امروز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

اثرات زیست محیطی معدن مس سونگون برای آذربایجان شرقی و سودش در جای دیگر

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: اثرات زیست محیطی معدن مس سونگون عاید استان می شود ولی منابع استان در جای دیگری فرآوری می شود.
کد خبر: 20026
زمان انتشار: ۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴ قبل از ظهر -
180 بازدید

به گزارش تجارت معدن و فولاد :  صابر پرنیان صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران با بیان این که طبق قانون ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن باید در شهرستان محل معادن هزینه شود، اظهار کرد: آذربایجان شرقی در بخش معدن ظرفیت بالایی دارد به طوری از ۶۴ ماده معدنی موجود در کشور ۵۲ ماده معدنی در استان وجود دارد.

وی با بیان این که فرایند فعالیت معادن پیچیده تر از بخش های صنعت و تجارت است، گفت: با توجه به این در سال های گذشته به بخش معدن توجه کمتری شده است بنا بر این باید به این حوزه توجه ویژه ای داشته باشیم و تمام نهادهای متولی باید همکاری لازم را داشته باشند تا تولید ثروت را در استان و کشور افزایش دهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد: ۵۰ درصد معادن غیرفعال استان، معادن کوچک و یا انواع لاشه سنگ ها و سنگ های ساختمانی هستند که برای بهره بردار صرفه اقتصادی ندارند.

پرنیان اظهار کرد: البته افرادی که صلاحیت بهره برداری از معادن را ندارند نیز از جمله اولویت های سازمان صمت برای تعیین تکلیف این موارد است به طوری که هر دو هفته یک بار جلسه شورای معادن برای سیاستگذاری های لازم در این بخش برگزار می شود.

وی گفت: از نمایندگان مجلس درخواست می کنیم تا قانون معادن به گونه ای اصلاح شود تا اهلیت مالی، فنی و تخصصی افراد در واگذاری ها در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری مزایده ۲۲۶ محدوده معدنی استان تاکید کرد: بهره برداران معادنی که بیش از پنج سال فعالیتی نداشتند سلب صلاحیت خواهند شد و این معادن دوباره به چرخه مزایده بازخواهند گشت.

وی با اشاره به اهمیت تقویت تمام اجزای زنجیره فعالیت معادن از اکتشاف تا بهره برداری و فرآوری مواد معدنی گفت: برای مثال بیش از یک دهه است که اثرات زیست محیطی معدن مس سونگون عاید استان می شود ولی منابع استان در جای دیگری فراوری می شود در حالی که بهتر است منایع استان در خود استان فراوری شود البته در این زمینه اقدامات ویژه ای انجام شده به طوری که تقریبا این اقدامات در تاریخ معدن استان آذربایجان شرقی کم نظیر است.

پرنیان با بیان این که اطلاعات ۴۰ درصد معادن فعال در سامانه جامع تجارت ثبت شده است، افزود: تا پایان بهمن اطلاعات تمام معادن در این سامانه درج خواهد شد یعنی هر معدن شناسه خاص خود را خواهد داشت و تمام اطلاعات معادن مانند آمار تولید، میزان فروش، قیمت و مشخصات مشتریان در سامانه ثبت می شود.

وی با اشاره به اهمیت ثبت محدوده های معدنی در سیستم کاداستر اضافه کرد: هوشمند شدن معادن، علاوه بر رصد فعالیت، موجب شفافیت در زمینه حقوق دولتی معادن نیز می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: خوشبختانه با همکاری شرکت مس ایران، شرکت مس سونگون و دانشگاه تبریز آزمایشگاه مجهزی در شهرستان مرند راه اندازی شد که امیدواریم با ارایه خدمات مطلوب به معدنکاران، فعالیت های معدنی تسریع شود البته لازم به ذکر است که همکاری میان دانشگاه و بخش معدن بستر خوبی برای حضور شرکت های دانش بنیان فراهم خواهد کرد.

پرنیان ادامه داد: تکلیف بخش عمده ای از معادنی که امکان فعال شدن دارند تا پایان امسال مشخص می شود.

وی با اشاره به وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه نفلین سینیت گفت: اخیرا قرارگاه خاتم الانبیا با انعقاد قراردادی با جدیت در حال تجهیز سالن های فراوری بوده و در کل سرعت اجرای این پروژه خوب است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: احداث شهرک پایین دست صنایع آلومینیوم تحول چشمگیری در منطقه ایجاد خواهد کرد و بدون تردید مردم از منافع این معادن بهره مند خواهند شد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
تبلیغات