد نجومی شد

دبیر کانون سراسری انبوه سازان می گوید: «با آغاز افزایش قیمت دلار از آذر ماه، قیمت مصالح ساختمانی بار دیگر رو به افزایش گذاشته و اوج آن هم در بهمن ماه و هفته اول اسفند بود.» به گفته فرشید پورحاجت، «بیشترین افزایش قیمت مربوط به مصالح ساختمانی مرتبط با حوزه فولاد بوده، به طوری که تنها یک قلم کالا همراه با افزایش قیمت دلار در کشور تا ۹۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرد.»
کد خبر: 21617
زمان انتشار: ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۸ بعد از ظهر -
47 بازدید

به گزارش تجارت معدن و فولاد :  نرخ ارز یکی از متغیرهایی است که رابطه مستقیمی بر قیمت محصولات فولادی دارد و تغییرات نرخ ارز تاثیرات روانی زیادی در خرید و فروش ها می گذارد که همین امر تا حد زیادی بر عرضه و تقاضای هیجانی و در نهایت بر قیمت ها موثر است. عامل مهم دیگری که وجود دارد، بررسی اقتصاد کلان کشورهای مهم در صنعت فولاد همچون چین، امریکا و هند است، در واقع رشد اقتصادی چین، تاثیر بسزایی در تقاضای فولاد و قیمت آن دارد، هزینه حمل و نقل نیز از دیگر مواردی است که با تغییرات قیمت سوخت بر قیمت محصولات فولادی تاثیرگذار است.

قیمت بسیاری از مقاطع فولادی از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون تا دوبرابر و حتی بیشتر هم رشد داشته که همین امر روی قیمت نهایی ساخت و ساز مسکن هم تاثیر بسزایی داشته است. اتفاقی که در نهایت می تواند به شوک قیمتی مسکن نوساز در ابتدای تابستان ۱۴۰۲ (همزمان با اوج گیری تقاضا در بازار مسکن) بینجامد.

بررسی ها نشان می دهد قیمت تیرآهن سنگین ۱۸ ذوب آهن، با طول ۱۲ متر و وزن ۲۲۸ کیلوگرم که در ۶ تیر ماه ۱۴۰۱ در محدوده قیمتی ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان بود در ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۱ به ۳۱ هزار و ۶۵۱ تومان رسیده است . قیمت تیرآهن ذوب آهن با طول ۱۴ متر و وزن ۱۵۵ کیلوگرم و با سایز ۱۴ از ۶ تیر ماه ۱۴۰۱ تا۱۱ اسفند ماه جاری ۱۴ هزار و ۶۸۶ تومان رشد داشته و تقریبا ظرف ۸ ماه دوبرابر شده است.

از اصلی ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی که در ساخت و سازها استفاده می شود، میلگردها هستند. به طوری که برآورد هزینه ساخت یک سازه به قیمت و حجم میلگرد مورد نیاز آن پروژه وابسته است در چند ماهه اخیر نیز قیمت این کالا با رشد قابل توجهی همراه بوده است؛ به گونه ای که قیمت میلگرد ۱۲ ذوب آهن اصفهان شاخه آجدار A3 با وزن ۱۱ کیلوگرم از ۱۸ هزار و ۲۰۰ تومان در تیرماه امسال به ۲۹ هزار و ۳۵۸ تومان رسیده و با ۱۱ هزار و ۳۵۸ تومان رشد قیمتی مواجه شده است. همچنین نرخ لوله ۱۰ میلی که تیر ماه امسال در محدوده قیمتی ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود در ۱۱ اسفند ماه به ۶۰ هزار و ۹۲ تومان رسیده و با ۲۷ هزار و ۵۹۲ تومان رشد همراه شده است. در این مدت قیمت توری حصاری (فنس) هم تغییر داشته و مفتول ۲.۱۰ که در تیر ماه امسال رقمی به ارزش ۲۷ هزار تومان نرخ گذاری شده بود در ۱۱ اسفند ماه به ۴۰ هزار و ۸۲۶ تومان رسید. یا قیمت قوطی ۳۰×۲۰ تولیدی با ورق فولاد مبارکه با ضخامت ۲ میلیمتر و وزن ۹.۵ کیلوگرم از ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان در ۲۷ تیر ماه ۱۴۰۱ به ۴۰ هزار و ۳۶۷ تومان در ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۱ رسیده است.

