امروز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲

آثار قطعی برق صنایع نمایان شد/ کمبود و گرانی سیمان در استان بوشهر

کد خبر: 1757
زمان انتشار: ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸ قبل از ظهر -
144 بازدید
به گزارش سایت تجارت ، معدن و فولاد:  قطعی برق صنایع از جمله کارخانه های سیمان باعث کاهش میزان ورود این کالا به بازار و نایاب شدن آن شده است؛ موضوعی که افزایش چند برابری قیمت سیمان را رقم زده است.
سیمان به عنوان یکی از مهمترین مواد اولیه در ساخت و ساز و اجرای پروژه های عمرانی شناخته می شود و بدون سیمان عملاً اغلب فعالیت های حوزه عمرانی تعطیل می شود.

طی سال های اخیر علیرغم افزایش میزان تولید سیمان در سطح کشور، همواره شاهد کمبودهای مقطعی سیمان در سطح بازار بوده ایم که مشکلاتی را برای فعالان عرصه ساخت و ساز در کشور فراهم می کرده است.

طی روزهای اخیر بار دیگر شاهد کمبود سیمان و افزایش قیمت آن هستیم و گفته می شود در برخی از نقاط قیمت هر پاکت سیمان به بالای ۱۰۰ هزار تومان رسیده است تا عملاً خرید و فروش این کالا به سختی انجام شود.

استان بوشهر دارای ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه تولید سیمان است و با وجود فعالیت سه کارخانه بزرگ سیمان نباید کمبودی برای ورود این کالا به بازار داشته باشد ولی این روزها نیاز استان تأمین نمی شود.

سه کارخانه سیمان در دشتی، کنگان و دشتستان در استان بوشهر فعال است که در مجموع سالانه ۴.۲ میلیون تن سیمان و کلینیکر تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

کمبود جدی سیمان در بازار

این روزها مردم به طرق مختلف نارضایتی خود از وضعیت توزیع سیمان در استان بوشهر را اعلام کرده اند و قیمت های متفاوتی برای توزیع سیمان در سطح بازار اعلام می شود.

یکی از فروشنده های سیمان بوشهر گفت: متأسفانه درخواست های ما از کارخانه های سیمان و عاملان فروش راه به جایی نبرده و با کمبود جدی در این زمینه روبرو هستیم.

یوسف مرادی اضافه کرد: این کمبود در بازار باعث شده است تا نتوانیم پاسخگوی نیازهای مردم و فعالان حوزه عمرانی باشیم و این کم یاب شدن سیمان باعث افزایش قیمت شده است.

یکی از پیمانکاران پروژه های عمرانی استان بوشهر گفت: به دنبال کمبود سیمان در استان پروژه های ما تعطیل شده و کارگران ما نیز فعلاً بیکار هستند.

وی ادامه داد: طی روزهای گذشته تلاش زیادی برای تأمین سیمان داشته ایم ولی پیدا نمی شود و در برخی نقاط هم هر پاکت به قیمت ۷۰ هزار تومان و بیشتر پیدا کرده ایم که برای ما مقرون به صرفه نیست.

برق صنایع نباید قطع شود

یکی از مهمترین عوامل کمبود سیمان در بازار را می توان قطعی برق کارخانه های سیمان عنوان کرد که به دنبال رسیدن مصرف برق کشور به میزان پیک اعمال شده است.

نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار مهر گفت: متأسفانه قطعی برق صنایع اثرات ناگواری هم بر روی تولید و هم بر روی اشتغال دارد و باید مدیریت بهتری در این زمینه صورت گیرد.

ابراهیم رضایی اضافه کرد: به دنبال قطع برق صنایع میزان تولید محصولات مختلف از جمله سیمان کاهش می یابد و این قطعی برق خود را در نوسانات سطح بازار نشان خواهد داد.

قطعی برق و گرانی سیمان

برخی از کارخانجات سیمان استان به علت قطعی برق در تعطیلی هستند و این موضوع باعث کاهش میزان تولید و عرضه سیمان در بازار شده و افزایش قیمت این محصول و ایجاد بازار سیاه را به دنبال داشته است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با اشاره به بازرسی مستمر از بازار سیمان در استان بوشهر اظهار داشت: در صورت مشاهده هر گونه گران فروشی در بازار سیمان برخورد لازم با آنها صورت می گیرد.

رضا جمالی افزود: تاکنون هیچ ابلاغ رسمی مبنی بر افزایش قیمت سیمان ارائه نشده است و تا زمانی که قیمت رسمی اعلام نشود، سیمان با همان قیمت تعیین شده عرضه و با متخلفان برخورد می شود.

انتظار می رود ضمن تلاش جدی برای افزایش میزان تولید سیمان، مدیریت مناسبی بر بازار این محصول صورت گیرد تا از تشکیل بازار سیاه سیمان جلوگیری شده و نیاز مردم تأمین شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری
تبلیغات
تبلیغات