شرکت ها دست به صادرات زده اند

مهدی اقبالی، فعال حوزه مقاطع فولادی در خصوص چرایی افزایش قیمت این محصولات از ابتدای سال تاکنون به «اعتماد» گفت: جز افزایش نرخ دلار که در رشد قیمت ها اثرگذار بوده صادرات شرکت های فولادی هم در رشد قیمت ها بی تاثیر نبوده اند.

او با اشاره به اثر منفی قطعی گاز بر تولیدات شرکت ها تصریح کرد: این مساله باعث افت تولیدات کارخانجات شده و همه این عوامل باعث رشد قیمت ها طی ماه های گذشته شده است و آهن آلات جز مصارف خانگی و ساخت و سازها در مصارف صنعتی هم اثرگذار بوده اند.

اقبالی با اشاره به نرخ میلگرد در ماه های گذشته گفت: نرخ میلگرد در فروردین ماه ۱۵ هزار تومان بود این در حالی است که این نرخ امروز به ۳۰ هزار تومان رسیده و دوبرابر شده است. همچنین ورق ها و لوله ها و استیل ها هم سه تا چهار برابر رشد قیمتی داشته اند و در حالی که قیمت این محصولات در محدوده ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بوده امروز به بیش از ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

این فعال حوزه فولاد در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اتفاقاتی که در قیمت ارز رخ داده پیش بینی می شود در سال ۱۴۰۲ سرمایه داران این حوزه بیشتر ترجیح می دهند سرمایه های خود را حفظ کنند. به خصوص سرمایه دارانی که در بخش تولید آهن فعالیت دارند با دلهره وارد بازار خواهند شد و همین مساله باعث عرضه کم آهن به بازار و رشد تقاضا می شود و در نتیجه قیمت ها همچنان بالا خواهند ماند و تاثیر منفی خود را بر میزان تورم دارد.

اقبالی با اشاره به افزایش قیمت ملک در این مدت تصریح کرد: طی ۴۰ روز اخیر قیمت ملک بین ۴۰ تا ۵۰ افزایش پیدا کرده است که یکی از دلایل آن رشد قیمت ها در بخش مقاطع فولادی بوده. همچنین در حوزه خودرو هم به دلیل رشد نرخ فولاد افزایش قیمت به وجود آمده و با رشد قیمت انواع خودروها مواجه شدیم و دیدیم که قیمت پراید از ابتدای مهر ماه تاکنون با افزایش قیمت چشمگیری روبه رو شده است.

این کارشناس حوزه فولاد گفت: ضمن آنکه در ابتدای هر سال شاهد آنیم که تولیدکنندگان قیمت محصولات خود را افزایش می دهند و به دلیل آنکه همه هزینه ها بالا می رود پس قیمت فولاد هم افتی نخواهد داشت مگر آنکه اتفاق خاصی در بخش سیاسی و اقتصادی کشور رخ دهد.

اقبالی در پاسخ به این پرسش که یکی از انتقاداتی که به قیمت فولاد وارد است، این است که این کالا تولید داخل است و چرا باید با نرخ دلار محاسبه شود، افزود: زیرا این محصولات زمینه صادراتی دارند و ایران در زمینه تولید فولاد پیشرفته است و بازار خوبی هم دارد و در کنار آن فولاد ایران از سال های ۲۰۱۶-۲۰۱۵ با جریمه دامپینگ هم روبه رو شد و نتوانست فولاد را به هر کشوری صادر کند و کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق جزو مشتری های فولاد ایران هستند و ایران هم در تولید این محصولات پیشرفته شده است و برای حضور در بازارها باید با نرخ های بین المللی محاسبات صورت گیرد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
تبلیغات